__Must Solve DI for Bank/Insurance Exams (02 – 04 – 2018)__**Directions (1 – 4): Study the following table chart carefully and answer the questions given beside.**

**1. A and B working together can fill the tank X, if A is working with half of its efficiency while B is working with double of its efficiency. Find the time in which B can fill the tank X working individually?**

a) 2 1/19 min

b) 2 2/19 min

c) 15 min

d) 2 5/19 min

e) None of these

**2. What is the capacity of the tank X if B fills 380 litres in a minute and the time taken by B to fill the tank X is to be taken from the previous question?**

a) 500lit

b) 600lit

c) 800lit

d) 860lit

e) None of these

**3. New tank P which has capacity equivalent to tank X and tank Z together. Pipe C fills tank Z at the rate of 200 litres in a minute. Now if D fills tank P at the rate of 110 litres in a minute working individually, find the time required by D to fill the tank P. The data regarding the capacity of tank X is to be taken from the previous question.**

a) 30min

b) 40min

c) 36min

d) 38min

e) None of these

**4. If pipe A is opened for 3 minutes, pipe B is opened for 4 minutes, while pipe C fills the remaining part of tank Z in 9 minutes 54 seconds. Then how much time will B take to fill the tank Z working individually?**

a) 10min

b) 20min

c) 15min

d) 30min

e) None of these

**5. Four trucks are hired at the rate of Rs. 6/km plus the cost of diesel at Rs. 40/L. In this context, consider the details given in the following table.**

**Which truck maintained the maximum average speed?**

a) Truck A

b) Truck B

c) Truck C

d) Truck D

e) None of these

**Directions (6 – 10): Study the pie charts carefully and answer the questions given beside.**

Below pie chart shows
percentage breakup of production of men’s clothing items from various brands
during 2017.

Note: All the given
brands produce Jeans, Shirts, T-shirts and Trousers only.

Total production of men’s
clothing items = 20 lakh

Below pie chart shows
percentage breakup of production of Jeans during 2017.

Total Jeans produced = 4
lakh

**6. If during 2016, NIKE produced 10% more Jeans compared to what it produced in 2017, and also the overall decrease in production of NIKE is 15%, then what is the total number of shirts produced by NIKE during 2016? Given that T-shirts produced are twice the number of Trousers and Shirts are 100% more than Trousers during 2016.**

a) 143600

b) 141360

c) 134790

d) 142620

e) None of these

**7. Number of Jeans produced from Levi’s is approximately what percentage of total men’s clothing items produced by Levi’s during the year?**

a) 19%

b) 17%

c) 25%

d) 20%

e) None of these

**8. If 40% of Men’s clothing items from POLO are Trousers and the remaining are T-shirts and Shirts which are in the ratio of 7:9 respectively, then what percentage of men’s clothing items produced by POLO are Shirts?**

a) 12.25%

b) 15.5%

c) 11.25%

d) 15%

e) 10.75%

**9. What is the average of differences (in thousands) between the number of total men’s clothing items of Arrow, Levi’s, Aeropostale and that of Vanheusen, Polo, Nike?**

a) 110

b) 90

c) 80

d) 100

e) None of these

**10. If the ratio of cost price to marked price of a Jeans from ARROW is 2:3, and a total of 60% of the produced Jeans from ARROW are sold. What is the total selling price of all Jeans sold from ARROW, if each is sold at a profit of Rs 1200 after giving a discount of 20%?**

a) Rs. 1780 lakhs

b) Rs. 1620 lakhs

c) Rs. 1700 lakh

d) Rs. 1728 lakhs

e) Rs. 1500 lakhs

**Solutions with Detailed Explanations:**

**1. B)**We know that efficiency of a pipe is inverse of the time required to fill the tank.

Efficiency of A = 1/10

Let the time required by
B to fill the tank X working individually be T

Efficiency of B = 1/T

Now, A working with half
of its efficiency and B working with double its efficiency

=> 1/(2 * 10) + 2/T =
1

=> 2/T = 1 – 1/20

=> T = 40/19 = 2
2/19min

**2. C)**From the previous question's solution, B fills the tank in 2 2/19min = 40/19 min

Given that B fills 380
litres in one minute

Therefore, in 40/19min B
fills = 380 * 40/19 = 800lit

Thus the capacity of tank
X is 800 liters.

**3. B)**Capacity of tank X = 800 L

Let the capacity of tank
Z be R

C fills tank Z at 200 L
in one minute, while C can fill the tank Z in 18 minutes

Therefore, the capacity
of tank Z (R) = 200 × 18 = 3600 L

⇒ Capacity of new tank P = 3600 + 800 = 4400 L

Now, Rate of D filling
the tank P = 110 L/min

⇒ Time required by D to fill tank P = 4400/110 = 40min

**4. B)**Pipe A fills tank Z in one minute = 1/12

Pipe B fills tank Z in
one minute = 1/8

Pipe B fills tank Z in
one minute = 1/18

ATQ, A is opened for 3
minutes, B for 4 minutes, C fills the remaining part of the tank in 9.9 minutes

⇒ 3/12 + 4/B + 9.9/18 = 1

⇒ By solving the above equation, B fills the tank Z in 20
minutes

**5. A)**To find out the average speed using the available data for each truck from the table :-

We know that, Average
Speed = Total distance covered/Total time taken = s (assume)

Let the Distance covered
= d (in Km)

Time Taken = given for
all trucks (in Hours)

We have the following
relation for Total Payment (= P) in terms of the rate (= Rs. 6/ Km (given)),
Mileage (= M) and the cost of diesel (= Rs. 40/L (given)) :-

Since, Total Payment =
Cost contributed by the rate + Cost of Diesel for d Km at a mileage of M Km/L

P = (d * 6) + d/M * 40

Now, let us find the
average speed for each of the trucks by substituting values from the table:-

Clearly, S

_{A}has the highest value.**(6 – 10): Common Explanation:**

Based on above data we
get following results:

**6. B)**Following common explanation we get :

Production of men’s
clothing items during 2016 = 540000 * 85/100 = 459000

Production of jeans
during 2016 = 96000 * 110/100 = 105600

Remaining men’s clothing
items = (459000 – 105600) = 353400

Let number of Trousers
produced be X.

Then,

Production of T-shirts =
2X and Shirts = 2X

So, (X + 2X + 2X) =
353400 => x = 353400/5 = 70680

Shirts produced = (2 ×
70680) = 141360

**7. A)**Men’s clothing items produced by LEVI’S = 2000000 * 17/100 = 340000

No. of jeans produced
from Levis = 400000 * 16/100 = 64000

Required percent =
64000/340000 * 100 = 18.82 ≈ 19%

**8. C)**Total men’s clothing items produced by POLO = 2000000 × 10/100 = 200000

Number of trousers
produced by POLO = 200000 × 40/100 = 80000

Number of Jeans produced
by POLO = 400000 × 20/100 = 80000

Remaining T-shirts and
Shirts = (200000 – (80000 + 80000)) = 40000

Shirts produced = 40000 ×
9/16 = 22500

Required percent =
22500/200000 * 100 = 11.25%

**9. E)**Total men’s clothing items from Arrow, Levi's and Aeropostale = (300 + 340 + 360) = 1000

Total men’s clothing item
from Vanheusen, Polo and Nike = (260 + 200 + 540) = 1000

Required difference =
(1000 – 1000)/3 = 0

**10. D)**Total jeans sold = 40000 * 60/100 = 24000

Let cost price be 2Y and
Marked price be 3Y.

Selling price = 3Y ×
80/100 = 2.4Y

Profit =
(2.4Y – 2Y) = 1200

⇒ Y = 1200/0.4 = 3000

Selling price of one
jeans = (2.4 × 3000) = 7200

Required revenue = (7200
× 24000) = 172800000 = Rs. 1728 lakhs