Data Interpretation Practice Questions – Set 80
Dear
Aspirants,
Welcome to Mentor for Bank Exams. Data interpretation is quite
different from the other fields tested in the Competitive examinations. Data
interpretation or DI as the name suggests tests your ability to perceive data
and use the data given to you in the most efficient manner. More practice is the only key for success in DI.
So here we have collected 3 sets of Data Interpretation Questions
(Prelims Level) for your practice. Let the stop watch run infront of
you and solve the questions if your attempt for 10
questions correctly is more than 8 minutes then you are in danger zone
and practice more DI
Questions here.
Directions
(1 – 5): Study the following pie chart and answer the questions given
below.
1.
What is the difference between the total number of students, who prefer
beverage A and B together and the total number of students who prefer beverage
D and F together?
a) 159
b) 95
c) 136
d) 952
e) 260
2.
What is the ratio of the number of students who prefer beverage F to the number
of students who prefer beverage A?
a) 3 : 11
b) 3 : 13
c) 6 : 11
d) 5 : 11
e) 6 : 13
3.
The number of students who prefer beverage E and F together is what per cent of
the total number of students?
a) 18%
b) 14%
c) 26%
d) 24%
e) 20%
4.
The number of students who prefer beverage B is approximately, what per cent of
the number of students who prefer beverage D?
a) 47%
b) 12%
c) 18%
d) 22%
e) 29%
5.
How many students prefer beverage B and beverage E together?
a) 2312
b) 2313
c) 2315
d) 2318
e) 2320
Directions
(6 – 10): Study the following graph carefully and answer the questions
given below it.
A report on
the no. of Android and Windows mobile users in a city over a certain time
period:
No. of mobile
users of two different operating systems:
Percentage of
female mobile users of these two operating systems:
6.
In which of the two years, the no. of female Android mobile users are equal in
the given time period?
a) 2005 and
2007
b) 2008 and
2009
c) 2006 and
2007
d) 2007 and
2010
e) 2008 and
2010
7.
The no. of female Windows mobile users is approximately what percent of the no.
of female Android mobile users in 2006?
a) 32
b) 18
c) 27
d) 21
e) None of
these
8.
Find the difference between the no. of female Android and Windows mobile users
in that year in which the percentage of female Android and Windows mobile users
is equal?
a) 8200
b) 5400
c) 3600
d) 7200
e) None of
these
9.
What is the ratio between the no. of male Android and Windows mobile users in
2009?
a) 21 : 8
b) 12 : 17
c) 17 : 12
d) 23 : 15
e) None of
these
10.
What is the average no. of female Windows mobile users in 2005, 2007 and 2010?
a) 8680
b) 7950
c) 6260
d) 8260
e) None of
these
Directions
(11 – 15): Study the given bargraph and answer the related questions.
The bargraph
represents the strength of employee in four departments on a company on during
years 2011 – 2015.
11.
What was percentage increase in department of HR employee in 2012 over 2013?
a) 16%
b) 25%
c) 22%
d) 32%
e) 8%
12.
In which year, the strength of employee in department of accounts was minimum?
a) 2015
b) 2013
c) 2014
d) 2012
e) 2011
13.
How many times was the total strength of the strength of employees in
department of IT in 2011?
a) 4 times
b) 6 times
c) 3 times
d) 2 times
e) 2.75
times
14.
What was the percentage of employees in department of operation in 2015?
a) 36%
b) 52.36%
c) 29%
d) 64.1%
e) None of
these
15.
What was the percentage of employee in department of HR in 2012?
a) 16.5%
b) 32%
c) 20.34%
d) 26%
e) 15.45%
Solutions:
1. C) ∵ Total number of students = 6800
∴ Total students who prefer beverage A and B together
(in degree angles) = 79.2° + 57.6° = 136.8°
∴ Total students who prefer beverage D and F
together (in degree angles) = 122.4° + 21.6° = 144°
∵ 360° represents 6800
∴ Required difference = [(144°  136.8°)/(360°)] × 6800 = 136
2. A) ∵ Total number of students = 6800
∴ Students who prefer beverage A (in degree
angles) = 79.2°
∴ Students who prefer beverage F (in degree
angles) = 21.6°
∴ Required ratio = [((21.6°)/(360°)) ×
6800]/[((79.2°)/(360°)) × 6800] =
(21.6°)/(79.2°) = 3 : 11
3. D) ∵ Total number of students = 6800
∴ Total students who prefer beverage E and F
together (in degree angles) = 64.8° + 21.6° = 86.4°
∵ 360° represents 6800
∴ Required percentage = (86.4°)/(360°) × 100 = 24%
4. A) ∵ Total number of students = 6800
∴ Students who prefer beverage B (in degree
angles) = 57.6°
∴ Students who prefer beverage D (in degree
angles) = 122.4°
∴ Required percentage = (57.6°)/(122.4°) × 100 =
47.05% ≈ 47%
5. A) ∵ Total number of students = 6800
∴ Students who prefer beverage B (in degree
angles) = 57.6°
∴ Students who prefer beverage E (in degree
angles) = 64.8°
∴ Total students who prefer beverage B and E
together (in degree angles) = 64.8° + 57.6° = 122.4°
∴ Total number of students = (122.4°)/(360°) × 6800 =
2312
6. B) From
the line and bar graphs we get,
Years

No. of Android
users (X)

Percentage of female
Android users (A)

No. of female Android users
= X × (A/100)

2005

45000

20

45000 × (20/100) = 9000

2006

50000

27

50000 × (27/100) = 13500

2007

40000

32

40000 × (32/100) = 12800

2008

60000

36

60000 × (36/100) = 21600

2009

72000

30

72000 × (30/100) = 21600

2010

76000

45

76000 × (45/100) = 34200

∴ We can clearly observe that the no. of female
Android mobile users are equal for the years 2008 and 2009.
7. C) From
the line and bar graph,
The no. of Android mobile users in 2006 = 50000
Percentage of female Android mobile users in 2006 = 27
∴ The no. of female Android mobile users in
2006 = 50000 × (27/100) = 13500
The no. of Windows mobile users in 2006 = 30000
Percentage of female Windows mobile users in 2006 = 12
∴ The no. of female Windows mobile users in
2006 = 30000 × (12/100) =
3600
∴ The required percentage = [(3600/13500) × 100]% =
26.66% ≈ 27%.
8. D) From
the line and bar graph,
We can find the year in which the percentage of female Android and
Windows mobile users is equal from the bar graph.
In 2008, the percentage of female Android and Windows mobile users is
equal i.e. 36%.
The no. of Android mobile users in 2008 = 60000
Percentage of female Android mobile users in 2008 = 36
∴ The no. of female Android mobile users in
2008 = 60000 × (36/100) =
21600
The no. of Windows mobile users in 2008 = 40000
Percentage of female Windows mobile users in 2008 = 36
∴ The no. of female Windows mobile users in
2008 = 40000 × (36/100) =
14400
∴ The difference between the no. of female
Android and Windows mobile users in that year in which the percentage of female
Android and Windows mobile users is equal = 21600 – 14400 = 7200.
9. A) From
the line and bar graph,
The no. of Android mobile users in 2009 = 72000
Percentage of female Android mobile users in 2009 = 30
Percentage of male Android mobile users in 2009 = 100 – 30 = 70
∴ The no. of male Android mobile users in 2009
= 72000 × (70/100) =
50400
The no. of Windows mobile users in 2009 = 32000
Percentage of female Windows mobile users in 2009 = 40
Percentage of male Windows mobile users in 2009 = 100 – 40 = 60
So, the no. of male Windows mobile users in 2009 = 32000 × (60/100) =
19200
∴ The required ratio = 50400 : 19200 = 21 : 8.
10. B) From
the line and bar graph,
Years

No. of Windows
users (X)

Percentage of female
Windows users (A)

No. of female Windows users
= X × (A/100)

2005

20000

8

20000 × (8/100) = 1600

2007

35000

25

35000 × (25/100) = 8750

2010

45000

30

45000 × (30/100) = 13500

∴ The total no. of female Windows mobile users
in 2005, 2007 and 2010
⇒ 1600 + 8750 + 13500 = 23850
∴ The average no. of female Windows mobile
users in 2005, 2007 and 2010
⇒ 23850/3 = 7950
11. B) Number
of employee in department of HR in 2012 = 120
Number of employee in department of HR in 2013 = 150
∴ Required % = 30/120 × 100 = 25%
12. D) The
strength of employee in department of accounts in 2011, 2012, 2013, 2014 and
2015 was 220, 80, 250, 200 and 150, respectively.
So, the strength of employee in department of accounts was minimum at
2012.
13. A) Total
strength of employees in 2011 = 200 + 250 + 220 + 300 = 970
Strength of employees in department of IT = 250
Then, required number of times = 970/250 = 3.88 ≈ 4
14. E) Number
of employee in department of operation in 2015 = 60
Total number of employee = 100 + 80 + 150 + 60 = 390
∴ Required % = 60/390 × 100 = 15.38%
15. C) Number
of employee in department of HR in 2012 = 120
Total number of employees in that year = 120 + 250 + 80 + 140 = 590
∴ Required % = 120/590 × 100 = 20.34%