Quantitative Aptitude Practice
Questions  IBPS 2017
Dear
Readers,
Welcome to Mentor for Bank Exams Quantitative
Aptitude Quiz section. The following Quiz covers Data Interpretation (10
Questions), Data Sufficiency (5 Questions), Word Problems (5 Questions). All
the best for upcoming IBPS Exams 2017.
Directions (1 – 5): Study the following information carefully and answer
the questions given beside.
Note: Collection distribution of Bahubali 2 out of total
collection of 500 crore Pie chart values are in Degrees.
1. If the earnings of Video Game Rights of Bahubali 1 increase by 8% and
the earnings of Music Rights decrease by 10%, how much more/less money would
Bahubali 1 earn than Bahubali 2 in the mentioned segments?
a) 34.5 crore more
b) 34.5 crore less
c) 32.5 crore more
d) 32.5 crore less
e) None of these
2. How much more/less money was earned through TV Rights and DVD Rights
taken together by Bahubali 2 than Bahubali 1?
a) 5 crore more
b) 5 crore less
c) 8 crore more
d) 8 crore less
e) None of these
3. Find the variation between the percentage increase in the Ticket Sale
and percentage increase in the sale done through Video Game rights from
Bahubali 1 to Bahubali 2.
a) 25%
b) 45%
c) 50%
d) 100%
e) None of these
4. What is the percentage increase in the angle subtended at the centre
by Sponsorship in Bahubali 2 over that in Bahubali 1?
a) 66.66%
b) 50%
c) 33.33%
d) 25%
e) None of these
5. If the overall collection of Bahubali 2 increases by 50% due to
phenominal increase in ticket sale and sponsership happening overseas, by how
much percent the other angular collection distribution of other categories will
decrease?
a) 25%
b) 33.33%
c) 66.66%
d) 100%
e) None of these
Directions (6 – 10): Study the following information carefully and
answer the quetions given beside:
The
table below shows the number of users from different Network companies over the
years
Year

Vodafone

Idea

Airtel

Reliance

BSNL

Total

2007

2050

9350

8500

14000

43500


2008

2200

10100

21400

10000

12000

55700

2009

2350

18700

12000

14000

58550


2010

2400

11800

16400

12800

56900


2011

2460

14860

14300

14800

14600


2012

2530

12500

16400

16500

65600


2013

2560

32800

12750

18000

86510


2014

2640

13500

12600

20000

69140


2015

2730

24050

16400

21500

22500

87180

2016

2850

24400

20300

22400

26600


Total

24770

172060

150520

164400

6. What is ratio between BSNL users from 2009 to 2014 and Vodafone users
from 2008 to 2016?
a) 4 : 1
b) 2345 : 568
c) 1765 : 67
d) 3245 : 368
e) None of these
7. The total number of Airtel and Reliance users in 2010 is what
percentage more than the total number of BSNL and Idea users in 2012?
a) 2.5%
b) 2.75%
c) 3.1%
d) 3.5%
e) None of these
8. In 2009 the turnover of Airtel was Rs. 174 Crores. If the turnover of
Airtel in 2014 was Rs. 189 Crores, what is the percentage increase in the
average earnings per Airtel user from 2009 to 2014?
a) 2.5%
b) 15%
c) 3.44%
d) 6.75%
e) None of these
9. If Reliance and Vodafone gives 50 mb and 30 mb free data respectively
to lucrate their users in the year 2013 is approximate how much less than the
Idea users, which also gives 50 mb free data to their users in the same year.
(1024 mb = 1 GB)
a) 531 GB
b) 551 GB
c) 491 GB
d) 515 GB
e) None of these
10. If 30% of users from all other networks of 2016 switched to Reliance
network in 2017, approximate what percent Reliance users hike from 2016?
a) 96%
b) 91%
c) 101%
d) 99%
e) None of these
Directions (11 – 15): Each of the questions below consists of a question
and two statements numbered I and II given below it. You have to decide whether
the data provided in the statements are sufficient to answer the question. Read
both the statements and give answer.
a) If the data in statement I alone are sufficient to answer the
question, while the data in statement II alone are not sufficient to answer the
question.
b) If the data in statement II alone are sufficient to answer the
question, while the data in statement I alone are not sufficient to answer the
question.
c) If the data either in statement I alone or in statement II alone are
sufficient to answer the question.
d) If the data in both statements I and II together are not sufficient to
answer the question.
e) If the data in both statements I and II together are necessary to
answer the question.
11. Is it 5 o’clock?
I.
I’m looking at my watch. From this moment on, the hour hand will take exactly
twice as long as the minute hand to reach the number six.
II.
I’m looking at my watch. From this moment on, the hour hand will take exactly
three times longer than the minute hand to reach the number six.
12. In which month is my birthday?
I.
I will celebrate my birthday in a month which begins on a Friday and ends on a
Friday too.
II.
I will celebrate my birthday in the current month. The result of adding the
date of the last Monday of last month and the date of the first Thursday of
next month is 38.
13. Two cars start travelling from different points and in opposite
directions in a circular race at a constant speed. How much faster is one car
going than the other?
I.
The distances from A to B, B to C, and C to A are the same.
II.
The cars cross for the first time at point A, the second time at point B, the
third time at point C, and the fourth time again at point A.
14. Deepa and Subha put 40 matches on the table and make themselves
aware of the game for which the matches are to be used. As per the rules, the
winner is the one who takes the last match. Who will win the game?
I.
Each player in turn takes 1, 3 or 5 matches.
II.
Subha chooses to go first and takes 3 matches.
15. What was the score in each match of a threeteam tournament in which
the three teams (who participated) A, B and C got 3 points, 2 points and 1
point respectively? 2 points are awarded for a win and 1 for a draw.
I.
Each team played once against each of the two other teams.
II.
Each team scored one goal.
16. Parvati deposited ₹ 5,000 at a newly opended branch of Bharitya
Mahila Bank at 10% rate of interest for 2 years presuming the interest to be
calculated on the principal sum only once a year. How much more money will
Parvati have in her account at the end of two years, if the interest is
compounded semiannually?
a) Rs.50
b) Rs.40
c) Rs.77.50
d) Rs.85.50
e) Rs.72
17. Boman had a certain amount with him. He spent 20% of that to buy a
new cellphone and 15% of the remaining on buying a laptop. Then he donated ₹
160 in a temple. If he is left with ₹ 1,200, how much did he buy the laptop
for:
a) 220
b) 240
c) 320
d) 340
e) 350
18. The speed of a boat in still water is 16 km/h and the speed of the current
is 2 km/h. The distance travelled by the boat from point A to point B
downstream is 12 km more than the distance covered by the same boat from point
B to point C upstream in the same time. How much time will the boat take to
travel from C to B downstream?
a) 3 hrs
b) 2 hrs 30 min
c) 3 hrs 20 min
d) 2 hrs 20 min
e) 2 hrs 45 min
19. A retailer instead of raising the marked price reduced the cost
price by 20% while stitching the price tag on its product. Further the company
offers a discount of 6.25% to its customers. In the process company incurs a
loss of Rs. 42.5 on a single article. What is the SP of that article?
a) 123.5
b) 127.5
c) 135
d) 140
e) 135
20. Three small businessmen Atal, Bihari and Vajpayee started working on
an idea together. They invested ₹ 45000, ₹ 60000 and ₹ 90000 respectively in
the beginning. After 3 months, Bihari took out ₹ 20000 and Vajpayee took out ₹
60000. They got a profit of ₹ 12750 at the end of the year. Bihari’s share in
the profit is:
a) Rs.5225
b) Rs.5250
c) Rs.4250
d) Rs.4520
e) Rs.4500
Solutions:
1. B) From Bahubali
1:
The money earned through Video Game Rights = 5% of
250 crore = 12.5 crore
∴
Earnings after 8% increase = 108% of 12.5 crore = 13.5 crore
The money earned through Music Rights = 12% of 250
crore = 30 crore
∴
Earning after 10% decrease = 90% of 30 = 27 crore
Now, the total money earned through Video Games
Rights and Music Rights = 13.5 + 27 = 40.5 crore
From
Bahubali 2:
The money earned through Video Games Rights = 36°
∴ Total
money earned through Video Games Rights = 36/360 of 500 cr = 50 cr
And, the money earned through Music Rights = 18°
∴ Total
earning through Music Rights = 18/360 of 500 cr = 25 cr
Now, the total money earned through Video Games
Rights and Music Rights = 50 + 25 = 75 crore
∴ Reqd
difference = 75 – 40.5 = 34.5 crore
2. A) From Bahubali
2:
The money earned through TV Rights = 54° of 500
crore = 54/360 of 500 cr = 75 cr
The money earned through DVD Rights = 18° of
500 crore = 18/360 of 500 cr = 25 cr
The total money earned through TV Rights and DVD Rights = 75 + 25 = 100
crore
From
Bahubali 1:
The money earn through TV Rights = 20% of 250 crore
= 50 crore
The money earn through DVD Rights = 18% of 250 crore
= 45 crore
The total money earned through TV Rights and DVD
Rights = 50 + 45 = 95 crore
∴ Reqd
difference = 100 – 95 crore = 5 crore more by Bahubali 2.
3. D)
4. C) Sponsorship in Bahubali 1 = 360 × 15/100 = 54°
Sponsorship in Bahubali 2 = 72°
∴
Percentage increase in the angle subtended by Sponsorship
= 18/54 × 100 = 33.33%
5. B) Total earning of Bahubali 2 = 500 cr
Increased collection = 150% of 500 = 750 cr
Distribution of Ticket sale and Sponsership = (108 +
72) degrees of 500 = 50% of 500 = 250 cr
Increased distribution of Ticket sale and Sponsership
= 250 + 250 = 500 cr
Therefore, anuglar distribution of Ticket sale and
Sponsership = 500/750 × 360 = 240
Therefore, angular distribution of the other
categories = 360  240 = 120 degrees
And as earlier angular distribution of the other
categories = 180 degrees
Percentage reduction in angular distribution of
other categories = (180 – 120)/180 × 100 = 33.33%
(6 – 10):
After filling all the missing details, we get
Year

Vodafone

Idea

Airtel

Reliance

BSNL

Total

2007

2050

9350

9600

8500

14000

43500

2008

2200

10100

21400

10000

12000

55700

2009

2350

18700

12000

14000

11500

58550

2010

2400

11800

13500

16400

12800

56900

2011

2460

14860

14300

14800

14600

61020

2012

2530

12500

17670

16400

16500

65600

2013

2560

32800

12750

20400

18000

86510

2014

2640

13500

12600

20000

20400

69140

2015

2730

24050

16400

21500

22500

87180

2016

2850

24400

20300

22400

26600

96550

Total

24770

172060

150520

164400

168900

6. B)
Total number of BSNL users from 2009 to 14 = 11500 +
12800 + 14600 + 16500 + 18000 + 20400 = 93800
And, the total number of Vodafone users from 2008 to
16 = 2200 + 2350 + 2400 + 2460 + 2530 + 2560 + 2640 + 2730 + 2850 = 22720
∴ Reqd
ratio = 93800 : 22720 = 2345 : 568.
7. C)
Total number of Airtel and Reliance users in the year
2010 = 13500 + 16400 = 29900
Total number of BSNL and Idea users in 2012 = 16500
+ 12500 = 29000
Therefore required percentage = (29900 –
29000)/29000 × 100 = 900/29000 × 100 = 3.1%
8. C)
Earning of Airtel from each user in 2009 = 174
cr/12000 = 145000
Similarly, in year 2014 = 189 cr/12600 = 150000
Therefore required % = 150000 – 145000/145000 × 100
= 3.44%
9. A)
Total amount of data Reliance gives to their users
in 2013 = 20400 × 50 = 1020000 mb ≈ 996 GB
Similarly, Vodafone = 2560 × 30 = 76800 mb = 75 GB
Therefore, total data of Reliance and Vodafone = 996 + 75 = 1071 GB
And, Idea = 32800 × 50 = 1640000 mb ≈ 1602 GB
∴ Reqd
difference = 1602 – 1071 = 531 GB
10. D)
The total number of users of all other networks =
Total users of 2016 – Reliance users of 2016 = 96550 – 22400 = 74150
And, the total number of users chose Reliance
network = 30% of 74150 = 22245
Total number of users of Reliance network in 2016 =
22400
∴ Total
percentage increase = 22245/22400 × 100
≈ 99%
11. C)
From I: Our answer is ‘Yes’ because from here, the
minute hand will take 30 minutes to reach 6, and the hour hand will take an
entire hour.
From II: Our answer is ‘No’. There are two possible
times in this situation: approx 5 : 15 (the minute hand takes 15 minutes to
reach 6 and the hour hand takes 45) and approx 3 : 45 (the minute hand takes 45
minutes to reach 6 and the hour hand takes 2 hours and 15 minutes, which is 135
minutes.)
12. A)
From I: If a month starts and ends with the same day
of the week, it must have a complete number of weeks plus one more day. The
only possible month is a 29day February.
From II: In order to add up to 38, it can only be
the highest possible number for the last Monday of a month (31) and the highest
for the first Thursday of a month (7). Therefore, both last month and the
current must have 31 days. The only two 31day months in a row in the same
calendar year are July and August. If both the months are from the same
calendar year, August is our answer. But the statement does not say that the
both the months are from the same calendar year. Note that December and January
are also the months in a row which have 31 days each.
13. B)
From II: The first crossing took place at point A.
Consider A as a new starting point. Do the same for every crossing point. Since
they drove at consistent speeds, the distances from A to B, B to C, and C to A
are the same. After point A, one car must have driven twice the distance as the
other to reach B at the same time. Therefore, one goes twice as fast as the
other.
14. E)
From I and II together: Every player takes an odd
number of matches per play. After the first player goes, there will always be
an odd number of matches left. After the second player goes, there will always
be an even number of matches left. Therefore, the second player, ieDeepa, is
the winner.
15. E)
From I and II together: The team A could win 3
points only by winning one match and tying another. Since they only scored one
goal, the results must be 10 and 00. The team C tied one and lost the other
match. The scores must have been 11 and 01. Their tied game must have been
against the team B. So team A beat team C (10) and team A tied with team B
(00).
16. A) If the interest is calculated only once a year, it must be a case of
Simple Interest.
Net % rate of interest at SI for 2 years = 10 × 2 =
20%
Now, as in the 2nd scenario the sum is calculated at
CI on halfyearly basis, we can find the overall rate of interest approximately
by applying the net % effect formula thrice.
Net % rate for 1st two halfyears = 5 + 5 + (5 ×
5)/100 = 10.25%
Net % rate till next halfyear = 10.25 + 5 + (10.25
× 5)/100 = 15.25 + 0.5125 ≈ 15.76%
Net % rate till the last half year = 15.76 + 5 +
(15.76 × 5)/100 = 20.76 + 0.788 ≈ 21.55
∴
Difference in CI and SI = 21.55 ~ 20 = 1.55%
∴ 1.55%
of 5000 = 77.5
17. B) Let the Boman had total amount = ₹ 100.
Money spent on buying the cellphone = 20% of 100 = ₹
20
Remaining amount after spending on cellphone = 100 –
20 = 80
Money spent on buying the laptop = 15% of 80 = 12
Remaining amount after spending on laptop = 80 – 12
= 68
Now, applying the rule of proportion, we get
68 ≡ 1200
(the money left) + 160 (donated money) or
68 ≡ 1360
12 ≡ x
X = (1360 × 12)/68 = ₹ 240
18. D) Upstream speed = 16 – 2 = 14 kmph
Downstream speed = 16 + 2 = 18 kmph
Let the distance from B to C be 'd' km. Therefore
the distance between A and B will be 'd+12' km.
As per the question,
Time taken to travel 'd' at 14 kmph = Time taken to
travel (d + 12) at 18 kmph
Then d/14 = (d + 12)/18
or, 18d = 14d + 12 × 14
or, 4d = 12 × 14 ⇒ d = 42 km
Now, the time taken by the boat to cover the
distance from C to B downstream
= 42/18 hrs = 2 1/3 hrs = 2 hrs 20 min
19. B) Let the CP be x
Now CP = 80x/100
Discount price = 93.75/100 × 80/100 × x
Now, loss of the company = Original CP – Discounted
(Selling) Price
Therefore, Loss = x – (93.75 × 80x)/10000 = 42.5
⇒ 10000x – 7500x = 42.5 × 10000 => x =
425000/2500 = 170
Therefore, Selling price of the article = 170 – 42.5
= 127.5
20. C) Ratio of capital = Atal's capital × Time : Bihari's capital × Time :
Vajpayee's capital × Time
⇒ 45000 × 12 : (60000 × 3 + 40000 × 9) : (90000 × 3 + 30000 × 9)
= 540000 : 540000 : 540000 = 54 : 54 : 54 = 1 : 1 :
1
Sum of ratios = 1 + 1 + 1 = 3
Now, Bihari's share = 1/3 × 12750 = Rs.4250