__Quantitative Aptitude Practice Questions for IBPS Clerk Mains – Set 7__**Directions (1 – 5): Study the bar chart carefully and answer the questions given beside.**

**Given bar graph shows the percentage of jobs held by Indians, Pakistanis and Bangladeshis in the Gulf over the different years. Study the bar graph and answer the following questions-**

**1. If the ratio of the total persons who are doing their jobs in the year 2013 and 2016 is 3:5 and the total Indians in the Gulf in 2016 are 4125, then find the total Bangladeshis in the year 2013 in Gulf.**

a) 1525

b) 2250

c) 1575

d) 2275

e) None of these

**2. If total Indians in Gulf in the year 2014 are equal to the total Pakistanis in Gulf in the year 2017, then find the ratio of Bangladeshis in Gulf in the respective years.**

a) 2 : 5

b) 1 : 5

c) 3 : 5

d) 2 : 3

e) None of these

**3. If total persons in 2015 are three times the total Bangladeshis in 2016 and also the total Indians in the year 2015 are 5670, then find that the total Indians in the year 2015 are how much per cent more than the total Bangladeshis in the year 2016.**

a) 5%

b) 2.5%

c) 0%

d) 7.5%

e) 6%

**4. If the total Pakistanis in the year 2013 are 2250 and ratio of Pakistanis in the years 2013 and 2014 is 45:88, then find the total number of persons in the Gulf in the years 2013 and 2014 together.**

a) 22000

b) 20000

c) 18000

d) 17500

e) 25000

**5. If ratio of total persons in all the given years from 2013 to 2017 is 2 : 3 : 3 : 4 : 5, then find the ratio of total Indians in the Gulf over all the given years from 2013 to 2017.**

a) 25 : 23 : 21 : 22 : 20

b) 23 : 27 : 25 : 24 : 30

c) 24 : 27 : 21 : 23 : 20

d) 23 : 27 : 21 : 22 : 20

e) None of these

**6. Shivam travels 20% distance of the total journey by car and 50% of the remaining by train and taxi in the respective ratio of 5:3 and the remaining distance he covers on feet. If the sum of the distance which he travels by car and by Taxi is 126 km, then find the total distance which Shivam travels during his journey?**

a) 360km

b) 640km

c) 420km

d) 480km

e) 360km

**7. Two persons Aman and Bhanu can dig a pit in 20 days and 25 days respectively and a third person Cheenu can fill that pit in 50 days. All of the three persons start their work and after sometime Cheenu leaves the work. If total time taken to dig the pit from the beginning is 13 days, find after how many days Cheenu left his work?**

a) 8.5 days

b) 7.5 days

c) 9.5 days

d) 8 days

e) None of these

**8. A shopkeeper has two varieties of adulterated rice containing 70% and 55% pure rice. He mixes both the varieties in such a way that with 6 kg of first variety of rice he mixes 12 kg of second variety of rice. Find the percentage of adulteration in the final mixture.**

a) 60%

b) 50%

c) 30%

d) 40%

e) None of these

**9. Rahim marks up all Jeans in his shop 20% higher. He gave 25% discount on 2/5th of the total Jeans and 12% discount on 1/4th of the total Jeans. If Rahim gets an overall profit of 2.3%, then what percentage of discount should be given by Rahim to customers on the remaining Jeans.**

a) 5%

b) 15%

c) 17%

d) 6%

e) 8%

**10. Pankaj borrowed a total amount of Rs.32500 from his three friends Raj, Akash and Suresh. All of his friends apply different rates of interest in such a way that Raj applies 12%, Akash applies 16% and Suresh applies 18% interest rate respectively and total he gives Rs.5090 as interest. If the amount that Pankaj had taken from Raj is 18/25 of the amount taken from Suresh, then find that what amount Pankaj has taken from Akash?**

a) Rs. 13000

b) Rs. 12000

c) Rs. 11000

d) Rs. 10000

e) None of these

**Directions (11 – 15): In the questions, two equations I and II are given. You have to solve both the equations and give answer**

(a) if x > y

(b) if x < y

(c) if x = y, or relation cannot be
established between x and y

(d) if x ≥ y

(e) if x ≤ y

**Solutions:**

**1. C)**Total persons doing their jobs in Gulf in the year 2016 = 4125 * 100/27.5 = 15000

Total persons doing their
jobs in Gulf in the year 2013 = 15000 * 3/5 = 9000

Total Bangladeshis in the
year 2013 in Gulf = 17.5% of 9000 = 1575

**2. B)**Let persons in 2014 and 2017 are ‘x’ and ‘y’ respectively.

According to the problem-

⇒ 45% of x = 30% of y

⇒ x : y = 2 : 3

Required ratio-

⇒ 15% of x : 50% of y = 15x : 50y = 1 : 5

**3. A)**Total persons in 2015 = 5670 * 100/35 = 16200

Total Bangladeshis in
2016 = 16200/3 = 5400

Required % = (5670 –
5400)/5400 * 100 = 5%

**4. B)**Total persons in the year 2013 = 2250 × 100/25 = 9000

Total Pakistanies in the
year 2014 = 2250 × 88/45 = 4400

Total persons in the year
2014 = 4400 * 100/40 = 11000

Total persons in the Gulf
in the year 2013 and 2014 together = 9000 + 11000 = 20000

**5. D)**Let total number of persons in the given years be 2x, 3x, 3x, 4x and 5x respectively.

Required ratio-

⇒ 57.5% of 2x : 45% of 3x : 35% of 3x : 27.5% of 4x : 20% of
5x

⇒ 57.5 × 2 : 45 × 3 : 35 × 3 : 27.5 × 4 : 20 × 5

⇒ 115 : 135 : 105 : 110 : 100

⇒ 23 : 27 : 21 : 22 : 20

**6. A)**Let total distance = 100x

Distance covered by car =
20% of 100x = 20x

Distance covered by Train
= [5/(5 + 3)] * 50% of (100x – 20x) = 5/8 * 40x = 25x

Distance covered by Taxi
= [3/(3 + 5)] * 50% of (100x – 20x) = 3/8 * 40x = 15x

Distance covered on feet
= 100x – 20x – 25x – 15x = 40x

Total distance covered by
Car and Taxi = 20x + 15x = 35x = 126 km (Given)

Length of journey = 100 ×
126/35 = 360km

**7. A)**Let total work is LCM of 20, 25 and 50 days = 100 units

1 day work of Aman ,
Bhanu and Cheenu is 5 units, 4 units and 2 units. But the nature of work of
Cheenu is opposite to that of Aman and Bhanu.

Let Cheenu work for ‘x’
days and remaining days in which only Aman and Bhanu work is (13 – x) days.

According to question

⇒ x × (5 + 4 – 2) + (13 – x) × (5 + 4) = 100

⇒ x = 8.5 days

Hence Cheenu left the
work after 8.5 days.

**8. D)**Let per cent of pure rice in final mixture = x%.

Apply mixture and
allegation –

[(55 – x)/(x – 70)] =
6/12 => x = 60%

Hence per cent of
adulteration in the final mixture = 100% – 60% = 40%

**9. A)**Let Rahim has 100 Jeans and C.P of each Jeans is Rs. 100.

Then, Marked price of
each Jeans = 100 × 120/100 = Rs.120

And, Selling price of 100
Jeans = 100 × 100 × (102.3/100) = Rs.102.30

Selling price of 40 Jeans
(i.e., 2/5 of 100) = 40 × 120 × 75/100 = 3600

Selling price of 25 jeans
(i.e 1/4 of 100) = 25 × 120 × 88/100 = 2640

Let Rahim gave a%
discount on remaining (i.e., 100 – 40 – 25 = 35) Jeans.

Selling price of
remaining 35 Jeans = 35 × 120 × (100 – a)/100 = 4200 × (100 – a)/100

According to the
question,

10230 = 3600 + 2640 +
4200 × (100 – a)/100

=> 100 – a = 95 =>
a = 5%

**10. C)**Let the amount taken from Suresh is x and amount taken from Raj = 18x/25

Amount taken from Akash =
32500 – x – 18x/25 = 32500 – 43x/25

Total interest he gives

=> {[(18x/25) * 12]/100}
+ {[(32500 – 43x/25) * 16]/100} + (x * 18)/100 = 5090 (Given)

216x – 688x + 450x =
12725000 – 13000000

22x = 275000

x = 12500

Amount taken from Akash =
32500 – 43 × 12500/25 = 32500 – 21500 = Rs.11000

**11. B)**

**12. B)**

**13. C)**

**14. C)**

**15. C)**