Quantitative Aptitude Practice Questions for IBPS Clerk – Set 21

Mentor for Bank Exams
Quantitative Aptitude Practice Questions for IBPS Clerk – Set 21
Directions (1 – 5): Study the following information carefully and answer the question given beside:
The table shows the number of books sold by 5 different stores on 5 different weekdays.
Monday
Tuesday
Wed.
Thursday
Friday
A
95
112
82
102
125
B
84
105
98
70
76
C
104
75
80
92
110
D
115
92
81
98
72
E
88
60
74
108
92
1. The total number of books sold by store A and C together on Tuesday is approximately how much % more than the number of books sold by store A on Friday?
a) 40%
b) 55%
c) 50%
d) 60%
e) 30%
2. Find the ratio of the number of books sold by store C and D together on Thursday to the number of books sold by store B on Monday and Friday together?
a) 19 : 16
b) 15 : 13
c) 9 : 7
d) 11 : 16
e) None of these
3. Find the average number of books sold by store D on Monday, Wednesday and Thursday.
a) 102
b) 76
c) 84
d) 98
e) 92
4. What is the difference between the number of books sold by store E on Thursday and Friday together to that of the number of books sold by store C on Wednesday and Friday together?
a) 25
b) 36
c) 14
d) 9
e) None of these
5. If the average number of books sold by store C on Sunday, Tuesday and Thursday is 85 and the average number of books sold by store C on Saturday, Sunday and Friday is 88, Find the ratio of the number of books sold by store C on Satuday to that of Sunday.
a) 1 : 2
b) 5 : 7
c) 3 : 4
d) 4 : 9
e) None of these
6. The amount of water (in ml) that should be added to reduce 7 ml lotion, containing 70% alcohol, to a lotion containing 35% alcohol, is 
a) 35ml
b) 4ml
c) 7ml
d) 10.5ml
e) Can’t be determined
7. A shopkeeper purchased 50 dozen bottles  for Rs.3000. Out of these, 60 bottles were broken and could not be sold. At what rate per dozen should he sell the remaining bottles to make a profit of 20%?
a) Rs.60
b) Rs.75
c) Rs.80
d) Rs.60
e) Rs.85
8. The price of two apples X and Y are in the ratio of 2 : 3. X's price increased by 20% and the total price of X and Y together becomes Rs 175.5, with an increase of 17%. By what percent the price of Y increased?
a) 18%
b) 25%
c) 20%
d) 15%
e) None of these
9. Sum of 4 consecutive even numbers is greater than three consecutive odd numbers by 81. If the sum of the least odd and even numbers is 59 then find the sum of largest odd and even numbers.
a) 69
b) 53
c) 65
d) 72
e) 83
10. A can do a piece of work in 24 days, B is 20% more efficient than A. If C can do the work in 10 more days than B, In how many days can A and C do the whole work together?
a) 25 days
b) 35/2 days
c) 40/3 days
d) 18 days
e) None of these
Directions (11 – 15): What value will come in place of question mark (?) in the following questions: (You are not expected to calculate the exact value)
11. (626.72 – 257.65) ÷ 23.52 + 623.86 = ?
a) 540
b) 720
c) 640
d) 820
e) None of these
12. 2462.92 × 390.06 – 17651.201 = ? + 4883.001
a) 938036
b) 920051
c) 852016
d) 980386
e) 754926
13. 1458.45 + 2065.23 ÷ 15.02 = ? – 652.793
a) 2149
b) 2295
c) 2249
d) 2579
e) 2279
14. 29.783% of 3231 + 48.729% of 4003 = ? – 4823.72
a) 8509
b) 7754
c) 8263
d) 7584
e) 7692
15. 23 × 5.2 + 24 × 1.2 – 32 × 4.7 – 35 × 1.02 + 97 × 4 = ?
a) 315.3
b) 350.3
c) 340.4
d) 348.3
e) 368.3
Directions (16 – 20): What will come in place of question mark (?) in the given series:
16. 129     128     124     115      99      74     ?
a) 36
b) 32
c) 38
d) 42
e) 48
17. 221    ?    165    140    117    96 
a) 196
b) 186
c) 178
d) 192
e) 194
18. 2     3     6     15     45      ?
a) 157.5
b) 154.5
c) 142.5
d) 172
e) 155.5
19. 10    12    16     24     40     ?
a) 76
b) 72
c) 68
d) 86
e) 92
20. 310     220     148     92      50      20     ?
a) 5
b) 10
c) 0
d) 8
e) 2


Solutions:
1. C) Number of books sold by store A on Tuesday = 112
Number of books sold by store C on Tuesday = 75
Number of books sold by store A on Friday = 125
% more = (112 + 75 – 125)/125 × 100 = 62/125 × 100 = 49.6%
2. A) The number of books sold by store C and D together on Thursday = 92 + 98 = 190
The number of books sold by store B on Monday and Friday together = 84 + 76 = 160
Ratio = 190 : 160 = 19 : 16
3. D) Total number of books sold by store D on Monday, Wednesday and Thursday = 115 + 81 + 98 = 294
Average = 294/3 = 98
4. E) Number of books sold by store E on Thursday and Friday = 108 + 92 = 200
Number of books sold by store C on Wednesday and Friday = 80 + 110 = 190
Difference = 200 – 190 = 10
5. C) Total number of books sold by store C on Sunday, Tuesday and Thursday = 85 × 3 = 255
Number of books sold by store C on Sunday = 255 – 75 – 92 = 88
Total number of books sold by store C on Saturday, Sunday, and Friday = 88 × 3 = 264
Number of books sold by store C on Saturday = 264 – 88 – 110 = 66
Ratio = 66 : 88 = 3 : 4
6. C) Let the required volume of water to be added = x ml
When added to 7 ml lotion, the total volume = “7 + x” ml
If the lotion contains 70% alcohol, then it contains 30% water
If it contains 35% alcohol, it contains 65% water.
By balancing the volume of water before and after dilution of the lotion, we get :
(Amount of water in lotion before dilution) + (amount of water added) = (amount of water in lotion after dilution)
(30% of 7) + x = (65% of “7 + x”)
210 + 100x = 65 × (7 + x) 210 + 100x = 455 + 65x 35x = 245 x = 7
7. C) Since there are 12 quantities in a dozen
dozen of bottles broken = 60/12 = 5 dozen
Required amount to gain 20% profit = Rs 3000 × 120/100 = Rs.3600
Since shopkeeper has to gain this amount by selling remaining 45 dozen of bottles
S.P. Per Dozen = Rs 3600/45 = Rs.80
8. D) After increment price of X and Y together = Rs 175.5
Price before increment = 175.5/117 × 100 = Rs.150
Price of apple X = 150/5 × 2 = Rs.60
Price of apple Y = 150/5 × 3 = Rs.90
X's price increased by 20%, X's price = 60 × 120% = Rs 72
Y's new price = Rs.(175.5 – 72) = Rs.103.5
Y's price increased by (103.5 – 90)/90 × 100 = 15%
9. A) Let 4 consecutive even numbers = x, x + 2, x + 4, x + 6
3 consecutive odd numbers = y, y + 2, y + 4
sum of least odd and even numbers = 59
x + y = 59
Sum of the largest odd and even numbers = x + 6 + y + 4 = x + y + 10 = 59 + 10 = 69
10. A) Ratio of the efficiency of A and B = 100 : 120 = 5 : 6
Ratio between the time taken by A and B = 1/5 : 1/6 = 6 : 5
If A can do the work in 24 days then B can do the same work in = 24/6 × 5 = 20 days
C can do the same work in 20 + 10 = 30 days.
A and C together can do the same work = 1 /[(1/24 + 1/30)] = 1/[(5 + 4)/120] = 120/9 = 40/3 days
11. C)   12. A)   13. C)   14. B)   15. B)  
16. C) Series pattern is -1, -4, -9, -16, -25, -36
17. D) Series pattern is -29, -27, -25, -23, -21
18. A) Series pattern is ×1.5, ×2, ×2.5, ×3, ×3.5
19. B) Series pattern is +2, +4, +8, +16, +32
20. C) Double difference
First difference: –90, –72, –56, –42, –30, –20
Second difference: –18, –16, –14, –12, –10