Data Interpretation Practice Questions – Set 94

Mentor for Bank Exams
Data Interpretation Practice Questions – Set 94
Directions (1 – 5): Read the following table carefully and answer the related questions to it.
Year
Number of Students
Girls: boys
Pass boys
Fail girls
2011
3000
7 : 8
65%
20%
2012
4000
5 : 3
50%
15%
2013
9000
2 : 7
55%
15%
2014
3600
3 : 1
52%
20%
2015
4200
2 : 1
70%
15%
1. What was the percent of boys who failed in the year 2015 amongst the total number of students who failed?
(a)  84%
(b)  40%
(c)  50%
(d)  80%
(e)  None of these
2. What was the percentage of the number of girls who failed as compared with the number of boys who passed in the year 2012?
(a)  50%
(b)  53%
(c)  52%
(d)  56%
(e)  None of these
3. What was the number of boys who failed in examination in the year 2014?
(a)  432
(b)  430
(c)  420
(d)  425
(e)  None of these
4. What was the ratio of the number of girls appeared in examination in the years 2012 and 2015?
(a)  16 : 19
(b)  20 : 21
(c)  25 : 28
(d)  20 : 22
(e)  None of these
5. How many girls passed in the exam in the year 2011?
(a)  1120
(b)  1540
(c)  1430
(d)  1890
(e)  None of these
Directions (6 – 10): Study the information carefully to answer the questions that follow:
In a college there are 900 students who are doing Post Graduation (PG) in any one of the subjects, out of the five different subjects viz. Zoology, Botany, Mathematics, Physics and Statistics. The ratio between the boys and the girls among those is 5 : 4 respectively. 20% of the total girls are doing PG in Zoology and 25% of the total girls are doing PG in Statistics. Total number of students doing PG in Botany is 220. Total students who are doing PG in Mathematics is 150. Respective ratio between the number of girls and the number of boys doing PG in Statistics is 2 : 3. 20 per cent of the total number of boys are doing PG in Botany. The ratio between the number of girls and boys doing PG in Mathematics is 1 : 2 respectively. There are equal number of boys and girls who are doing PG in Physics. 180 students are doing PG in Zoology.
6. Number of girls doing PG in Statistics is what per cent of the number of boys doing PG in Physics?
(a)  250
(b)  280
(c)  310
(d)  220
(e)  200
7. In which PG course the number of girls is the highest and in which course the number of boys is the lowest (respectively)?
(a)  Botany and Mathematics
(b)  Mathematics and Physics
(c)  Botany and Zoology
(d)  Botany and Physics
(e)  Statistics and Physics
8. What is the difference between the boys doing PG in Zoology and the number of girls doing PG in Mathematics?
(a)  50
(b)  60
(c)  30
(d)  40
(e)  None of these
9. What is the respective ratio between the boys doing PG in Mathematics and the number of girls doing PG in Botany?
(a)  3 : 4
(b)  6 : 1
(c)  5 : 6
(d)  2 : 3
(e)  None of these
10. What is the total number of students doing PG in Physics and Statistics together?
(a)  400
(b)  300
(c)  350
(d)  250
(e)  None of these


Solution:
1. C) Total no. of students in 2015 = 4200
No. of boys in 2015 = 4200 × 1/(1 + 2) = 4200 × 1/3 = 1400
No. of boys failed = 1400 – 1400 × 70/100 = 1400 – 980 = 420
No. of girls in 2015 = 4200 – 1400 = 2800
No. of girls failed = 2800 × 15/100 = 420
Total no. of students failed = No. of boys failed + No. f girls failed = 420 + 420 = 840
Req. % = (420 × 100)/840 = 50%

2. A) Total No. of students in 2012 = 4000
No. of boys = 4000 × 3/(3 + 5) = 4000 × 3/8 = 1500
No. of boys passed = 1500 × 50/100 = 750
No. of girls = 4000 – 1500 = 2500
No. of girls failed = 2500 × 15/100 = 375
Therefore req. % = (375 × 100)/750 = 50%

3. A) Total no. of students in 2014 = 3600
No. of boys in 2014 = 3600 × 1/(1 + 3) = 3600 × 1/4 = 900
Passed boys in 2014 = 900 × 52/100 = 468
No. of boys failed in the examination = 900 – 468 = 432

4. C) Total no. of students in 2012 = 4000
No. of girls in 2012 = 4000 × 5/(5 + 3) = 4000 × 5/8 = 2500
Total no. of students in 2015 = 4200
No. of girls in 2015 = 4200 × 2/(2 + 1) = 4200 × 2/3 = 2800
Therefore req. ratio = 2500 : 2800 = 25 : 28

5. A) Total no.of students in 2011 = 3000
No. of girls = 3000 × 7/(7 + 8) = 3000 × 7/15 = 1400
Percentage of girl who failed = 20%
Then, no.of girls who failed = 20/100 × 1400 = 280
Then, no.of girls who passed = 1400 – 280 = 1120

(6 – 10): Explanation:
Data Analysis of given data
Since we have the ratio of boys : girls as 5 : 4 and total strength is 900.
Hence, we have 500 boys and 400 girls.
20 % of 400 girls are doing PG in Zoology ie 80 girls
Total students in Zoology = 180
Number of boys = 180 80 = 100
25% of the total girls are doing PG in Statistics, ie, 100
Ratio between the number of girls and the number of boys doing PG in Statistics is 2 : 3 Hence, number of girls and boys studying statistics is 100 and 150
The ratio between the number of girls and boys doing PG in Mathematics is 1 : 2 respectively.
Since there are 150 number of students in Maths.
Hence there are 50 girls and 100 boys in Maths
 Total students in Botany = 220
20% of total boys are in Botany i.e. 100 boys remaining girls = 220 100 = 120 girls in Botany
Reaming students are in Physics i.e. 900 – 180 – 220 – 150 – 250 = 100 students
There are equal number of boys and girls who are doing PG in Physics. Hence 50 each
We can fill the remaining entries of the table by ourselves
Subject
Boys
Girls
Total
Zoology
100
80
180
Botany
100
120
220
Mathematics
100
50
150
Physics
50
50
100
Statistics
150
100
250
6. E) Required percentage = 100 × 100/50 = 10000/50 = 200 % 

7. D) We have In Botany PG course the number of girls is the highest and in Physics course the number of boys is the lowest (respectively).

8. A) Difference between the boys doing PG in Zoology and the number of girls doing PG in Mathematics = 100 50 = 50

9. C) Respective ratio between the boys doing PG in Mathematics and the number of girls doing PG in Botany 100 : 120 = 5 : 6

10. C) Total number of students doing PG in Physics and Statistics together = 100 + 250 = 350