__High Level Data Interpretation Practice Questions__**Directions (1 – 5): Study the following table and answer accordingly.**

**Number of candidates Appeared (Ap.) and Qualified (Qu.) in Verbal ability examination.**

**1. The number of students appeared from Gwalior zone in 1997 and 2000 together is approximately what percent less than that from Bhubaneswar zone in 1996 and 1999 together?**

a) 60%

b) 45%

c) 55%

d) 50%

e) 40%

**2. In which of the following zones is there a continuous increase in the number of students appeared as well a qualified over the years?**

a) Rajkot

b) Bhuvaneshwar

c) Chennai

d) Mumbai

e) None of these

**3. Ratio between boys and girls for qualified and for appeared from Mumbai zone in 1998 are 7: 3 and 3: 2 respectively. What is the approximate ratio between the boys qualified and girls appeared?**

a) 2/13

b) 13/19

c) 1/28

d) 1/50

e) None of these

**4. The total number of qualifying candidates in 1998 is what percent less than in 2000?**

a) 8.43%

b) 9.21%

c) 6.89%

d) 9.89%

e) 7.65%

**5. The qualifying percentage from Gwalior is maximum in which of the following years?**

a) 1995

b) 1996

c) 2000

d) 1998

e) 1999

**Directions (6 – 10): Study the given information carefully to answer the following question that follow:**

**An organisation consists of 2400 employees working in different departments, viz HR, Marketing, IT, Production and Accounts. The ratio of male to female employees in the organisation is 5 : 3. Twelve percent of the males work in the HR Department.**

**Twenty four percent of the females work in the Accounts department. The ratio of males to females working in the HR department is 6 : 11. One-ninth of the females work in the IT department. Forty two percent of the males work in the Production department. The number of female working in production department is ten percent of the males working in the same. The remaining females work in the Marketing department. The total number of employees working in the IT department is 285. Twenty two percent of the males work in the Marketing department and the remaining work in the Accounts department.**

**6. The number of male working in the IT department forms approximately what percent of the total number of males in the organisation?**

a) 5

b) 12

c) 21

d) 8

e) 18

**7. How many males work in the Accounts Department?**

a) 170

b) 165

c) 185

d) 160

e) None of these

**8. The total number of employees working in the Accounts department forms what percent of the total number of employees in the organisation? (rounded off to two digits after decimal)**

a) 19.34

b) 16.29

c) 11.47

d) 23.15

e) None of these

**9. The number of females working in the Production department forms what percent of the total number of females in the organisation?**

a) 7

b) 2

c) 4

d) 15

e) None of these

**10. What is the total number of females working in the HR and Marketing departments together?**

a) 363

b) 433

c) 545

d) 521

e) None of these

**Directions (11 – 15): Study the given bar-chart carefully and answer the following questions.**

**The graph shows the number of villages in four different states where electrification was done in different years.**

**11. The number of villages in Nagaland where electrification was done in 2013 is what percentage of the number of villages in Tripura where electrification was done in 2014?**

a) 55.5%

b) 44.4%

c) 77.7%

d) 66.6%

e) 33.3%

**12. What is the ratio of the villages in Assam to those in Manipur where electrification was done in 2013?**

a) 1 : 4

b) 3 : 4

c) 1 : 2

d) 4 : 5

e) 3 : 2

**13. In which state was the electrification work done in maximum villages during the given three years?**

a) Assam

b) Manipur

c) Manipur and Tripura

d) Nagaland

e) Manipur and Assam

**14. If the cost of electrification of a village is Rs.75 lakh then what is the cost of electrification in four states during the given period?**

a) Rs.4319000000

b) Rs.3825000000

c) Rs.4143000000

d) Rs.355700000

e) Rs.2721000000

**15. In which year was the electrification work done in maximum number of villages?**

a) 2012

b) 2013

c) 2014

d) 2013 and 2012

e) 2012 and 2014

**Solutions:**

**1. D)**The number of candidates appeared from Gwalior zone in 1997 and 2000 together = 11432 + 12030 =23462.

Number of candidates appeared from Bhubaneswar zone
in 1996 and 1999 together = 22899 + 23698 = 46597.

So the required percentage = 46597- 23462 / 46597 —
100 = 50%.

**2. E)**There is no continuous increase in numbers

**3. C)**Total number of appeared candidates in 1998 = 24380 and qualifying students = 500

No. of boys qualified in 1998 = [(500 / 7 + 3)] —7 =
350

No. of girls qualified in 1998 = 500 – 350 = 150

No. of boys appeared in 1998 = [(24380 / 3 + 2)] —3
= 14628

No of girls appeared in 1998 = 24380 -14628 = 9752

Required ratio = 350 / 9752 = 1/28

**4. A)**Total number of qualifying candidates in 1998 = 650 + 560 +510 + 500 + 220 + 490 = 2930.

Total number of qualifying candidates in 2000 = 648
+ 612 + 588 + 580 + 238 + 534 = 3200.

So, the required percentage = (3200 – 2930)/3200 —
100 = 8.43%.

**5. E)**Qualifying percentage from Gwalior in the given years is following:

For year 1995: (130/10089) x 100 = 1.28%

For year 1996: (160/11032) x 100 = 1.45%

For year 1997: (190/11432) x 100 = 1.662%

For year 1998: (220/11987) x 100 = 1.83%

For year 1999: (240/12089) x 100 = 1.98%

For year 2000: (238/12030) x 100 = 1.97%

**(6 – 10):**Total number of employees = 2400

Number of male employees = 5/8 × 2400 = 1500

No. of female employees = 2400 – 1500 = 900

No. of males in HR department = 12 × 1500/100 = 180

No. of females in HR department = 11/6 × 180 = 330

No. of females in Accounts department = (1500 – 180 –
185 – 630 – 330) = 175

No. of females in IT department = 1/9 × 900 = 100

No. of males in IT department = 285 – 100 = 185

No. of males in Production department = 42/100 ×
1500 = 630

No. of females in Production department = 10/100 ×
630 = 63

No. of males in Marketing department = 22/100 × 1500
= 330

Number of females in Marketing department = (900 –
330 – 216 – 100 – 63) = 191

Number of males in Account Department = (1500 – 180
– 185 – 630 – 330) = 175

**6. B)**Required percentage = 185/1500 × 100 ≈ 12%

**7. E)**Number of males in Account department = 175

**8. B)**Required percentage = (175 + 216)/2400 × 100 = 16.29%

**9. A)**Required percentage = 63/100 × 100 = 7

**10. D)**Number of females in HR and Marketing department = 330 + 191 = 521

**11. E)**Required % = 20/60 × 100 = 33.3% of electrification of villages in Tripura in the year 2014

**12. D)**Number of villages in Assam where electrification was done in 2013 = 40

Number of villages in Manipur where electrification
was done in 2013 = 50

So, required ratio = 4 : 5

**13. C)**In Assam, the number of villages where electrification was done = 30 + 40 + 30 = 100

In Manipur = 40 + 50 + 60 = 150

In Tripura = 40 + 50 + 60 = 150

In Nagaland = 40 + 20 + 50 = 110

So, maximum electrification in both Tripura and
Manipur

**14. B)**Total number of villages in four states where electrification was done = 100 + 150 + 150 + 110 = 510

So, cost of electrification = 7500000 × 510 =
Rs.3825000000

**15. A)**Number of villages where electrification was done in 2012 = 50 + 30 + 60 + 40 = 180

Number of villages where electrification was done in
2013 = 20 + 40 + 50 + 50 = 160

Number of villages where electrification was done in
2014 = 40 + 30 + 40 + 60 = 170

In 2012 maximum electrification work was done.