Quantitative Aptitude Practice Questions for IBPS Clerk – Set 14

Mentor for Bank Exams
Quantitative Aptitude Practice Questions for IBPS Clerk – Set 14
1. A firm of readymade garments makes both men’s and women’s shirts. Its average profit is 5% of the sales. Its profit in men’s shirts average 9% of the sales and women’s shirts comprise 60% of the output. The average profit per sale rupee in women shirts is
a) 0.0266
b) 0.0466
c) 0.0433
d) 0.0233
e) None of these
2. P, Q and R started a business in partnership by investing Rs. 15000, Rs. 20000 and Rs. 24000, respectively. P left the partnership after 4 months taking back the original amount he invested. At the end of the year, P, Q and R received their profits. Q received a profit of Rs. 2000. How much profit P would have received if he had continued till end of year assuming the annual profit to have increased proportionally?
a) Rs.1200
b) Rs.1350
c) Rs.1500
d) Rs.1620
e) Rs.1720
3. If the ratio of speed of doing work of three persons is 1 : 3 : 5, what is the ratio of time taken by these people to do the same amount of work?
a) 15 : 5 : 7
b) 3 : 15 : 5
c) 15 : 3 : 5
d) 15 : 5 : 3
e) None of these
4. A person had a certain amount. He invested 5/6th of it in shares, 5% of it in mutual funds, 10% of it in debentures and kept the remaining Rs. 850 with him. If got interest at 10% for a year on debentures, what amount did he get as interest?
a) Rs.5100
b) Rs.7650
c) Rs.510
d) Rs.765
e) Rs.255
5. A family consists of paternal grandparents, parents and three grandchildren. The average age of the grandparents is 70 years, that of the parents is 40 years and that of the grandchildren is 10 years. What is the average age of the family?
a) 34 4/7 years
b) 35 5/7 years
c) 32 1/7 years
d) 33 2/7 years
e) None of these
Directions (6 – 10): Study the following graph carefully and answer the questions given beside: 
A Report on the no. of subscribers of different DTH companies in a city in a year.
Total no. of subscribers of the six DTH companies = 60000.
Percentage of subscribers of 6 different DTH companies:

Percentage of HD subscribers in the six DTH companies in the same city:

6. What is the total no. of HD subscribers of Dish TV and Tata Sky together? 
a) 8340
b) 7575
c) 8264
d) 7296
e) 7854
7. The total number of HD subscribers of Reliance Digital TV is what percent of the total number of HD subscribers of Videocon D2H?
a) 25
b) 20
c) 32
d) 18
e) None of these
8. What is the average no. of HD subscribers of Dish TV, Sun Direct and Videocon D2H?
a) 3480
b) 2570
c) 3370
d) 2760
e) None of these
9. If the total no. of subscribers of six companies reaches 80000 and the percentage of subscribers of Reliance Digital TV adds 5% more of the market share to itself and percentage of subscribers of Sun Direct adds 2% more of the market share to itself, what is the ratio of the no. of HD subscribers between Reliance Digital TV and Sun Direct? [Percentage of HD subscribers remains same]
a) 17 : 8
b) 13 : 7
c) 15 : 11
d) 7 : 3
e) None of these
10. What is the difference between the no. of HD and Non - HD subscribers of Airtel Digital TV? 
a) 12500
b) 4320
c) 22000
d) 15400
e) 5340
Directions (11 – 15): What value will come in place of question mark (?) in the following questions: (You are not expected to calculate the exact value)
11. 9/42 ÷ 108/63 × 328 – 5/7 + 7/5 = ?
a) 32
b) 28
c) 30
d) 48
e) 42
12. √4090 × 3√12163 + 49 = ?^2
a) 29
b) 49
c) 33
d) 39
e) 37
13. (6561.001)2 ÷ (242.988)2 = ? × 728.878
a) 1
b) 3
c) 6
d) 9
e) 11
14. 18% of 256 + 35% of 290 – 15% of 385 = ?
a) 83
b) 80
c) 90
d) 93
e) 87
15. ?^(1.98) = 14 2/7% of 3870.868 + 18 2/11% of 369.006
a) 16
b) 8
c) 25
d) 15
e) None of these


Solutions:
1. D) Let the total sales be Rs. 100
Women's shirt comprise 60% of the output
Rs. 60 out of Rs. 100 is sales of females shirts
Men's shirts comprise (100 60) = 40% of the output
Rs. 40 out of Rs. 100 is the sales of males shirts
Average profit from men's shirt = 9% of 40 = Rs. 3.6
2. C) Money invested by Q = Rs. 20000 for 12 months
Total money invested = Rs. 15000 for 4 months + Rs. 20000 for 12 months + Rs. 24000 for 12 months
So, Q's investment : Total investment : : Q's profit : Total profil
Therefore, total profit = [(15 × 4 + 20 × 12 + 24 × 12)/(20 × 12)] × 2000 = Rs.4900
Profit earned by P = (15 × 4)/(20 × 12) × 2000 = Rs.500
If P would have continued for full year (12 months) instead of 4 months, his profit would have been 3 times of what he got now = 3 × Rs. 500 = Rs. 1500
3. D) Let the speed of doing work of the three persons be 1x, 3x and 5x respectively
Time taken by each person = amount of work done/speed of doing work
Let the amount of work for each person = y ( work done is same)
The time taken by the first person = y/x
The time taken by the second person = y/3x
The time taken by the third person = y/5x
The ratio of time taken = y/x : y/3x : y/5x = 1 : 1/3 : 1/5 = 15 : 5 : 3
4. C) 5/6 corresponds to 83.33%.
Hence, the amount that he kept with him corresponds to 100 − (83.33 + 5 + 10) = 1.67% of the total amount with him. This corresponds to Rs. 850
Also, because he placed 10% in debentures and he got 10% interest, amount obtained in interest = 10% of 10% of amount with him i.e. 1% of the amount with him.
   Interest earned = (850 × 1)/1.67 = 510
5. B) The family consists of grandparents, parents and three grandchildren.
So, the number of family members = 2 + 2 + 3 = 7
We know,
Average of quantities = Sum of all quantities/No. of quantities
The average age of the grandparents is 70 years. So, the total age of the grandparents = 70 × 2 = 140 years
The average age of the parents is 40 years. So, the total age of the parents = 40 × 2 = 80 years
The average age of the grandchildren is 10 years. So, the total age of the grandchildren = 10 × 3 = 30 years
  The total age of the family members = 140 + 80 + 30 = 250 years.
  The average age of the family = 250/7 = 35 5/7 years
6. D) Given,
Total no. of subscribers of the six DTH companies = 60000
Percentage of subscribers of Dish TV = 16
   The total no. of subscribers of Dish TV = 60000 × 16/100 = 9600
Percentage of HD subscribers of Dish TV = 24
  The no. of HD subscribers of Dish TV = 9600 × 24/100 = 2304
Percentage of subscribers of Tata Sky = 26
   The total no. of subscribers of Tata Sky = 60000 × 26/100 = 15600
Percentage of HD subscribers of Tata Sky = 32
   The no. of HD subscribers of Tata Sky = 15600 × 32/100 = 4992
  The total no. of HD subscribers of Dish TV and Tata Sky together = 2304 + 4992 = 7296
7. B) Given,
Total no. of subscribers of the six DTH companies = 60000
Percentage of subscribers of Reliance Digital TV = 12%
   The total no. of subscribers of Reliance Digital TV = 12% of 60000 = 7200
Percentage of HD subscribers of Reliance Digital TV = 15%
   The no. of HD subscribers of Reliance Digital TV = 15% of 7200 = 1080
Percentage of subscribers of Videocon D2H = 20%
   The total no. of subscribers of Videocon D2H = 20% of 60000 = 12000
Percentage of HD subscribers of Videocon D2H = 45%
The no. of HD subscribers of Videocon D2H = 45% of 12000 = 5400
Required % = 1080/5400 × 100 = 20%
8. D) Given, Total no. of subscribers of the six DTH companies = 60000 
Company Name
Percentage of subscribers
 Total subscribers
 = 60000
Dish TV
16
16% of 60000 = 9600
Sun Direct
8
8% of 60000 = 4800
Videocon D2H
20
20% of 60000 = 12000
Now,
Company Name
Total No. of subscribers
Percentage of HD subscribers
No. of HD subscribers
Dish TV
9600
24
24% of 9600 = 2304
Sun Direct
4800
12
12% of 4800 = 576
Videocon D2H
12000
45
45% of 12000 = 5400
 The total no. of subscribers of Dish TV, Sun Direct and Videocon D2H together = 2304 + 576 + 5400 = 8280
 Required average = 8280/3 = 2760
9. A) Given, Total no. of subscribers of the six DTH companies = 80000
Percentage of subscribers of Reliance Digital TV = 12%
The Percentage of subscribers of Reliance Digital TV is increased by 5%
  The total no. of subscribers of Reliance Digital TV =  (12 + 5)% of 80000 = 13600
Percentage of HD subscribers of Reliance Digital TV = 15%
  The no. of HD subscribers of Reliance Digital TV = 15% of 13600 = 2040
Percentage of subscribers of Sun Direct = 8%
The Percentage of subscribers of Sun Direct is increased by 2%
  The total no. of subscribers of Sun Direct = (8 + 2)% of 80000 = 8000
Percentage of HD subscribers of Sun Direct = 12%
  The no. of HD subscribers of Sun Direct = 12% of 8000 = 960
  The required ratio = 2040 : 960 = 17 : 8
10. B) Given, Total no. of subscribers of the six DTH companies = 60000.
Percentage of subscribers of Airtel Digital TV = 18%
So, the total no. of subscribers of Airtel Digital TV = 18% of 60000 = 10800
Percentage of HD subscribers of Airtel Digital TV = 30%
Percentage of Non - HD subscribers of Airtel Digital TV = 100% – 30% = 70%
  The difference between the no. of HD and Non - HD subscribers of Airtel Digital TV
  (70 30)% of 10800 = 40% of 10800  = 4320
11. E)   12. D)   13. A)   14. C)   15. C)