Data Interpretation Challenging Questions – Set 83

Mentor for Bank Exams
Data Interpretation Practice Questions – Set 83
Directions (1 – 5): Study the following table carefully and answer the questions given below it.
The numbers of users of different brand mobile phones at a small town over the years.
Year
Samsung
Redmi
Asus
U
%
U
%
U
%
2011
3000
30
1540
15
1950
20
2012
3150
34
2450
25
2200
30
2013
2850
32
3050
32
2600
36
2014
2650
28
3600
40
3200
38
U – Total numbers of users
% - Percentage of student users
1. In which year is the rate of increase of users from the previous year of Redmi mobile users the highest?
a) 2011
b) 2012
c) 2013
d) 2014
e) None of these
2. What is the approximate average number of student users of Samsung mobile phones over the years?
a) 1082
b) 906
c) 856
d) 749
e) 890
3. In which year is the numbers of users other than student users for Asus mobile phones the highest?
a) 2011
b) 2012
c) 2013
d) 2014
e) None of these
4. What is the ratio between the numbers of student users for Samsung and Redmi mobile phones respectively in the year 2013?
a) 64 : 84
b) 45 : 67
c) 57 : 61
d) 72 : 56
e) None of these
5. The total numbers of Asus mobile users is what percent of the total numbers of Redmi mobile users in all years together?
a) 93.51
b) 87.44
c) 95.15
d) 84.75
e) 90.17
Directions (6 – 10): Study the following information carefully and answer the questions given beside:
There are four studios P, Q, R and S of renowned news channel “The Republic TV”. The number of reporters in studio S is 450 more than the number of reporters in studio R and 1650 less than the number of reporters in studio P. The number of reporters in studio Q is 24 more than 4.6 times of the number of computer operators in that studio. The number of reporters in studio R is 60 less than 3.8 times the no. of computer operators in studio S. The number of computer operators in studio S is 125 more than that of computer operators in studio P and 160 less than that of computer operators in studio Q. The number of computer operators in studio P and that in studio R are 825 and 1200 respectively. 
The number of male reporters in studio P is 40% of the total number of reporters in studio Q. The number of female computer operators in studio P is 48% of the total number of computer operators in studio S. The number of male reporters in studio R is 5 times of the number of female computer operators in studio P. The number of male reporters in studio S is double the number of female reporters in studio R. The number of male reporters in studio Q is 2250 more than the number of male reporters in studio R. The number of male computer operators in studio Q is 16% of the total number of reporters of studio S. The number of female computer operators in studio R is 60 less than that of male computer operators in studio Q. The number of male computer operators in studio S is 1.5 times that of female computer operators in studio Q.
6. What is ratio of the number of female reporters in studio P and Q together to the number of female reporters in studio R and S together?
a) 25 : 16
b) 34 : 35
c) 45 : 46
d) 114 : 125
e) None of these
7. What is the approximate sum of the average number of female computer operators in studio Q, R and S together and, the average number of male reporters in those studios?
a) 4538
b) 3548
c) 3575
d) 3355
e) None of these
8. The number of female computer operators in studios P, R and S together is approximate what per cent of the number of male reporters in studios P and S together?
a) 22%
b) 28%
c) 32%
d) 24%
e) 21%
9. What is the difference between the number of male reporters in studios P, Q and R together and the number of male computer operators in all the studios together?
a) 10408
b) 8074
c) 2334
d) 8644
e) None of these
10. In which studio are male reporters the maximum and female computer operators the minimum respectively?
a) P and Q
b) Q and R
c) R and R
d) Q and S
e) None of these
Directions (11 – 15): Study the following charts to answer the question given beside:
The following table show the percentage wise population of youth in seven states
States
Per cent population of the youth
MP
51
HP
55
UP
58
AP
38
WB
51
HR
48
UK
45
11. In 2015, the population of MP as well as HP is increased by 10% from the year 2014. If the population of state MP in 2014 was 5200 and the percent population of the youth in 2015 remains same as in 2014, find the population of the youth in HP in 2015.
a) 4000
b) 4500
c) 3872
d) 3000
e) None of these
12. If in 2016 the population of AP is increased by 25% and the population of UK is reduced by 15% from 2014 and the population of state UK in 2014 was 7800, what is the total population of states AP and UK in 2016?
a) 19770
b) 12630
c) 18770
d) 19870
e) None of these
13. If in 2014 the total population of the seven states together was 45,000, the population of the youth in HR is approximately what percent of the youth of WB?
a) 79%
b) 66%
c) 69%
d) 68%
e) 78%
14. If the population of the youth of UP in 2014 was 2958, what was the total population of HR in 2014?
a) 3900
b) 6000
c) 6500
d) 4800
e) None of these
15. The population of UP in 2014 is 3250. What will be the ratio of the youth of UP to that of the youth of WB in that year?
a) 201 : 71
b) 71 : 201
c) 151 : 201
d) Data inadequate
e) None of these
Solutions:
1. B) From the table,
The rate of increase of users from the previous year of Redmi mobile users is the highest in the year 2012.
2. B) From the table,
Total numbers of student users of Samsung mobiles = 900 + 1071 + 912 + 742 = 3625
The approximate average number of student users of Samsung mobile phones over the years = 3625/4 = 906.25 906.
3. B)
The numbers of users other than student users for Asus mobile phones is the highest in the year 2014.
4. C) From the table,
In the 2013, the total numbers of Samsung mobile phones users = 2850
And the numbers of students of Samsung mobile phones users = 2850 × (32/100) = 912
In the 2013, the total numbers of Redmi mobile phones users = 3050
And the numbers of students of Redmi mobile phones users = 3050 × (32/100) = 976
The ratio between the numbers of student users for Samsung and Redmi mobile phones respectively in the year 2013 = 912:976 = 57:61.
5. A) From the table,
The total numbers of Asus mobile users in all given years = 1950 + 2200 + 2600 + 3200 = 9950
The total numbers of Redmi mobile users in all given years = 1540 + 2450 + 3050 + 3600 = 10640
The required percentage = (9950/10640) × 100 = 93.51
The total numbers of Asus mobile users is 93.51% of the total numbers of Redmi mobile users in all years together.
(6 – 10): Explanation:
As per the given information, we can create a table
6. B) Following the common explanation, we get
Total number of female reporters in studio P = 2052
Similarly, in Q = 600
And, Total number of female reporters in R = 1270
Similarly, in S = 1460
Reqd ratio = (2052 + 600)/(1270 + 1460) = 2652/2730 = 34 : 35
7. B) Following the common explanation, we get
Total no. of female computer operators in Q, R and S = 470 + 580 + 245 = 1295
Total no. of male reporters in Q, R and S = 4530 + 2280 + 2540 = 9350
   Reqd average = (1295 + 9350)/3 = 10645/3 = 3548.33 ≈ 3548
8. E) The total number of female operators in studio P = 456
Similarly, In R = 580 and In S = 245
And, The total number males reporters in P = 3598 and in S = 2540
  Reqd % = (456 + 580 + 245)/(3598 + 2540) × 100 = 1281/6138 × 100 = 20.86 ≈ 21%
9. B) Total no. of male reporters in studio P = 3598 
Similarly, in studio Q = 4530 and in studio R = 2280
Therefore, total no. of reporters in studios P, Q and R together = 3598 + 4530 + 2280 = 10408 
And the total no. of male computer operators in studio P = 369
Similarly, in studio Q = 640, In studio R = 620 and in studio S = 705 
Therefore, total no. male computer operators in studios P, Q, R and S together = 369 + 640 + 620 + 705 = 2334 
  Reqd difference = 10408 – 2334 = 8074
10. D) Following the common explanation, we get
That in the studio Q male reporters are maximum which is 4530
And, in the studio S has the least female computer operators which is 245.
Hence, option D is correct.
11. E) As per the question,
15% : 5200 :: 16% : Population of HP
  The total population of HP in 2014 = 5200 × 16/15 = 5546.6 ≈  5547
  The total population of HP in 2015 = 110% of 5547 ≈ 6102
Population of the youth in HP = 55% of 6102 = 3356.1 ≈ 3356
Hence, option E is the correct answer.
12. B) As per the question,
13% : 9000 :: 8% : Population of AP
  The total population of AP in 2014 = 7800 × 8/13 = 4800
Population of AP in 2016 = 4800 × 125/100 = 6000
Population of UK in 2016 = 7800 × 85/100 = 6630
  Total population of AP and UK in 2016 = 6000 + 6630 = 12630
13. D) The total population of the youth in HR in 2014 = 48% of 13% of 45000 = 2808
Similarly, the total population of the youth of WB = 18% of 51% of 45000 = 4131
  Required % = 2808/4131 × 100 = 67.97 ≈ 68%
14. A) As per the question,
17% of 58% : 2958 :: 13% : Total population of HR
Total population of HR in 2014 = (2598 × 13 × 100)/(17 × 58) = 3900
15. E) The total population of the youth in UP in 2014 = 58% of 3250 = 1885
Therefore, the total population of the youth in WB
= 17% : 3250 :: 51% of 18% : Population of youth in WB
Youth population of WB = (3250 × 51 × 18)/(17 × 100) = 1755
Reqd ratio = 1855 : 1755 = 371 : 351
Hence, option E is correct.