## Quantitative Aptitude Number Series Practice Questions (27 – 09 – 2017)

Quantitative Aptitude Number Series Practice Questions (27 – 09 – 2017)
Directions (1 – 5): In each of the given questions, find the wrong term in the series.
1. 13, 40, 121, 364, 1072, 3280
a) 13
b) 40
c) 364
d) 1072
e) 3280
2. 4, 23, 60, 121, 212, 338
a) 23
b) 121
c) 212
d) 338
e) 4
3. 97, 77, 60, 45, 32, 21
a) 97
b) 77
c) 60
d) 45
e) 32
4. 157, 126, 97, 74, 57, 38
a) 157
b) 126
c) 97
d) 74
e) 57
5. 56, 38, 83, 57, 112, 76
a) 56
b) 38
c) 83
d) 57
e) 112
Directions (6 – 10): Find the next number in the following series
6. 25, 35, 20, 45, ? ,
a) 32
b) 21
c) 10
d) 20
e) none of these
7. 24, 10, 13, ?, 36
a) 8
b) 10.5
c) 12
d) 14.5
e) 16
8. 8,81,651, ?, 15651
a) 3562
b) 3850
c) 3911
d) 4215
e) none of these
9. 110, 115, 224, ?, 2708
a) 716
b) 769
c) 679
d) 767
e) none of these
10. 10, 22, 42, 78, ? ,
a) 112
b) 105
c) 118
d) 125
e) none of these
Directions (11 – 15): In each of the following questions, a number series is given. After the series, below it in the next line, a number is given followed by (P), (Q), (R), (S) and (T). You have to complete the series starting with the number given following the sequence of the given series. Then answer the question given below it.
1. 37     78      164     340    696
42       P        Q        R       S        T
Which number will come in the place of ‘T’?
a) 1412
b) 1572
c) 1552
d) 1432
e) 1582
12. 2     9       57     337
5     P      Q       R
Which number will come in the place of ‘R’?
a) 225
b) 1345
c) 1305
d) 205
e) 425
13. 81    104   150   219   311
P    144     Q     R      S
Which number will come in the place of S?
a) 269
b) 351
c) 321
d) 229
e) 368
14. 125      36    343     64
4096     P     Q      R      S      T
Which will come in the place of T?
a) 5832
b) 8000
c) 4000
d) 361
e) 441
15. 3    16      41     82     143    228
5     P       Q     R       S       T
Which will come in the place of S?
a) 230
b) 84
c) 220
d) 165
e) 145

Solutions:
1. D) The series is moving as:
13 × 3 + 1 = 40
40 × 3 + 1 = 121
121 × 3 + 1 = 364
364 × 3 + 1 = 1093 (1072)
1093 × 3 + 1 = 3280
Hence, the wrong term of the series is 1072.

2. D) The series is moving as:
2^3 – 4 = 4
3^3 – 4 = 23
4^3 – 4 = 60
5^3 – 4 = 121
6^3 – 4 = 212
7^3 – 4 = 339 (338)
Hence, the wrong term of the series is 338.

3. A) The series is moving as:
10 × 9 + 6 = 96 (97)
9 × 8 + 5 = 77
8 × 7 + 4 = 60
7 × 6 + 3 = 45
6 × 5 + 2 = 32
5 × 4 + 1 = 21
Hence, the wrong term is 97.

4. E) The series is moving as:
157 – 31 = 126
126 – 29 = 97
97 – 23 = 74
74 – 19 = 55 (57)
55 – 17 = 38
Hence, the wrong term in the series is 57.

5. C) There are two alternate series moving as 56, 84, 112 and 38, 57, 76. The common difference of the two series is 28 and 19 respectively. Hence, the wrong term of the series is 83.

6. C) The series follows the pattern:
25 + 5 * 2 = 35
35 – 5 * 3 = 20
20 + 5 * 5 = 45
45 – 5 * 7 = 10

7. D) The series follows the pattern:
24*0.5 – 2 = 10
10*1 + 3 = 13
13*1.5 – 5 = 14.5
14.5*2 + 7 = 36

8. C) The series follows the pattern:
8 * 10 + 1  = 81
81 * 8 + 3  = 651
651 * 6 + 5  = 3911
3911 * 4 + 7  = 15651

9. C) The series follows the pattern:
110*1+5 =115
115*2-6 = 224
224*3+7 = 679
679*4-8 = 2708

10. C) The series follows the pattern:
10 + 11 + 1= 22
22+ 22 – 2 = 42
42 + 33 + 3 = 78
78 + 44 – 4 = 118

11. B) 37     78     164   340   696
42     P      Q     R     S      T
37 × 2 + 4 = 78
78 × 2+ 8 = 164
164 × 2 + 12 = 340
340 × 2 + 16 = 696
Similarly,
42 × 2 + 4 = 88
88 × 2 + 8 = 184
184 × 2 +12 = 380
380 × 2 + 16 = 776
776 × 2 + 20 = 1572
Therefore the series is, 42   88  184    380    776    1572
Hence, T = 1572

12. B) 2      9      57     337
5      P      Q      R
2 × 8 – 7 = 9
9 × 7 – 6 = 57
57 × 6 – 5 = 337
Similarly,
5 × 8 – 7 = 33
33 × 7 – 6 = 225
225 × 6 – 5 = 1350 – 5 = 1345
Therefore the series is, 5,33, 225, 1345
Hence, R = 1345

13. B) 81     104    150   219    311
P      144     Q     R     S      T
81 + 23 = 104
104 + 46 = 150
150 + 69 = 219
219 + 92 = 311
Similarly,
144 – 23 = 121= P
121 + 23 = 144
144 + 46 = 190
190 + 69 = 259
259 + 92 = 351
Therefore the series is, 121       144    190    259    351
Hence, S= 351

14. E) 125    36     343    64
4096   P      Q       R        S       T
53 = 125
62 = 36
73 = 343
82 = 64
Similarly,
4096 = 163
172 = 289
183 = 5832
192 = 361
203 = 8000
212 = 441
Therefore the series is, 4096     289    5832  361    8000  441
Hence, T= 441

15. E)