Data Interpretation Practice Questions – Set 97

Mentor for Bank Exams
Data Interpretation Practice Questions – Set 97
Directions (1 – 5): Study the following graph carefully and answer accordingly:
The following graph shows the percentage of different types of cars produced by the company during five years. Total no. of cars produced by the company in 1996, 1997, 1998, 1999 and 2000 are 20000, 18000, 25000, 22000, and 28000 respectively.

1. What was the difference between the production of A type cars in 1999 and that of C type in 1998?
a) 2050
b) 2940
c) 2190
d) 1500
e) None of these
2. No. of D type cars produced in 1996 is equal to that of which type of cars produced in 1998?
a) C
b) A
c) B
d) E
e) D
3. In the case of which of the following types of cars was the percentage increase from 1999 to 2000 the maximum?
a) D
b) E
c) A
d) B
e) C
4. If the number of B type cars manufactured in 1999 were the same as that in 1998 , what would be the approximate percentage share of B type in the total production of 1999?
a) 30%
b) 25%
c) 35%
d) 40%
e) 45%
5. If 90% of B type cars produced in all the given years are being sold by the company, then how many B type cars are left unsold by the company?
a) 3010
b) 2890
c) 3270
d) 2990
e) None of these
Directions (6 – 10): In the following table, information regarding publishing books by different publishers has been given. Study the table carefully and answer the questions.
6. What is the average number of non-academic books published by publisher Yamuna and Padma?
a) 17950
b) 23740
c) 19950
d) 16450
e) 20850
7. What is the total number of books distributed by publishers Ganges and Narmada?
a) 27063
b) 50128
c) 50456
d) 54026
e) 61278
8. What is the difference between the number of academic books published by publishing houses Kaveri and Godavari?
a) 500
b) 650
c) 540
d) 535
e) 525
9. How many books were given to each distributor by publisher Narmada if each publisher gets equal number of books?
a) 1100
b) 1068
c) 1108
d) 1028
e) 1158
10. If the total number of books published by publishers Godavari, Narmada and Yamuna is increased by 30% and the total number of books published by remaining publishers be decreased by 20%, what will be the new average of books published by all the publishers?
a) 33318
b) 30718
c) 33918
d) 39618
e) 36518
Directions (11 – 15): Answer the following questions based on the given line-graph.
Percentage population growth of five states in three five -year intervals from 2001 to 2015
11. If the population of Assam and Maharashtra was equal to 12 lakh each in the year 2001, then what is the difference between the population of Maharashtra and the population of Assam in the year 2005?
a) 2.4 lakh
b) 1.6 lakh
c) 1.8 lakh
d) 2.0 lakh
e) 1.2 lakh
12. If the population of Jharkhand and the population of Maharashtra in the year 2001 were 20 lakh and 24 lakh respectively, then population of Maharashtra is what percentage of the population of Jharkhand in the year 2005?
a) 98%
b) 95%
c) 88%
d) 96%
e) 90%
13. Population of Punjab in the year 2010 is what percentage more than its population in the year 2001?
a) 60.50%
b) 62.50%
c) 57.50%
d) 68.50%
e) 50.75%
14. If the population of Haryana was 16 lakh in the year 2001, then what is its population in the year 2015?
a) 58.24 lakh
b) 54.17 lakh
c) 57.12 lakh
d) 59.60 lakh
e) 52.52 lakh
15. If the population of Punjab in 2010 was 13.65 lakh, then what was its population in the year 2001?
a) 8.4 lakh
b) 8.8 lakh
c) 7.4 lakh
d) 8.0 lakh
e) 8.2 lakh


Solutions:
1. E) Reqd difference = 27% of 22000  16% of 25000 = 5940  4000 = 1940   
2. D) No. of D type cars produced in 1996 = 25% of 20000 = 5000
No. of different type cars produced in 1996 is: 
A = 2500, B = 7500, C = 4000, D = 6000 and E = 5000 
3. A) From 1999 to 2000, there is a 100% increase in the percentage in the D type of cars, wh re as in other cases it is less than 100%
4. C) No. of B type cars produced in 1998 = 30% of 25000 = 7500
% share of B type cars in 1999 = (7500 / 22000) × 100  35%
5. D) Reqd no. of unsold B type cars = [20% of 20000 + 25% of 18000 + 30% of 25000 + 25% of 22000 + 30% of 28000] × (10 / 100) = 2990
6. C) Non-academic books:
Publisher Yamuna = 35700 × 6/17 = 12600
Publisher Padma = 37800 × 13/18 = 27300
Required average = (12600 + 27300)/2 = 39900/2 = 19950
7. D) Required number distributed books
= 29700 × 92/100 + 33800 × 79/100 = 27324 + 26702 = 54026
8. C) Academic books published by publisher Kaveri = 28200 × 7/10 = 19740
Academic books published by publisher Godavari = 31200 × 8/13 = 19200
Required difference = 19740 – 19200 = 540
9. B) Books distributed = 33800 × 79/100 = 26702
Books given to each distributor = 26702/25 = 1068
10. A) Total books published by Publishers Godavari, Narmada and Yamuna
= (31200 + 33800 + 35700) × 130/100 = 100700 × 130/100 = 130910
Books published by remaining publishers
= (28200 + 32200 + 29700 + 37800) × 80/100 = 127900 × 80/100 = 102320
Required average = (130910 + 102320)/7 = 233230/7 = 33318
11. E) Population in Assam = 12 × 1.3 = 15.6 lakh,
Population in Maharashtra = 12 × 1.4 = 16.8 lakh
Difference = 16.8 – 15.6 = 1.2 lakh
12. D) Population of Jharkhand in 2001 = 20 × 1.75 = 35 lakh
Population of Maharashtra in 2001 = 24 × 1.4 = 33.6 lakh
Required% = 33.6/35 × 100 = 96%
13. B) Let the population of Punjab in the year 2001 be ‘x’.
Its population in 2010 = x × 1.25 × 1.3 = 1.625x
Required% = 1.625x – x/x × 100 = 62.5%
14. C) Population in 2015 = 16 × 1.4 ×1.5 × 1.7 = 57.12 lakh
15. A) Let the population in the years 2001 was x
Population in 2010 = 1.25 × 1.3 × x = 13.65 lakh
x = 13.65/1.25 × 1.3 = 8.4 lakh