Sectional
Test for Bank Exams (Set  32)
ENGLISH
Direction (1 – 10): In the
following passage there are blanks each of which has been numbered. These
numbers are printed below the passage and against each five words have been
suggested, one of which fits the blanks appropriately. Find out the appropriate
word in each case.
Traditional
bank architecture is based on bank branches. These branches ensure the physical
__(1)__ of a customer's savings. A customer may go there to deposit and
withdraw money, __(2)__ loans and __(3)__ in other financial transactions. In
the past two decades banking architecture has changed  the Automated Teller Machine
(ATM) has been a big __(4)__ and credit and debit cards have created new financial
spaces. __(5)__ the bank branch has remained the bedrock of the banking system
 after all a person needs a bank account in a branch before he can operate a
debit or ATM card. This may be about to change as technocrats now __(6)__ cell phones
as the new architecture of virtual banks. This has the potential to make
branches __(7)__ Cell phone banking looks especially relevant for India since it
can penetrate the countryside cheaply and __(8)__ The world over cell phones are
spreading at a __(9)__ rate and in India alone new cell phone connections are
growing at the rate of six million a month a rate of customer __(10)__ that no
bank can dream of.
1. A) knowledge B)
Security C) presence D) confidentiality E) guarantee
2. A) negotiate B)
advance C) credit D) disburse E) sanction
3. A) pursue B)
interact C) operate D) enable E) engage
4. A) drawback B)
hurdle C) consequence D) luxury E) innovation
5. A) Despite B)
Although C) Even D) Yet E) Until
6. A) view B)
realise C) display D) engineer E) assess
7. A) essential B)
obsolete C) extant D) retreat E) expired
8. A) moderately
B) occasionally C) compulsorily D) indiscriminately E) effectively
9. A) phenomenal
B) gradual C) proportionate D) competitive E) projected
10. A) discount B)
base C) expansion D) satisfaction E) relationship
Answers:
1. B)
2. A) 3. E) 4. E)
5. D) 6. A) 7. B)
8. E) 9. A) 10. C)
QUANTITATIVE APTITUDE
Directions (1 – 5): Study
the following table carefully and answer the given questions.
Table show the data related to eight
offices across eight different state of Star Academy.
State

Offices

Total Employees

Ratio b/w male and female

% of Teacher

Delhi

16

2568

5 : 7

75

UP

18

2880

11 : 5

65

Haryana

14

2310

10 : 11

40

Bangalore

21

3360

8 : 6

80

Mumbai

24

3720

8 : 7

55

Bengal

13

2054

7 : 6

50

Bihar

22

3575

3 : 2

60

MP

17

2788

20 : 21

75

1. The number of male
teacher in Bangalore is 1800. If the number of female teacher is increased by
50% in the next year, then the number of female teacher are what percentage of
total number of female employees in that state?
A) 76.8%
B) 74%
C) 92.5%
D) 90%
E) None of
these
2. In which state, is the
percentage of female employees to total number of employees (both male and
female) is ranked third lowest?
A) Bengal
B) UP
C) Bangalore
D) MP
E) Delhi
3. What is the ratio
between the total number of male employees in UP and Banglore together and the
total number of teachers in same states?
A) 76 : 65
B) 86 : 85
C) 75 : 76
D) 65 : 76
E) None of
these
4. What is the difference
between the average number of teacher in Delhi, UP and Bihar together and the
average number of teacher in teacher MP, Mumbai and Banglore together?
A) 294
B) 282
C) 284
D) 280
E) None of
these
5. Which state has the
second highest number of average employees per office?
A) Bihar
B) Bangalore
C) Mumbai
D) Delhi
E) MP
Direction (6 – 10): What will come in place of the question mark (?) in
the following number series?
6. 117 389 525 593 627 (?)
A) 654
B) 640
C) 634
D) 630
E) None of
these
7. 7 11 23 51 103 (?)
A) 186
B) 188
C) 185
D) 187
E) None of
these
8. 18 27 49 84 132 (?)
A) 190
B) 183
C) 180
D) 193
E) None of
these
9. 33 43 65 99 145 (?)
A) 201
B) 203
C) 205
D) 211
E) None of
these
10. 655 439 314 250 223
(?)
A) 205
B) 210
C) 195
D) 190
E) None of
these
Solutions:
1. C) Total no. of teachers in Bangalore =
3360 × 80/100 = 2688
Therefore,
no. of female teachers = 2688 – 1800 = 888
No.
of female teachers in the next year = 888 × 150/100 = 1332
And
the no. of female employees in Bangalore = 3360/14 × 6 = 1140
Therefore,
required % = (1332/1440) × 100 = 92.5%
2. A) No. of female employees in
Bengal = 2054/13 × 6 = 948
Therefore,
required % = (948/2054) × 100 = 46.15%
No.
of female employees in UP = 2880/16 × 5 = 900
Therefore
required % = (900/2880) × 100 = 31.25%
No.
of female employees in Bangalore = 3360/14 × 6 = 1140
Therefore,
required % = (1440/3360) × 100 = 42.85%
No.
female employees in MP = 2788/41 × 21 = 1428
Therefore,
required % = (1428/2788) × 100 = 51.21%
No.
of female employees in Delhi = 2568/12 × 7 = 1498
Therefore
required % = (1498/2568) × 100 = 58.33%
Therefore,
required answer is Bengal.
3. D) Total no. of male employees in
UP and Bangalore together = 2880/16 × 11 + 3360/14 × 8 = 1980 + 1920 = 3900
Total
no. of teachers in UP and Bangalore = 2880 × 65/100 + 3360 × 80/100 = 1872 +
2688 = 4560
Therefore
required ratio = 3900 : 4560 = 65 : 76
4. A) Average no. of teachers in
Delhi, UP and Bihar together = [(2568 × 78/100) + (2800 × 65/100) + (3575 ×
60/100)]/3 = [(1926 + 1872 + 2145)/3] = 1981
Average
no. of teachers in MP, Mumbai and Bangalore together = [(2788 × 75/100) + (3720
× 55/100) + (3360 × 80/100)]/3 = [2091 + 2046 + 2688]/3 = 2275
Therefore
required difference = 2275 – 1981 = 294
5. A) Average no. of employees per
office in
Bihar
= 3575/22 = 162.5
Bangalore
= 3360/21 = 160
Mumbai
= 3725/24 = 155
Delhi
= 2568/16 = 160.5
MP
= 288/17 = 164
Therefore
required answer is Bihar.
6. E) The pattern of the number
series is :
389
– 117 = 272
525
– 389 = 136
593
– 525 = 68
627
– 593 = 34
Therefore,
? = 627 + 17 = 644
7. D) The pattern of the number
series is :
7
+ 1 × 4 = 11
11
+ (1 + 2) × 4 = 11 + 3 × 4 = 23
23
+ (3 + 4) × 4 = 23 + 7 × 4 = 51
51
+ (7 + 6) × 4 = 51 + 13 × 4 = 103
103
+ (13 + 8) × 4 = 103 + 21 × 4 = 187
8. D) The pattern of the number
series is :
18
+ 9 = 27
27
+ (9 + 13) = 49
49
+ (9 + 26) = 84
84
+ (9 + 39) = 132
132
+ (9 + 52) = 193
9. B) The pattern of the number
series is :
33
+ 10 = 43
43
+ (10 + 12) = 65
65
+ (10 + 24) = 99
99
+ (10 + 36) = 145
145
+ (10 + 48) = 203
10. E) The pattern of the number
series is :
655
– 439 = 216 = 6^3
439
– 314 = 125 = 5^3
314
– 250 = 64 = 4^3
250
– 223 = 27 = 3^3
Therefore,
? = 223 – 2^3 = 223 – 8 = 215
REASONING
Direction (1 – 5): Study
the following information carefully to answer the given questions.
Eight
players viz., P, Q, R, S, T, U, V and W went to a tournament by an eight seater
Vehicle. Among the players, four of them play Badminton and remaining players
associated with Tennis. There are four rows in vehicle and each row contains two
seats (Both seats contain one National level and one State level player).
 No two
national level players and No two Badminton players occupied sits in the
same row. Q is a State level player but he does not sit either with V or
W.
 P and V
are related to same game. P and S are in either National level player or
State level player category.
 P and V
are in the same category with W in National level. Q and S are not related
to the same game. W, who is a Badminton player does not sit in row 4.
 Both U
and W are the players of the same game either Badminton or Tennis. P and V
sit in row 1 and row 2 respectively. R sits with S in row 4.
1. Which of the following
players related to National Level Players Category?
A) P, V, U, T
B) Q, P, S, V
C) Q, W, S, P
D) V, W, S, P
E) None of
the Above
2. Which of the following
combinations of PersonRowLevelSports is correct?
A) P – 2 –
NationalBadminton
B) Q – 3 –
StateTennis
C) S – 4 –
NationalBadminton
D) T – 1 –
StateTennis
E) W – 3 –
NationalBadminton
3. Which of the following
statement(s) is/are true with respect to the given arrangement?
A) Q is a
State Player and sitting in row 2.
B) R is
sitting in row 4
C) T who is
sitting in row 3 plays Badminton
D) V is a
State Player
E) All of the
given statements are true
4. Who among the following
sits in Row 4?
A) S
B) P
C) Q
D) U
E) None of
these
5. Who among the following
sits with W in Row 3?
A) S
B) P
C) Q
D) T
E) None of
these
Direction (6 – 8): Read the following information and answer the
questions given below.
S is mother of V who is father of X.
T is grandfather of W and husband of S. V who has only two children is brother
of U. S has two children both of same gender. Z is aunt of Y who is sister of
X.
6. What is the relation
between Z and V?
A) Z is
sister of V
B) Z is
mother of V
C) Z is aunt
of V
D) Cannot be
determined
E) None of
these
7. What is the relation
between U and W?
A) U is
brother of W
B) U is
father of W
C) U is uncle
of W
D) Cannot be
determined
E) None of
these
8. At least how many male
members can be predicted by the given relations?
A) 2
B) 3
C) 4
D) 5
E) None of
these
Direction (9 – 10): Read the following information and answer the
questions given below.
Point
A is 8 m north of point B. Point B is 10m west of point C. Point C is 11 m
north of point D. Point F is 4 m north of point E which is 6m west of point D.
9. A person starts from
point F in a left direction, reaches point G, and then a right turn to reach
point B. Find FG + BC.
A) 13 km
B) 12 km
C) 15 km
D) 14 km
E) None of
these
10. Point T is 4m north of
point C. Find AT.
A) 29 m
B) 2 29 m
C) 5 26 m
D) 29 2 m
E) None of
these
Solutions:
(1 – 5):
Person

Level

Row

Sport

P

National

1

Tennis

Q

State

1

Badminton

R

State

4

Badminton

S

National

4

Tennis

T

State

3

Tennis

U

State

3

Tennis

V

National

2

Tennis

W

National

3

Badminton

1. D)
2. E) 3. B) 4. A)
5. D)
(6 – 8):
6. E)
7. B) 8. D)
(9 – 10):
9. D)
10. B)