Data Interpretation Practice Questions – Set 90

Mentor for Bank Exams
Data Interpretation Practice Questions – Set 90
Directions (1 – 5): Study the following information carefully and answer the questions given beside:
The bar-graph shows the total purchase of different electronics items (in thousand) by company A and company B.

The line-graph shows the percentage sale of these items.
1. What is the total number of mobile sold by company A and company B?
a) 48280
b) 48480
c) 49000
d) 42840
e) None of these
2. What is the ratio of the total number of unsold Laptop by company B to the total number of Refrigerator purchased by company B?
a) 43 : 60
b) 42 : 61
c) 41 : 57
d) 41 : 63
e) None of these
3. In which of the following items is the percentage rise/ fall in the purchase of company A the minimum as compared to the previous item?
a) Microwave
b) Laptop
c) Refrigerator
d) Washing Machine
e) None of these
4. What is the approximate percentage rise in the sale of company B from Refrigerator to A.C.?
a) 29%
b) 31%
c) 19%
d) 24%
e) 27%
5. What is the total number of items sold by company A?
a) 195240
b) 197340
c) 198020
d) 196720
e) 197520
Directions (6 – 10): Study the following information carefully and answer the questions given beside:
Data related to the number of vacancy in two different banks in four states.
States
IBPS
SBI
Total vacancies (PO + Clerk)
% Clerk vacancy out of
The total vacancy
Total vacancies (PO + Clerk)
% Clerk vacancy out of
The total vacancy
Uttrakhand
190
30%
480
40%
Uttar Pradesh
280
40%
188
50%
Tamil Nadu
350
60%
200
60%
Punjab
400
35%
120
75%
6. In IBPS, 30% of the students who applied for clerk vacancy and 70% of the students who applied for PO vacancy from Tamil Nadu were Male. What was the number of male students (clerk + PO) applied in IBPS from Tamil Nadu?
a) 161
b) 183
c) 181
d) 151
e) None of these
7. The number of students (clerk + PO) who applied in IBPS and SBI increased by 50% and 15% respectively from Punjab to Haryana. If the total number of students who applied for PO in IBPS and SBI together was equal for both Punjab and Haryana, what was the total number of students who applied for clerk in IBPS and SBI together from Haryana?
a) 458
b) 438
c) 442
d) 448
e) 456
8. In SBI, the ratio of students who applied for PO from Uttar Pradesh and from Assam was 2 : 3 If the students who applied for PO constituted 50% of the total students (PO + clerk) who applied from Assam, what was the number of students (clerk + PO) who applied in SBI from Assam?
a) 288
b) 296
c) 294
d) 282
e) None of these
9. In IBPS, what is the difference between the total students who applied for clerk from Uttrakhand and Uttar Pradesh together and that from Tamil Nadu and Punjab together?
a) 177
b) 185
c) 181
d) 187
e) 183
10. What is the average number of students who applied for clerk in SBI from Uttrakhand, Tamil Nadu and Punjab?
a) 134
b) 188
c) 185
d) 175
e) 162


Solutions:
1. B) Mobile sale of company A = 65% of 48000 = 31200
Mobile sale of company B = 54% of 32000 = 17280
  Total sale of mobiles (A + B) = 31200 + 17280 = 48480

2. A) Unsold Laptop by company B = 60000 × (100 – 57)/100 = 60000 × 43/100 = 25800
Refrigerator purchased by company B = 36000
   Ratio = 25800/36000 = 43/60 = 43 : 60

3. B) Laptop = (54 – 48)/48 × 100 = 12.5% (rise)
Refrigerator = (40 – 54)/54 × 100 = -25.92% (fall)
AC = (48 – 40)/40 × 100 = 20% (rise)
Washing Machine = (76 – 48)/48 × 100 = 58.33% (rise)
Microwave = (51 – 76)/76 × 100 = -32.89% (fall)

4. A)  Refrigerator Sale of company B = 36000 × 72/100 = 25920
AC sale of company B = 54000 × 62/100 = 33480
  Reqd % rise = (33480 – 25920)/25920 × 100 = 29.16 ≈ 29%

5. D) Total item sold = (48 × 0.65 + 54 × 0.52 + 40 × 0.67 + 48 × 0.56 + 76 × 0.78 + 51 × 0.48)
= (31.2 + 28.08 + 26.8 + 26.88 + 59.28 + 24.48) × 1000
= 196720

6. A) Total number of male (clerk + PO) students who applied in IBPS from Tamil Nadu
= 60% of 30% of 350 + 40% of 70 % of 350
= 63 + 98 = 161

7. D) Total number of students who applied in IBPS from Haryana = 400 × 150/100 = 600
Total number of students who applied in SBI from Haryana = 120 × 115/100 = 138
Now, total number of students who applied for PO in IBPS and SBI together from Punjab (or Haryana, as they are equal) = 400 × 65/100 + 120 × 25/1000 = 260 + 30 = 290
total number of students who applied for clerk in IBPS and SBI together from Haryana
Total applicants - PO applicants = (600 + 138) – 290 = 738 – 290 = 448

8. D) number of students who applied for PO from Assam in SBI
= 50% of 188 × 3/2 = 47 × 3 = 141
Number of students (PO + clerk) who applied in SBI from Assam
50% = 141
100% = 141 × 2 = 282

9. C) Reqd difference = (60% of 350 + 35% of 400) – (30% of 190 + 40% of 280)
= (120 + 140) – (57 + 112)
=350 – 169 = 181

10. A) Req. Avg. = (40% of 480 + 60% of 200 + 75% of 120)/3 = (192 + 120 + 90)/3 = 402/3 = 134