__Quantitative Aptitude Practice Questions for IBPS Clerk – Set 18__**1. A group of girls contributed eight times as many rupees each for their trip as they were in the number. The total collection came to Rs 6272. How many girls were there in the group?**

a) 28

b) 22

c) 32

d) 18

**2. A train left from station A for station B at 4 pm at an average speed of 80 kmph. At 8 pm, another train also had left from station A for station B on a parallel track at an average speed of 120 kmph. How far from A is another train expected to overtake the first train?**

a) 900 km

b) 940 km

c) 960 km

d) 980 km

e) 920 km

**3. The simple interest accrued on a sum of certain principal is Rs. 7200 in 6 years at the rate of 12 per cent per year. What would be the compound interest accrued on that principal at the rate of 8 per cent per year in 2 years?**

a) Rs. 1864

b) Rs. 1764

c) Rs. 1694

d) Rs. 1664

e) None of
these

**4. The ratio between the present ages of Rakhi and Sita is 5 : 7 respectively. After eight years Rakhi’s age will be 28 years. What was Sita’s age 5 years ago?**

a) 24 years

b) 28 years

c) 22 years

d) 21 years

e) None of
these

**5. One-fourth of a number exceeds its one-seventh by 24. What is the number?**

a) 244

b) 322

c) 224

d) 342

e) None of
These

**6. The difference between two two-digit numbers is 18. If four times the second number is less than three times the first number by 18, then, what is the sum of these two numbers?**

a) 100

b) 80

c) 86

d) 92

e) None of
These

**7. The salary of an employee of a company increases every month by 4%. If his salary in August was Rs. 6,300 what will be his approximate salary in month of October of the same year?**

a) Rs.
6,552

b) Rs.
6,967

c) Rs.
6,814

d) Rs.
6,627

e) Rs.
6,933

**8. In an examination, Mandar scored 80 marks in Mathematics, 95 marks in Science, 74 marks in Social Studies, 65 marks in English and 72 marks in Hindi. If all the papers were out of 100, what is Mahdar's over all percentage in the examination?**

a) 5

b) 77.2

c) 78.5

d) 80

e) None of
these

**9. A and B can do a work respectively in 4 days and 8 days when working alone. if they work on the alternate days then in how many days the work will be completed if A starts the work?**

a) 5 days

b) 6 days

c) 7 days

d) 8 days

e) None of
these

**10. Average score of Rahul, Manish and Suresh is 63. Rahul's score is 15 less than Ajay and 10 more than Manish. If Ajay scored 30 marks more than the average scores of Rahul, Manish and Suresh, what is the sum of Manish's and Suresh's scores?**

a) 120

b) 111

c) 117

d) Cannot
be determined

e) None of
these

**Directions (11 – 15): Study the following graphs and answers the questions followed**

**11. What is the total no of students who want to go in govt. Sector from all the streams ?**

a) 448

b) 459

c) 456

d) 446

e) 474

**12. What is the difference between the no. of students who are job seeker in computer stream and the no. of students who want to go in govt. Sector in Electrical stream ?**

a) 118

b) 108

c) 110

d) 102

e) 100

**13. What is the ratio of the no. of students who want to continue education in electrical stream to the no. of students who are job seeker in Bio Tech ?**

a) 1 : 3

b) 11 : 9

c) 11 : 5

d) 1 : 5

e) 1 : 11

**14. The no. of students who are job seekers in computer stream in what percent of the no. of students who are continuing education in all streams together ?**

a) 67.77

b) 97.66

c) 91.77

d) 98.77

e) None of
these

**15. What is the average number of Bio Tech students who are Job seekers, Computer students who want to go in govt. Sector and electrical students who want to continue education ?**

a) 123

b) 114

c) 118

d) 122

e) 124

**Solutions:**

**1. A)**Let number of girls be x. Each contributed = 8x

Total
contribution = 8x

^{2}= 6272 ⇒ x^{2}= 784 ⇒ x = 28**2. C)**Distance covered by 1st train in 4 hours = 80*4 = 320 km

Relative
speed of 2nd train = 120-80 = 40 km

It
will overtake another train in 320/40 = 8 hours

Distance
between overtake point and station A = 8*120 = 960 km

**3. D)**One year interest = 7200/6 = 1200

R
= 10% so principle amount is 10000

For
same principle 2 year compound interest is {(8+8.64)*10000/} 100 = 1664

**4. E)**Rakhi’s present age = 5x years

Sita’s
present age = 7x years

After
8 years,

5x
+ 8 = 28

=>
5x = 20 => x = 4

=>
Sita’s age 5years ago = 7x – 5 = 7 × 4 – 5 = 23 years

**5. C)**Let X be the number.

Given:
One-fourth of a number exceeds its one-seventh by 24

Hence
(1/4)x = (1/7)x + 24 => x = 224

**6. E)**Let the first number be x and second number be y:

x
– y = 18

3x
– 18 = 4y

3(18+y)
– 18 = 4y

54
+ 3y – 18 = 4y

Y
= 36

X
= 36 + 18 = 54

Required
sum = 54+36 = 90

**7. C)**The question is the case of compound interest.

From
August to October there are two months.

Initial
salary = Rs 6300

Time
= 2

Rate
of interest = 4%

1

^{st}year Interest = 252
2

^{nd}year Interest = 252 + 252 + 10.08 = 514.08
Therefore
Amount = 6300 + 514.08 = 6814.08

**8. B)**Total marks scored by Mandar = 80 + 95 + 74 + 65 + 72 = 386

Over
all percentage = (386/500) × 100 =77.2

**9. A)**2 day's work of A and B = (1/4 + 1/8) = 3/8

so
2*2 = 4 day's work of A and B = 2*(3/8) = 3/4

Rest
of work = 1-(3/4) = 1/4

After
4 days completion, A will again come for completing the remaining work.

Hence,
Time taken by A to complete 1/4th of the work = 1/4*4 = 1 day

So
total work will be completed in 4+1 = 5 days

**10. B)**Ajay's score = 63 + 30 = 93

∴ Rahul's
score = 93 - 15 = 78

∴ Sum of
Manish's and Suresh's scores = 3 ×63 - 78 =
189 - 78 = 111

**11. E)**From Bio Tech = 32% of 1500 = 480

In
Govt. Sector = 25% of 480 = 120

Similarly

From
Computer = 54

From
Electrical = 132

From
Mechanical = 168

Total
= 474

**12. D)**Job seeker from computer stream

From
Computer = 24 * 15 = 360

Job
Seeker = 360 * 65/100 = 234

In
Govt. Sector from electrical stream = 1500 * 16/100 * 55/100 = 132

Difference
= 102

**13. E)**Continuing education from electrical stream = 16 * 15 * 1/10 = 24

Job
seeker in Bio Tech = 32/100 * 1500 * 55/100 = 264

Ratio
= 24/264 = 1 : 11

**14. C)**Required Percentage

=
(Job seeker in computer stream/Continuing education in all streams) * 100

=
[24 * 15 * (65/100)]/[(32 * 15 * 20/100) + (24 * 15 * 20/100) + (16 * 15 * 10/100)
+ 28 * 15 * 5/100)] * 100 = 91.77%

**15. B)**Required Average = [(32 * 15 * 55/100) + (24 * 15 * 15/100) + (16 * 15 * 10/100)]/3 = 114