High Data Interpretation Practice Questions (Set – 79)

Mentor for Bank Exams
High Data Interpretation Practice Questions (Set – 79)
Directions (1 – 5): Read the given data carefully and answer the given questions.
Given below is the table which shows the different types of work A, B, C, D and E, ratio of efficiency to do these work of a man, a woman and a child and total time taken by a child to complete these different works.

Work
Ratio of Efficiency
Time taken by a child to complete work
A
5 : 3 : 4
20 days
B
4 : 3 : 2
10 days
C
8 : 7 : 6
21 days
D
3 : 2 : 1
15 days
E
6 : 4 : 3
16 days
1. Time taken to complete work A by 3 men, 2 women and 1 child together is what % more or less than time taken by 1 man, 3 women and 2 children together to complete work D.
A) 400/3%
B) 200/3%
C) 404/3%
D) 100/3%
E) 100/6%
2. What is the ratio of time taken by a man and a woman to complete work C together to the time taken by 3 women and a child to complete work E together.
A) 20 : 13
B) 21 : 8
C) 17 : 18
D) 12 : 11
E) 13 : 9
3. If a man, a women and a child works alternatively starting from child on day 1, man on day 2 and women on day 3 then, in how many days will they complete work E working alternatively.
A) 8 days
B) 6 days
C) 9 days
D) 11 days
E) 10 days
4. Working together they get 4500 Rs. in total for completing work B and 1800 Rs. For completing work D, then share received by man in completing work B is what percent more as less than share received by man in completing work D.
A) 98 2/9%
B) 122 2/9%
C) 110 2/9%
D) 115 2/9%
E) 125 2/9%
5. Time taken by a women to complete work C is what percent more or less than time taken by man to complete work D.
A) 180%
B) 140%
C) 220%
D) 240%
E) 260%
Directions (6 – 10): Study the following line-graph carefully and answer the questions that follow :
The graph below shows the market value of 4 shares for the period from July to December end of the month.

6. An individual wishes to sell 1 share of K and 1 share of L to buy 1 share of I at the end of month. At which month end would the individual’s loss from this decision, due to share value changes, be the most ?
a) August
b) September
c) October
d) December
e) None of these
7. In which month was the greatest percentage increase in market value for any share recorded?
a) August
b) September
c) October
d) November
e) None of these
8. Which share showed the greatest percentage increase in market value in any month during the entire period ?
a) I
b) J
c) K
d) L
e) Can’t be determined
9. An individual decides to sell 1 share of K and 1 share of L to buy 1 share of I at the end of the
month. What can be the individual’s greatest gain from this decision, due to share value changes ?
a) 10
b) 5
c) 25
d) 20
e) None of these
10. In which month was the greatest absolute change in market value for any share recorded ?
a) September
b) October
c) November
d) December
e) None of these
Directions (11 – 15): Study the following table chart carefully and answer the question given beside:
The below table shows the seats of 5 political parties who fought an election in 5 different states of India. The missing values in each column is the seats of the two lowest seats winner of the election in particular state and if the two lowest seat winner didn’t win more than 10% of the total seat winners in the election (In some states where possible seats won by parties are less than the total seats, then there are extra seats of 'others' are included).
UP
MP
Manipur
Punjab
Goa
BJP
100
58
52
Congress
90
65
54
AAP
120
38
SP
82
75
25
61
BSP
65
78
108
Total
290
300
260
210
270
11. What is the maximum possible percent seats won by BJP of the total seats in 5 states?
a) 12%
b) 20%
c) 18%
d) 17%
e) 15%
12. What is the difference between maximum possible seats won by AAP and maximum possible seats won by BSP in all the 5 states?
a) 66 seats
b) 54 seats
c) 58 seats
d) 64 seats
e) 62 seats
13. What is the percentage of average seats won by Congress in all the 5 states to the total seats won by Congress in Goa, if in none of the election congress was lowest seat winner?
a) 56.5%
b) 62.7%
c) 38.2%
d) Can’t be determined
e) None of these
14. In Goa how many seats of 'Others' are included in the election, if we consider that the total seats won by Congress and SP is 260 and 270 respectively?
a) 15 seats
b) 16 seats
c) 17 seats
d) 18 seats
e) 19 seats
15. If all the missing seats filled as per the given conditions, which political party has got highest seats across the 5 states?
a) BJP
b) Congress
c) BSP
d) SP
e) AAP
Solutions:
1. C) Let a child completes 4x units of work in one day, then,
In 20 days total units of work = 80x and
3 men, 2 women and 1 child can complete = (3 * 5x + 2 * 3x + 4x) units/day = 25x units/day
Total time taken by them to complete work A = 80x/25x = 16/5 days
Similarly, Time taken by 1 man, 3 women and 2 children to complete work D
= 15/(3 + 6 + 2) days = 15/11 days
Therefore Required % = {[(16/5) – (15/11)]/(15/11)} * 100 = 404/3%
2. B) Total time taken by a man and a women to Complete work C = (6 * 21)/(8 + 7) = 126/15 days
Total time taken by 3 women and a child to complete work E = (16 * 3)/(3*4 + 3) = 16/5 days
Therefore required ratio = 21 : 8
3. D) Let child completes 3x units in one day
So, in 16 days he will complete = 16×3x= 48 x units
In 3 days (6x + 4x + 3x) unit will be completed
In 9 days 13x ×3 unit will be completed
On 10th day 3x more units will be completed by child
Remaining 6x units will be completed by man on 11th day
4. B) Share of man in completing work B = 4500/9 * 4 = 2000
Share of man in completing work D = 1800/6 * 3 = 900
Required % = (2000 – 900)/900 * 100 = 1100/9% = 122 2/9%
5. E) Time taken by women to complete work C = (21 * 6)/7 = 18 days
Time taken by man to complete work D = (15 * 1)/3 = 5 days
Required % = (18 – 5)/5 * 100 = 13 * 20 = 260%
6. D)

K
L
Total Earning
I
Gain / Loss
July
60
40
100
100
August
55
50
105
95
+10
September
60
50
110
115
-5
October
69
41
110
105
+5
November
60
44
104
100
-4
December
55
45
100
110
-10
Due to share value changes the maximum loss is 10 for the month of December.
7. A) The greatest percentage change in any share was recorded for share L for the month of August viz
(50 – 40)/40 * 100 = 25%
8. D)
9. A) From the table given in sol 6 we can observe that the individuals highest gain is 10.
10. A) The greatest absolute change in the market value is 20 ie in the month of September of the share of I = 115 – 95 = 20
11. B) First of all, before solving this question we should consider the following conditions in our mind:
1.  Missing place values must not be more than 10% of total of a particular state.
2.  Missing place values are least values of particular state.
3.  And for this particular question, we should keep BJP's seats maximum after fulfilling 1 & 2 condition.
Now, from the given information, we get
The total number of seats in UP = 290
Seats won by BJP and AAP in UP together = 290 – (90 + 82 + 65) = 53
Check conditions:-
1. Maximum seats can be won by BJP in UP = 10% of 290 = 29 seats, therefore AAP would win 24 seats.
2. Both parties won least number of seats in comparison to the other parties in UP
Similarly, in Manipur
Total number of seats in Manipur = 260
Seats won by BJP and Congress = 260 – (120 + 25 + 78) = 37
Check conditions:-
1. Maximum chances of BJP to win seats is 10% of 260 = 26
2. Now go through the second condition, which is not satisfying the result of 1st condition because in Manipur SP has 25 seats, so BJP can win maximum 24 seats, therefore Congress will get 13 seats.
Now, both have won least number of seats in Manipur in comparison to others.
As per the question,
Maximum number of seats occupied by BJP in all states = (29 + 100 + 24 + 58 + 52) = 263 seats
And as given, the total number of seats in all the states = (290 + 300 + 260 + 210 + 270) = 1330
Therefore required % = 263/1330 * 100 = 19.77% ≈ 20%
12. D) Consider the conditions as previous question, we get
In UP, AAP gets 29 seats
Similarly
In MP, Total number of seats = 300
AAP and BSP seats together in MP = 300 – (100 + 65 + 75) = 60
Therefore, from the 1st condition 10% of 300 = 30
Now, check weather 30 is more than any other party in the same state, if no than maximum possibility of AAP to get seats in MP is 30. Therefore, BSP will also get 30 seats.
In Punjab,
Total number of seats = 210
Seats won by AAP and BSP together = 210 – (58 + 54 + 61) = 37
Here, 10% of 210 = 21 Hence, there is possibility that 21 seats won by AAP and 21 seats won by BSP
Maximum possible no. of seats won by AAP = 29 + 30 + 120 + 21 + 38 = 238 seats
And The maximum no. of seats won by BSP = 65 + 30 + 78 + 21 + 108 = 302 seats
Required difference = 302 – 238 = 64 seats
13. D) As the question asks for the average seats of Congress in all the states but in state Goa the seats of Congress is not definitely known, so the average is also not determined.
14. D) As per the question,
Total seats of SP = 270
SP seats in Goa = 270 – (82 + 75 + 25 + 61) = 270 – 243 = 27
Similarly, Congress seats in Goa = 260 – (90 + 65 + 54) = 260 – 209 = 51
But the maximum possible seats of congress in Goa = 10% of 270 = 27
So, 51 – 27 = 24 seats must be of Manipur.
Now, Total number of seats of Others' in Goa = 270 – (52 + 27 + 38 + 27 + 108) = 270 – 252 = 18 seats
Hence, 18 seats of others parties are included in Goa.
15. C) After filling the table as per given conditions, we get
UP
MP
Manipur
Punjab
Goa
BJP
29
100
24
58
52
Congress
90
65
24
54
27
AAP
29
30
120
21
38
SP
82
75
25
61
27
BSP
65
30
78
21
108
Total
290
300
260
210
270
Total no. of seats won by BJP in all states together = 29 + 100 + 24 + 58 + 52 = 263
Total no. of seats won by Congress = 90 + 65 + 24 + 54 + 27 = 260
Total no. of seats won by AAP = 29 + 30 + 120 + 21 + 38 = 238
Total no. of seats won by SP = 82 + 75 + 25 + 61 + 27 = 270
Total no. of seats won by BSP = 65 + 30 + 78 + 21 + 108 = 302