__Quantitative Aptitude Practice Questions for IBPS Exams (21 – 09 – 2017)__**1. In a class of 20 students, average mark obtained by them is 68. If the marks of two students were misread as 68 and 49 instead of the actual marks 86 and 60 respectively, what would be the correct average?**

a)
78.5

b)
69.45

c)
59.5

d)
70

**2. For annual income in the slab of Rs. 1200000 to 2000000, a person pays tax at 20% over the surplus on Rs. 1200000. Sunil’s annual salary is Rs. 1500000. How much tax does he pays per annum?**

a)
Rs. 300000

b)
Rs. 240000

c)
Rs. 120000

d)
Rs. 60000

e)
None of these

**3. If Rs. 510 be divided among A, B, C in such a way that A gets 2/3**

^{rd}of what B gets and B gets 1/4^{th}of what C gets, then their shares are respectively :
a)
60, 90, 360

b)
135, 90, 285

c)
117.75, 78.5, 314

d)
110, 80, 320

e)
None of these

**4. How much water must be added to 60 litres of milk at 1 ½ litres for Rs. 20 so as to have a mixture worth Rs. 10 2/3 a litre?**

a)
10 litres

b)
12 litres

c)
15 litres

d)
18 litres

e)
None of these

**5. A cistern can be filled by one pipe in 6 hrs, and by another in 5 hrs. There is a waste pipe also and if this is open when the 2**

^{nd}pipe is working the cistern takes 7 ½ hrs. to fill. How long will the cistern take to fill if all the three pipes are open?
a)
1 1/2 hrs.

b)
3 1/3 hrs.

c)
6 1/2 hrs.

d)
8 1/3 hrs.

e)
None of these

**6. If doubling a number and adding 20 to the results gives the same answer as multiplying the number by 8 and taking away 10 from the product, the number is**

a)
5

b)
3

c)
4

d)
6

e)
None of these

**7. Shanker started a business with an investment of Rs. 120000. After 3 months Awani joined him with Rs. 1,90,000. At the end of the year, they earned a profit of Rs. 17500. What is the share of Awani in the profit?**

a)
Rs. 8000

b)
Rs. 8500

c)
Rs. 9000

d)
Rs. 9500

e)
None of these

**8. A tradesman is marketing his goods 20% above the cost price of the goods. He gives 10% discount on cash payment, find his gain percent.**

a)
12%

b)
8%

c)
15%

d)
18%

e)
None of these

**9. Some amount out of Rs. 7000 was lent at 6% p.a. and the remaining at 4% p.a. If the total simple interest from both the fractions in 5 years was Rs. 1600, the sum lent at 6% p.a. was**

a)
Rs. 2000

b)
Rs. 5000

c)
Rs. 3500

d)
Rs. 4500

e)
None of these

**10. A person borrowed a sum on compound interest and returned it in 3 years in three equal installments of Rs. 133.10 each. If the rate of interest is 10%, find the sum borrowed.**

a)
Rs. 331

b)
Rs. 332

c)
Rs. 350

d)
Rs.300

e)
None of these

**11. A boat goes at the speeds of 10 km/h and 16 km/h in a river upstream and downstream respectively. Find the speed of the boat in still water.**

a)
14 km/h

b)
19 km/h

c)
20 km/h

d)
13 km/h

e)
None of these

**12. The average speed of a bus is 8 times the average speed of a bike. The bike covers a distance of 186 km in 3 hours. How much distance will the bus cover in 10 hours?**

a)
4069 km

b)
4096 km

c)
4960 km

d)
4690 km

e)
None of these

**13. A motor starts with the speed of 60 kmph with its speed increasing every two hours by 20 kmph. In how many hours will it cover 330 kms?**

a)
2

^{1}/_{4}hours
b)
4

^{ 1}/_{2}hours
c)
4 hours 5 minutes

d)
Cannot be determined

e)
None of these

**14. An express train 150m long is travelling with a speed of 36 km/hr. If a boy is cycling in the direction of train at 9 km/hr., the time taken by the train to pass the boy is:**

a)
10 sec

b)
15 sec

c)
18 sec

d)
20 sec

e)
None of these

**15. A is 30% more efficient than B. How much time will they, working together, take to complete a job which A along could have done in 23 days?**

a)
11 days

b)
13 days

c)
20 3/17 days

d)
12 days

e)
None of these

**Solutions:**

**1. B)**Here, total number of students are 20. Initially, average mark obtained by them was 68.

Since
Average marks = Total marks obtained by all students/number of students.

So,
total obtained marks by 20 student = Average marks × number of students.

⇒ Total
marks = 68 × 20 = 1360

Now,
since two marks were wrongly read, so we shall subtract wrong marks from total
marks and then shall add actual marks in total marks to get correct total
marks, i.e.

1360
– 68 – 49 + 86 + 60 = 1389.

Now,
correct average = 1389/20 = 69.45

**2. D)**Given that a person should pay 20% tax over the surplus amount above Rs.1200000 for annual income in the slab of Rs. 1200000 to 2000000

Annual
salary of Sunil = Rs. 1500000

∴The surplus
amount above 12 lakhs = 1500000 – 1200000 =
Rs.300000

*We know that to express a% as a fraction, we have a% = (a/100)*
∴The tax
paid by Sunil per annum = 300000 × (20/100) =
Rs.60000

**3. A)**According to the question,

A
= 2B/3 and B = C/4

⇒ A/B = 2/3
and B/C = 1/4

To
make the ratio common. Multiply B : C by 3 i.e. B : C = 3 : 12

⇒ A : B : C
= 2 : 3 : 12

∴ A’s share =
510 × 2/(2 + 3 + 12) = Rs.60

∴ B’s share =
510 × 3/(2 + 3 + 12) = Rs.90

∴ C’s share =
510 – 60 – 90 = Rs.360

**4. C)**Total worth of the milk is to remain same even after water is added [Assuming water is free]

Initially
when there was 60 litres of milk and value of 20 per 1.5 litres,

The
total worth = (60/1.5) × 20 = Rs.800

Say
now X litres of water is added

⇒ Final
volume of mixture = 60 + X litres

This
(60 + X) litres is valued at Rs.32/3 per litre

The
total worth now = (60 + X) × (32/3)

Total
worth is constant ⇒ (60 + X) × (32/3) =
800

⇒ 60 + X =
(800 × 3)/32 = 75 ⇒ X = 75 – 60 = 15
litres

**5. B)**Let the time taken by waste pipe to empty the cistern = t

Given
waste pipe and 2

^{nd}pipe working together fill the cistern in 7.5 hours
2

^{nd}pipe working alone takes 5 hours to fill.
∴ 1/5 – 1/t = 1/7.5 ⇒ 1/15 =1/t ⇒ t = 15 hours

1

^{st}pipe takes 6 hours to fill the cistern.
If
all three are opened together then time taken = 1/[(1/6) + (1/5) – (1/15)] =
10/3

⇒ Time taken
to fill the cistern = 3 1/3 hours

**6. A)**Let the number be x. According to the question,

2
× x + 20 = 8 × x – 10 ⇒ 2x + 20 = 8x – 10 ⇒ 6x = 30 ⇒ x = 5

**7. D)**We know that profit in a partnership is divided in the ratio of investment made × time of investment.

We
have ratio of profit of Shanker and Ashwini as

⇒ 1,20,000 × 12 : 1,90,000 × 9 ⇒ 12 × 12 = 19 × 9 ⇒ 12 × 4 : 19 × 3 ⇒ 48 : 57

Let
share of Shanker be 48m.

Then
share of Ashwini will be 57m

Hence,
we have total share = 48m + 57m = 105m

We
have 105m = 17500

⇒m =
17500/105 ⇒m = 166.67

Hence
share of Ashwini = 57m = 57 × 166.67 = 9500

8.
B) Let the cost price of the goods be c.

Selling
price = c + 20% of c

⇒ Selling
price = 1.2 c

Now,
he gives a discount of 10 %.

∴ Final
selling price = 1.2c – 10% of 1.2c

⇒ Final
selling price = 1.08c

Profit
= Selling price – cost price

⇒ Profit = 1.08c
– c

⇒ Profit =
0.08c

Profit
% = (profit/Cost price) × 100%

⇒ Profit % =
(0.08c/c) × 100%

⇒ Profit % =
8%

**9. A)**Formula, Simple interest = (P × R × T)/100

(Where
P = Principal, R =Rate of interest per annum, T = Time in years)

Let
the sum lent at 6 % p.a. be s

∴ sum lent
at 4 % p.a. = 7000 – s

Simple
interest at 6 % p.a for 5 years = (s × 6 × 5)/100 = 3s/10

Simple
interest at 4 % p.a for 5 years == [(7000 – s) × 4 × 5)/100 = 1400 – (s/5)

∴ Total SI = 1400 – s/5 + 3s/10 = 1400 + (s/10)

Given
in question, Total simple interest = 1600

⇒ 1400 +
s/10 = 1600 ⇒ s/10 = 200 ⇒ s = 2000

**10. A)**Given that,

Rate
of interest R=10%

annual
installment, X=Rs. 133.10

total
number of instalments = 3

**11. D)**Speeds of the boat upstream and downstream are 10 km/h and 16 km/h respectively.

∴ Speed of
the boat in still water = (Speed in upstream + Speed in downstream)/2

=
(10 + 16)/2 km/h = 26/2 km/h = 13 km/h

**12. C)**Let the average speed of the bus and the average speed of the bike be ‘V’ and ‘v’ respectively.

Given,
V = 8v

∵ The bike
covers a distance of 186 km in 3 hours

So,
v = 186/3 = 62 km/h

∴ V = 8v = 8
× 62 = 496 km/h

∴ Distance
the bus will cover in 10 hours = 496 × 10 = 4960 km

**13. B)**According to the given information,

Speed
of motor initially = 60 kmph

Distance
travelled in 2 hours = 60 × 2 = 120 km

After
2 hours, speed of motor will become 60 + 20 = 80 kmph

Distance
travelled in next 2 hours = 80 × 2 = 160 km

Total
distance travelled = 120 + 160 km = 280 km (Still less than 330 km)

After
4 hours, speed of motor = 80 + 20 = 100 kmph

Distance
to be travelled = 330 – 280 km = 50 km

Time
required = Distance/Speed = 50/100 = 0.5 hour

Total
time taken to cover 330 km = 4 + 0.5 hours = 4.5 hours

**14. D)**Relative velocity of the train = (36-9)km/hour = 27km/hour (Because the boy is going to the direction of train)

The
train goes 27,000 m in 3600 seconds

∴ The train
goes 1 m in 3600/27000 seconds

∴ The train
goes 150m in (3600 × 150)/27000 = 20 seconds

The
time taken to pass the boy is the time taken to cross the length of train, i.e.
20 seconds.

**15. B)**Time taken to complete the work for A alone = 23 days

∴ Work done
by A in one day = 1/23

Given
A is 30% more efficient than B

⇒ A = 1.3 B

∴ Work done
by B in one day = (1/23)/1.3 = 1/30

Time
taken for B alone to complete the work = 30 days

∴ Work done
in one day if they work together is = (1/23) + (1/30)

⇒ (1/23) +
(1/30) = 53/690

∴ Time taken
to complete the work if they work together = 690/53 = 13 days

∴ A and B
can complete the work combine in 13 days