# Quantitative Aptitude Number Series Questions (13 – 09 – 2017)

Quantitative Aptitude Number Series Questions (13 – 09 – 2017)
Directions (1 – 5): What will come in place of question mark (?) in the following number series.
1. 3 11 ? 115 567 3411
a) 25
b) 27
c) 42
d) 37
e) 33
2. 326.34375 219.0625 90.125 29.25 11 ?
a) 9
b) 8
c) 5.5
d) 7.5
e) 6.5
3. 5 4 23 7 3 24 9 2 ? 11 1 14
a) 29
b) 31
c) 20
d) 21
e) 25
4. 19 35 89 217 ? 899
a) 429
b) 431
c) 420
d) 421
e) 467
5. 19 29 47 77 125 ?
a) 235
b) 283
c) 200
d) 220
e) 225
Direction (6 – 10): In the following number series only one number is wrong. Find out the wrong number.
6. 8 4 4 6 12 28 90
a) 12
b) 90
c) 28
d) 6
e) None of these
7. 17 17.25 18.25 20.75 24.5 30.75
a) 30.75
b) 20.75
c) 17.25
d) 24.50
e) None of these
8. 438 487 447 476 460 469
a) 447
b) 469
c) 460
d) 476
e) None of these
9. 2 7 18 45 99 209 431
a) 18
b) 45
c) 431
d) 99
e) None of these
10. 6 8 10 42 146 770 4578
a) 4578
b) 770
c) 42
d) 146
e) None of these
Directions (11 – 15): In the following number series, only one number is wrong. If the wrong number is corrected, the series gets established following a certain logic. Below the series a number is given followed by (a), (b), (c), (d), (e) and (f). You have to complete the series following the same logic as in the given series after correcting the wrong number. What should come at the place of (e) in the following question?
11.
20 32 47 63 80 90
35 (a) (b) (c) (d) (e)
a) 105
b) 175
c) 125
d) 100
e) 143
12.
25 47 89 158 272 440
60 (a) (b) (c) (d) (e)
a) 970
b) 475
c) 525
d) 376
e) None of these
13.
21 24 87 122 650 732
15 (a) (b) (c) (d) (e)
a) 650
b) 450
c) 627
d) 545
e) None of these.
14.
27 53 87 129 179 237
123 (a) (b) (c) (d) (e)
a) 482
b) 287
c) 340
d) 453
e) None of these
15.
16 79 318 925 1906 1901
28 (a) (b) (c) (d) (e)
a) 3355
b) 3346
c) 3250
d) 3145
e) 3450

Solutions:
1. B) The number series is as follows:
3 × 2 + 5 = 11
11 × 3 – 6 = 27
27 × 4 + 7 = 115
115 × 5 – 8 = 567
567 × 6 + 9 = 3411

2. D) The number series is as follows:
326.34375 ÷ 1.5 + 1.5 = 219.0625
219.0625 ÷ 2.5 + 2.5 = 90.125
90.125 ÷ 3.5 + 3.5 = 29.25
29.25 ÷ 4.5 + 4.5 = 11
11 ÷ 5.5 + 5.5 = 7.5

3. D) The number series is as follows:
5 × 4 + 3 = 23
7 × 3 + 3 = 24
9 × 2 + 3 = 21
11 × 1 + 3 = 14

4. E) The number series is as follows :
19 + 2 × 2^3 = 35
35 + 2 × 3^3 = 89
89 + 2 × 4^3 = 217
217 + 2 × 5^3 = 467
467 + 2 × 6^3 = 899

5. C) The series follows the triple difference
19       29       47       77       125                 200
10       18       30         48            75
8         12          18         27
×1.5      ×1.5        ×1.5

6. C) The no. series is based on the following pattern:
8 × 0.5 = 4;
4 × 1 = 4;
4 × 1.5 = 6;
6 × 2 = 12;
12 × 2.5 = 30 ≠ 28;
30 × 3 = 90

7. B) The number series is based on following pattern:
17 + 0.25 × (1)^2 = 17.25
17.25 + 0.25 × (2)^2 = 18.25
18.25 + 0.25 × (3)^2 = 20.50 ≠ 20.75
20.50 + 0.25 × (4)^2 = 24.50
24.50 + 0.25 × (5)^2 = 30.75

8. A) The number series is based on following pattern:
438 + (7)^2 = 487
487 – (6)^2 = 451 ≠ 447
451 + (5)^2 = 476
476 – (4)^2 = 460
460 + (3)^2 = 469

9. E) The number series is based on following pattern:
2 × 2 + 3 = 7
7 × 2 + 5 = 19 ≠ 18
19 × 2 + 7 = 45
45 × 2 + 9 = 99
99 × 2 + 11 = 209
209 × 2 + 13 = 431

10. D) The number series is based on following pattern:
6 × 1 + 1 × 2 = 8
8 × 2 – 2 × 3 = 10
10 × 3 + 3 × 4 = 42
42 × 4 – 4 × 5 = 148 ≠ 146
148 × 5 + 5 × 6 = 770
770 × 6 – 6 × 7 = 4578

11. A) The number series is as follows:
20;
20 + 12 (6 × 2) = 32;
32 + 15 (5 × 3) = 47;
47 + 16 (4 × 4) = 63;
63 + 15 (3 × 5) = 78 ≠ 80;
78 + 12 (2 × 6) = 90
In the same pattern as above the second series obtains 105 in place of (e).

12. B) The series is as follows: Triple difference
25                   47                   89                   158                 272                 440
+22                 +42                 +69                 +110               +172
+20                 +27                 +41                 +62
+7                   +14                 +21
With the above pattern it is clear that in place of 272 we should place 268
So following the above pattern in the second series also we get 475 in place of (e).

13. C) The number series is as follows: 14. D) The number series is as follows: 15. B) The number series is as follows: 