Quantitative Aptitude Practice Questions for IBPS Clerk – Set 3

Mentor for Bank Exams
Quantitative Aptitude Practice Questions for IBPS Clerk – Set 3
Directions (1 – 5): Study the following table carefully to answer the questions that follow.
Number of flights booked across years for a particular airline
Year
Airline
A
B
C
D
E
2011
485
420
470
395
595
2012
570
480
500
545
725
2013
620
715
520
495
610
2014
585
645
650
590
500
2015
495
820
540
615
480
2016
565
840
660
680
470
1. What is the approximate percentage of booked flights by Airline’s C and D in 2015 compared to booked flights by Airline B in 2013?
(a)  201
(b)  191
(c)  171
(d)  161
(e)  141
2. In 2016, 35% flights are cancelled by Airline C due to bad weather and technical fault. How many flights are booked by Airline C due to Technical fault?
(a)  429
(b)  469
(c)  489
(d)  559
(e)  None of these
3. What was the average number of flights booked by the Airlines A, B, D and E in the year 2014?
(a)  581.5
(b)  581
(c)  579
(d)  579.5
(e)  None of these
4. What was the approximate percentage increase in number of flights booked by Airline D in the year 2012 as compared to previous year?
(a)  150
(b)  38
(c)  37
(d)  45
(e)  145
5. What was the difference between the highest number of flights booked by Airline E and the lowest number of flights booked by Airline B out of all the six years?
(a)  325
(b)  315
(c)  305
(d)  295
(e)  None of these
Directions (6 – 10): Study the following table carefully to answer the following questions.
The percentage profit is given on the total cost price.
Cost price = cost of production + transportation cost + packaging cost
Name of Goods
Cost of production per Kg
Cost of transportation
Cost of packaging
Selling price per Kg
Profit/ - Loss
Percentage of profit /loss
Ghee
80
8
 -
120
 -
 -
Rice
40
0
0
 -
 -
5%
Sugar
45
 -
5
 -
50
 -
Milk
20
3
1
 -
 -
 -
Pulse
70
10
 -
90
 -
6%
6. What is the difference between the selling price of Sugar and that of Rice, if the cost of transportation is zero for both?
(a)  Rs. 56
(b)  Rs. 52
(c)  Rs. 58
(d)  Rs. 36
(e)  Rs. 72
7. What is the cost of packaging of Pulse?(if loss was incurred)
(a)  Rs. 24.90
(b)  Rs. 23.50
(c)  Rs. 22
(d)  Rs. 21.09
(e)  Rs. 15.74
8. What is the percentage profit of Milk if its selling price is 80% of the cost price of Rice?
(a)  33.33%
(b)  30%
(c)  32%
(d)  30.49%
(e)  38%
9. 4 kg Ghee, 3 kg Rice and 5 kg Milk are sold. What is profit or loss percentage? (The packing cost is zero for all goods) and selling price of Milk is 32 per kg?
(a)  36%
(b)  32%
(c)  30.49%
(d)  34.2%
(e)  31.5%
Directions (10 – 14): Study the following pie chart and table and answer the following questions:
The pie chart shows percentage of people who travel on different routes of DTC buses in Delhi.
Total number of travelers = 25000

 DTC Bus routes
Ratio of male to female travelers
Anand Vihar
8 : 7
Preet Vihar
13 : 12
Laxmi Nagar
5 : 4
Saket
6 : 5
Rohini
4 : 5
Moti Nagar
14 : 11
10. If 40% of the male travelers who travel on Preet Vihar and Laxmi Nagar DTC bus route are unemployed and 70% of the male travelers who travel on Rohini and Moti Nagar DTC bus route are employed, then find the ratio of the male travelers who are unemployed on Preet Vihar and Laxmi Nagar route to male travelers who are unemployed on Rohini and Moti Nagar route?
(a)  2 : 1
(b)  7 : 6
(c)  2 : 3
(d)  4 : 5
(e)  2 : 5
11. If 20% of the male travelers who travel on Saket and Laxmi Nagar DTC bus route are more than 40 years of age and 40% of the female travelers who travel on Rohini and Anand Vihar DTC bus route are more than 40 years of age, then find the total number of travelers mentioned on above routes who are less than 40 years of age?
(a)  6350
(b)  6245
(c)  6875
(d)  6740
(e)  6450
12. The number of female travelers who travel on Anand Vihar, Preet Vihar and Rohini DTC bus route together is what percent more or less than the number of male travelers who travel on Moti Nagar, Saket and Laxmi Nagar DTC bus routes together?
(a)  8.70% less
(b)  8.20% more
(c)  8.50% more
(d)  8.60% less
(e)  8.40% less
13. The number of female travelers who travel on Saket and Laxmi Nagar DTC bus routes together is what percent of the total travelers on these DTC bus routes in Delhi?
(a)  49%
(b)  45%
(c)  46%
(d)  44%
(e)  48%
14. Find the difference between number of male travelers who travel on Anand Vihar and Preet Vihar DTC bus route together to number of female travelers who travel on Moti Nagar and Rohini DTC bus route together?
(a)  580
(b)  550
(c)  600
(d)  530
(e)  590


Solutions:
1. D) Booked flights by Airline’s C and D in 2015 = 540 + 615 = 1155
Booked flights by Airline B in 2013 = 715
Required percentage = (1155/715) × 100 = 161%
2. A) Number of flights cancelled by Airline C in 2016 due to bad weather and technical fault = 35% of 660 = 0.35 × 660 = 231
Number of flights booked by Airline C in 2016 due to Technical fault = 660 231 = 429
3. E) The average number of flights booked by the Airlines A, B, D and E in the year 2014 = (585 + 645 + 590 + 500)/4 = 2320/4 = 580
4. B) The approximate percentage increase in number of flights booked by Airline D in the year 2012 as compared to previous year = [(545 – 395)/395] × 100 = 38%
5. C) The difference between the highest number of flights booked by Airline E and the lowest number of flights booked by Airline B out of all the six years = 725 – 420 = 305
6. C) Selling price of Rice = 40 × 105/100 = 42
Selling price of Sugar = 45 + 5 + 50 = 100
Required difference = 100 - 42 = 58
7. E) Selling price of pulse = 90 Rs.
Loss = 6%
Total CP = 90 × 100/94 = 95.74 Rs
Cost of packaging of pulse = 95.74 - 70.10 = 15.74
8. A) CP of Rice = 40
SP of milk = 40 × 80/100 = 32
CP of milk = 20 + 3 + 1 = 24
% profit = (32 - 24)/24 × 100 = 33.33%
9. C) CP of (4 kg Ghee + 3 kg Rice + 5 kg milk)
4 × (80 + 8) + 3 × 40 + 5 × (20 + 3)
352 + 120 + 115 = 587
SP of (4 kg Ghee + 3 kg Rice + 5 kg milk)
4 × 120 + 3 × 42 + 5 × 32 = 480 + 126 + 160 = 766
% profit = (766 - 587)/587 × 100 = 30.49%
10. A) Number of unemployed male travelers who travel on Preet Vihar and Laxmi Nagar DTC bus route = 1040 + 1000 = 2040
Number of unemployed male travelers who travel on Rohini and Moti Nagar DTC bus route = 600 + 420 = 1020
Respective ratio = 2 : 1
11. D) Number of male travelers who travel on Saket and Laxmi Nagar DTC bus route are more than 40 years of age = 20% of 5500 = 1100
So, male travelers less than 40 years of age = 4400
Number of female travelers who travel on Rohini and Anand Vihar DTC bus route are more than 40 years of age = 40% of 3900 = 1560
So, female travelers less than 40 years of age = 2340
 Total number of travelers mentioned on above routes who are less than 40 years of age = 6740
12. A) Number of female travelers who travel on Anand Vihar, Preet Vihar and Rohini DTC bus route together = 1400 + 2400 + 2500 = 6300
Number of male travelers who travel on Moti Nagar, Saket and Laxmi Nagar DTC bus route together = 1400 + 3000 + 2500 = 6900
 Percentage = (6900 – 6300)/6900 × 100 = 8.70% less
13. B) Number of female travelers who travel on Saket and Laxmi Nagar DTC bus routes together = 4500
Total travelers on these DTC bus routes = 10000
 Percentage = 4500/10000 × 100 = 45%
14. C) Number of male travelers who travel on Anand Vihar and Preet Vihar DTC bus route together = 4200
Number of female travelers who travel on Moti Nagar and Rohini DTC bus route together = 3600
 Difference = 600