Data
Interpretation Practice Questions – Set 85
Directions
(1 – 5): Study the following table chart carefully and answer the question
given beside:
The table below shows the parking charges per Vehicle (in
Rs.) by six different malls from Monday to Saturday. The figures in brackets
show the capacity of vehicle in parking in each mall. ‘Total cost’ is the total
amount earned by that mall (through parking) from Monday to Saturday. On each
day, every parking space in every mall is occupied.
Parking Cost per Vehicle


Days/ Mall

City Walk (110)

Square (90)

Crossroad (70)

Spencer (50)

GIP (100)

TDI (80)

Monday

8

10

16

16

14


Tuesday

17

14

6

10

16


Wed.

12

12

14

14

25


Thursday

18

8

25

22

18

12

Friday

9

25

22

18

30


Saturday

32

14

12

24

20


Total
Cost

8580

9450

6300

11000

7600

1. If the
parking fare charged on Sunday is 20% more than the fare charged on Saturday,
what is the total amount collected from all the parkings of malls on Sunday?
a) Rs.12420
b) Rs.12600
c) Rs.11000
d) Rs.12000
e) Rs.12360
2. What is the total amount (in Rs.) collected
from Crossroad and TDI parking on Monday and Friday respectively?
a) 1521
b) 1280
c) 1410
d) 2136
e) 1327
3. What is the difference between the amount
collected from the parking of Spencer and GIP on Thursday and the amount
collected from the parking of Square mall on Tuesday to Thursday?
a) 1750
b) 1050
c) 520
d) 650
e) 720
4. The charge per vehicle from the parking of City
Walk mall on Saturday is what percent of the charge per vehicle from of TDI on
Friday?
a) 175%
b) 150%
c) 125%
d) 140%
e) 165%
5. Across parkings, what is the approximate
average amount collected per vehicle on Saturday?
a) Rs.24
b) Rs.20
c) Rs.72
d) Rs.36
e) R.25
Directions
(6 – 10): Study the following piecharts carefully to answer the questions.
In Dayalbagh University, Agra, there are 5200 students in
five different faculties – Faculty of Engineering, Faculty of Science, Faculty
of Commerce, Faculty of Education and Faculty of Arts.
Out of the total number of girl students in the university,
27% study in Faculty of Engineering, 22% study in Faculty of commerce, 16%
study in Faculty of science, and the remaining 840 girls study in Faculty of
Arts. Faculty of education has no girls. Out of the total number of boy
students in university, 14% study in Faculty of Engineering, 30% study in
Faculty of commerce, 25% study in Faculty of Science, 11% Faculty of Arts and
the remaining study in Faculty of education.
6. If 92 boy students of the Faculty of
Engineering are transferred to the Faculty of Arts and 70 girl students of the
Faculty of Arts transferred to the Faculty of Engineering, what is the ratio of
the number of boy students to the number of girl students in the Faculty of
Arts after the transfer of students?
a) 50 : 77
b) 40 : 77
c) 40 : 87
d) 50 : 87
e) None of these
7. What is the approximate average number of
students (Boys and Girls) who study in the Faculty of Education, the Faculty of
Commerce and the Faculty of Arts together?
a) 1250
b) 1080
c) 1040
d) 1150
e) 1025
8. The total number of boys students studying in
the Faculty of Commerce and the Faculty of Science together is what per cent of
the total number of students (Boys and Girls) studying in these two faculties?
a) 9.89%
b) 10.11%
c) 8.98%
d) 7.79%
e) None of these
9. If the no. of boy students in the Faculty of
Science increase by 20%, the boy students in the Faculty of Arts increases by
25%, 60 boy students take admission in the Faculty of Education and the numbers
of boy students in the Faculty of Engineering and the Faculty of Commerce
remain the same, what is the percentage increases in the number of boy students
in the University.
a) 12.24%
b) 9.89%
c) 8.79%
d) 10.87%
e) 11.54%
10. If equal number of girl and boy students
studying in the Faculty of Science drop out the college, the ratio of the
number of boy students studying in the Faculty of Science to the number of
girls studying in the same faculty reduces to 149 : 70. What is the total
number of students studying in the Faculty of Science who drop out the college?
a) 208
b) 212
c) 408
d) 104
e) None of these
Directions (11
– 15): Study the following information to answer the given questions :
Percentage of students
in various courses of Engineering like Electronics, IT, CSE, Mechanical, Mining
and Civil Engineering.
11. How many girls are there in course Mechanical
Engineering and Computer Science Engineering together ?
a) 440
b) 640
c) 540
d) 240
e) None of these
12. For course I.T. What is the ratio of the boys
to girl ?
a) 122 : 102
b) 13 : 18
c) 32 : 42
d) 20 : 25
e) None of these
13. What is the total number of student in mining
and Computer Science Engineering together ?
a) 760
b) 690
c) 640
d) 670
e) None of these
14. What is the ratio between boys in Mechanical
and Civil Engineering together to girls in the same subject ?
a) 134 : 45
b) 136 : 45
c) 45 : 136
d) 38 : 136
e) None of these
15. What is the average number of girls in course
I.T Mechanical and Civil Engineering together ?
a) 98
b) 108
c) 105
d) 118
e) None of these
Solution:
(1 – 5):
Average Parking Cost per Vehicle


Days/ Mall

City Walk (110)

Square (90)

Crossroad (70)

Spencer (50)

GIP (100)

TDI (80)

Monday

8

10

11

16

16

14

Tuesday

17

14

6

10

8

16

Wed.

12

16

12

14

14

25

Thursday

18

8

25

22

18

12

Friday

9

25

22

18

30

8

Saturday

14

32

14

12

24

20

Total
Cost

8580

9450

6300

4600

11000

7600

1. D) Following
the common explanation, we get
Amount collected from all
the parkings on Sunday = 110 × (1.2 × 14) + 90 × (1.2 × 32) + 70 × (1.2 × 14) +
50 × (1.2 × 12) + 100 × (1.2 × 24) + 80 × (1.2 × 20)
= (110 × 16.8) + (90 ×
38.4) + (70 × 16.8) + (50 × 14.4) + (100 × 28.8) + (80 × 24)
= 1848 + 3456 + 1176 +
720 + 2880 + 1920 = 12000
2. C) Total
amount collected from Crossroad's parking on Monday = 6300 – [70 × (6 + 12 + 25
+ 22 + 14)] = 6300 – (70 × 79) = 6300 – 5530 = 770
And the total amount
collected from TDI's parking on Friday = 7600 – [ 80 × (14 + 16 + 25 + 12 +
20)] = 7600 – (80 × 87) = 7600 – 6960 = 640
Hence, the total amount
collected from parking of Corssroad and TDI together = 770 + 640 = 1410
3. C) Amount
collected from Spencer and GIP on Thursday = (22 × 50) + (18 × 100)= 1100 +
1800 = 2900
And The total amount from
Square mall's parking from Tuesday to Thursday = 9450 – 90(25 + 32 + 10) = 9450
– (90 × 67)
= 9450 – 6030 = 3420
∴ Required difference = 3420 − 2900 = Rs. 520
4. A) Amount
collected from parking of City Walk on Saturday = 8580 – 110(8 + 17 + 12 + 18 +
9) = 8580 – 110 × 64 = Rs. 1540
∴ Charge per vehicle
of City Walk on Saturday = 1540/110 = Rs.14 per vehicle
Similarly, Amount
collected from parking of TDI on Friday = 7600 – 80(14 + 16 + 25 + 12 + 20) =
7600 – (80 × 87) = 7600 – 6960 = Rs. 640
∴ Charge per vehicle
of TDI on Friday = 640/80 = Rs.8 per vehicle
∴ Required % = 14/8 ×
100 = 175%
5. B) Total
number of amount charge on vehicle in City walk parking on Saturday = 8580 –
110 (8 + 17 + 12 + 18 + 9)
= 8580 – (110 x 64) =
8580 – 7040 = 1540
Therefore, the amount per
vehicle charge on Saturday = 1540 / 110 = 14
Similarly, Square on
Saturday = 32 × 90 = 2880
In Crossroad = 14 × 70 =
980
In Spencer = 12 × 50 =
600
In GIP = 24 × 100 = 2400
In TDI = 20 × 80 = 1600
Total amount collected
from all parkings on saturday = 1540 + 2880 + 980 + 600 + 2400 + 1600 = 10000
Reqd average = 10000/500
= Rs.20
(6 – 10):
No. of girl students in
the Faculty of Arts = 840
Percentage of girl
students in the Faculty of Arts = 100 – (27 + 22 + 16) = 100 – 65 = 35%
∴ 35% = 840 => 100% = 2400
∴ Boy students = 5200 – 2400 = 2800
Faculty

Boy

Girl

F. of Engineering

392

648

F. of Commerce

840

528

F. of Science

700

384

F. of Arts

308

840

F. of Education

560

0

Total

2800

2400

6. B) No. of boy students in the Faculty of
Arts after the transfer of 92 boys from the faculty of Engineering = 308 + 92 =
400
And the number of girl
students in the faculty of Arts = 840 – 70 = 770
∴ Reqd ratio = 400 :
770 = 40 : 77
7. E) Req.
avg = (560 + 840 + 528 + 308 + 840)/3 = 3076/3 = 1025
8. E) Total
no. of boy students in the Faculty of Commerce and the Faculty of Science = 840
+ 700 = 1540
Total no. of students in
these two faculties = 840 + 528 + 700 + 384 = 2452
∴ Reqd % = 62.8%
9. B) Total
increase in students = 20% of 700 + 25% of 308 + 60 = 140 + 77 + 60 = 277
∴ Reqd % = 277/2800 ×
100 = 9.89%
10. A) Let
the number of boy students who drop out the college be x
Then, (700 – x)/(384 – x)
= 149/70
=> 70 (700 – x) = 149
(384 – x) => 149x – 70x = 149 × 384 – 700 × 70
=> 79x = 57216 – 49000
= 8216 => x = 8216/79 = 104
∴ Total number of
students who drop out the college = 104 × 2 = 208
(11 – 15):
Subject / Stream

Total Students

Girls

Boys

I.T

12.% ×
2000 = 244

12% of
1200 = 144

100

Mechanical Engg.

27.8% ×
2000 = 556

10% of
1200 = 120

436

Electronics Engg.

20% ×
2000 = 400

30% of
1200 = 360

40

Mining Engg.

7% of
2000 = 140

8% of
1200 = 96

44

Civil Engg.

8% of
2000 = 160

5% of
1200 = 60

100

CSE Engg.

25% of
2000 = 500

35% of
1200 = 420

80

11. C) C
= 1200 * (35% + 10%) = 1200 * 45% = 540
12. B)
Required Ratio = 100 : 144 = 13 : 18
13. C) Total
number of student in mining and Computer Science Engineering together
= 140 + 500 = 640
14. A) Required
Ratio = 536 : 180 = 134 : 45
15. B) the
average number of girls in course I.T Mechanical and Civil Engineering together
= (144 + 120 + 60)/3 =
324/3 = 108