__Quantitative Aptitude Practice Questions for IBPS Exams 2017__**Dear Aspirants,**

Welcome
to

**Mentor for Bank Exams**Quantitative Aptitude Practice Questions section. The following quiz covers Number Series (5 questions), Approximation (5 questions), Data Interpretation (5 questions), Word Problems (5 questions). All the best for upcoming**IBPS Exams 2017**.**Directions (1 – 5): What should come at the place of question mark (?) in the following number series?**

**1. 26, 12, 10, 16, ?**

A. 50

B. 52

C. 53

D. 56

E. 57

**2. 82, 107, 207, 432, 832, ?**

A. 1550

B. 1450

C. 1457

D. 1542

E. 1478

**3. 122, 213, 340, 509, 726, ?**

A. 942

B. 997

C. 919

D. 950

E. 922

**4. 25, 37.5, 56.25, ?, 12.5625**

A. 72.375

B. 84.375

C. 92.255

D. 59.750

E. 69.450

**5. 10, 50, 94, 142, 194, ?**

A. 250

B. 270

C. 260

D. 240

E. 220

**Directions (6 – 10): What approximate value should come in place of question mark (?) in the following questions? (You are not expected to calculate the exact value).**

**6.5.5% of 225+7.5% of 625-18.6% of 182=?**

a) 16

b) 14

c) 19

d) 25

e) 18

**7.√2.25+√6.76+√9.61+√10.89-√23.04=?**

a) 4

b) 8

c) 7

d) 3

e) 5

**8.2.26+3.86+2.96+5.89+? =4.4÷1.1×5.89**

a) -7

b) 8

c) 7

d) 9

e) 10

**9. (5.96)^2 + (7.89)^2 + (2.9)^2 + (3.1)^2 = (2.42)^2 + (2.68)^2 + ?**

a) 105

b) 108

c) 107

d) 106

e) 110

**10. (9.1×5.7×6.72×9.5)-(1.9×2.1×3×1.7)= ?**

a) 3372

b) 3378

c) 3568

d) 3328

e) 3358

**Directions (11 – 15): Study the given table carefully and answer the give questions**

**Percentage profit or loss is based on the sum of cost price and transportation cost.**

**11. The percentage profit on Steel is 8%. Then what is its selling price?**

a) Rs.18600

b) Rs.12600

c) Rs.16200

d) Rs.16800

e) Rs.14600

**12. The selling price of Bricks is what per cent of the cost price of Cement?**

a) 68%

b) 72%

c) 78%

d) 88%

e) 84%

**13. What is the difference between the selling price of Bricks and that of Glass?**

a) 3275

b) 2975

c) 2375

d) 2795

e) 3525

**14. What is the approximate difference the loss on Timber to that on Cement?**

a) 1764

b) 1976

c) 1584

d) 1927

e) 1529

**15. The selling price of glass is what percent of the selling price of glass if loss on Steel is 10%?**

a) 47.74%

b) 59.44%

c) 68.44%

d) 42.54%

e) 62.24%

**16. Rahul starts a business with Rs. 10000, Deepak joins him after 2 months with 20% more investment than Rahul, after 2 months Shashank joins him with 40% less than Deepak.If the profit earned by them at the end of the year is equal to the twice of the difference between investment of Rahul and ten times the investment of Shashank. Find the profit of Rahul?**

a) 50000

b) 45000

c) 40000

d) 55000

e) 60000

**17. A tank can be filled by three pipes A, B, C in 12 hrs, 16 hrs and 20 hrs respectively. Each pipe is open for one hour alternatively starting with A and followed by B and C respectively, if a drainage pipe is open alone for every seventh hour then the tank will be filled in 22 hours and 40 minutes. Find in how many hours the drainage pipe can empty the tank alone?**

a) 6

b) 8

c) 11

d) 13

e) None of
these

**18. Manish, Rahul, and Puneet have some stones with each of them. Five times the number of stones with Rahul equals seven times the number of stones with Manish while five times the number of stones with Manish equals seven times the number of stones with Puneet. What is the minimum number of stones that can be there with all three of them put together?**

a) 105

b) 109

c) 113

d) 116

e) Can’t be
determined

**19. A, B and C start simultaneously from X to Y. A reaches Y, turns back and meet B at a distance of 11 km from Y. B reached Y, turns back and meet C at a distance of 9 km from Y. If the ratio of the speeds of A and C is 3:2, what is the distance between X and Y?**

a) 1

b) 99

c) Both a
and b

d) 89

e) both b
and d

**20. If the labour cost 20% of the cost of production and raw material cost 10% of the cost of production. and the price on which article is sold is 20% above the cost of production. If the price of labour is increased by 40% and the price of raw material increased by 20% and rest other expenditures of cost remain constant. The company thus decided to increase the selling price by 10%. Find the new profit percent?**

a) 25%

b) 30%

c) 35%

d) Can’t be
determined

e) None of
these

**Solutions:**

**1. D)**The pattern is ×0.5 – 1; ×1 – 2; ×2 – 4; ×4 – 8;

**2. C)**The pattern is +(25 × 1); +(25 × 4); +(25 × 9); +(25 ×16); +(25 × 25);

**3. B)**The pattern is 5^3 – 3; 6^3 – 3; 7^3 – 3; 8^3 – 3; 9^3 – 3; 10^3 – 3;

**4. B)**The pattern is each number is multiplied by 1.5

**5. A)**The pattern is of double difference

**6. D)**? =5.5% of 225+7.5% of 625-18.6% of 182 =12.375+46.875-33.852 ≈12+47-34=25

**7. E)**? =√2.25+√6.76+√9.61+√10.89-√23.04 =1.5+2.4+3.1+3.3-4.8=10.3-4.8 =10.3-4.8≈10-5=5

**8. D)**? = 4.4÷1.1×5.89-(2.26+3.86+2.96+5.89) = (4×6)-(2+4+3+6) ≈24-15=9

**9. A)**(2.42)²+ (2.68)²+? = (5.96)²+ (7.89)²+ (2.9)²+ (3.1)²≈ (6)²+ (8)²+ (3)²+ (3)²

≈36+64+9+9=118

∴ ? = 118 – {(2.42)²+(2.68)²}

=
118 – (5.86+7.18) ≈118-{6+7} =118-13=105

**10. C)**? = (9.1×5.7×6.72×9.5)-(1.9×2.1×1.7×3)≈ 9×6×7×9.5-(2×2×2×3)

≈
3591-24=3567≈3568

**11. C)**Cost Price of Steel = Rs.12000

Transportation
cost = Rs.3000

Total
cost = Rs.15000

Profit
= 8%

Selling
Price = 15000* 108/100 = Rs.16200

**12. D)**Selling price of Bricks = Cost Price + Cost of transportation + Profit = 7000 + 2000 + 2000 = 11000

Cost
price of Cement = Selling price + Cost of transportation + Profit = 9000 + 1500
+ 2000 = 12500

Percentage
= 11000*100/12500 = 88%

**13. B)**Selling price of Bricks = 11000

Selling
price of Glass = 7500*107/100 = 8025

Difference
= 2975

**14. A)**Loss on Timber = C.P – S.P = 100*4500/95 – 4500 = 236.84

Loss
on Cement = 2000

Difference
= 1764

**15. B)**Selling price of steel = 15000*90/100 = 13500

Selling
price of glass = 8025

Percentage
= 8025/13500 * 100 = 59.44

**16. A)**10000×12 : 12000×10 : 7200 × 8 = 25 : 25 : 12

Profit
= 2× (72000-10000) = 124000

A=
50000

**17. E)**240

A
= 12 ---------- 20

B
= 16 ---------- 15

C
= 20 ---------- 12

In
every 6 hr 94 unit can be filled (i.e. 20+15+12+20+15+12=94)

In
22 hour this can happen thrice

So,
282 unit can be filled

For
22 hr pipe, A will be open and will fill 20 unit

For
last 40-minute pipe, B will be open and can fill 10 unit

So,
282+20+10=312 unit is filled

Water
that is drained out is 312 – 240 = 72

72
unit in 3 hours

240
unit in 10 hours

**18. B)**R : M = 5 : 7

M
: P = 5 : 7

R
: M : P = 25 : 35 : 49

25
+ 35 + 49 = 109

**19. C)**Let, Distance between X and Y = d

Distance
travelled by A while it meets B = d + 11

Distance
travelled by B while it meets A = d – 11

Distance
travelled by B while it meets C = d + 9

Distance
travelled by C while it meets B = d – 9

SA
: SB = d + 11 : d – 11

SB
: SC = d + 9 : d – 9

=>
3/2 = [(d+11)(d+9)]/[(d-11)(d-9)] => d = 1, 99

**20. E)**Let CP of the article = 100

Labour
Cost = 20

Raw
Material = 10

Other
Expenditure = 100 - 10 – 20 = 70

SP
= 120

New
Labour cost = 28

New
Raw material cost = 12

New
CP = 70+28+12=110

New
SP = 120 × 110/100 = 132

New
Profit percent = (132 – 110)/110 × 100 = 20