Quantitative Aptitude Problems for IBPS Clerk (Set – 5)

Mentor for Bank Exams
Quantitative Aptitude Problems for IBPS Clerk (Set – 5)
Directions (1 – 5): Study the following graphs and table carefully and answer accordingly:
The following pie-charts show the percentage number of students passed in ICSE’s Class X and Class XII examination in 2015 from different cities
Mentor for Bank Exams

The following table shows the ratio of the number of boys and girls passing from different cities.
City↓
X
XII
Boys
Girls
Boys
Girls
Delhi
2
3
3
5
Kolkata
9
8
7
8
Mumbai
4
7
3
5
Chennai
13
11
9
7
Ahmedabad
7
5
4
7
Hyderabad
12
13
5
8
Others
5
9
7
8
1. Find the difference between the number of boys passing from Kolkata and Hyderabad, if there are 17000 students passing from Chennai in X exam.
A) 964
B) 1012
C) 832
D) 800
E) None of these
2. In X exam, if 1.20 lakh total students pass, then what will be the approximate number of boys passing in the remaining part(others) of the country?
A) 10600
B) 10720
C) 10840
D) 10680
E) 10760
3. If the difference between the number of boys passing from Chennai and that from Delhi in XII exam is 3630, find the total number of students passed in XII exam in 2015.
A) 72000
B) 88000
C) 90000
D) Can’t say
E) 80000
4. Which of the following cities shows the maximum percentage of girls passing (with respect to total students passing in that city) in X examination?
A) Delhi
B) Mumbai
C) Chennai
D) Others
E) Hyderabad
5. If 9000 students passed in XII exam from Mumbai, then find the number of girls passing from Delhi in the same exam.
A) 9600
B) 5760
C) 6000
D) Data inadequate
E) None of these
Directions (6 – 10): Study the information carefully to answer the questions that follow.
In Petro Cup of PDP University, there are 5 sports viz. Basketball, Cricket, Chess, Badminton and Kabaddi. There is a total number of 1000 players participating in the sports event. The ratio between female and male players is 3 : 7 respectively. Twenty five per cent of the total players are in Cricket. There are 112 badminton players. 30 per cent of the total players are in Chess. Badminton players are 56% in number of Basketball players. Remaining players are in Kabaddi. 28 percent of cricket players are females. Number of male badminton players is one fifth of the number of male cricketers. Half the female badminton players are equal to female kabaddi players. 50% of total badminton players is equal to number of female players in Basketball.
6. Number of female players in Basketball is approximately what percent of male players in Kabaddi?
A) 50
B) 56
C) 150
D) 23
E) 40
7. What is the difference between the male players in Kabaddi and total number of male players in Chess?
A) 140
B) 200
C) 204
D) 80
E) None of these
8. In which sports female players are maximum and male players are minimum respectively?
A) Cricket and Basketball
B) Cricket and Badminton
C) Kabaddi and Chess
D) Badminton and Badminton
E)Chess and Kabaddi
9. What is the total number of males in Basketball, Cricket, Chess and Kabaddi together?
A) 600
B) 664
C) 460
D) 520
E) None of these
10. What is the respective ratio between the female players in Basketball and the male players in Badminton?
A) 20 : 13
B) 14 : 9
C) 13 : 7
D) 11 : 23
E) None of these
Solutions:
1. E) Let’s assume that the total number of students passing the X examination is x.
 There are 17000 students passing from Chennai in X exam,
20% of x = 17000
x = 85000
Number of students passing from Kolkata = 10% of 85000
the ratio of passed boys to passed girls in Kolkata is 9 : 8,
Number of boys passing from Kolkata = [9/(9 + 8)] of 10% of 85000 = (9/17) of 10% of 85000
Similarly, number of students passing from Hyderabad = 8% of 85000
the ratio of passed boys to passed girls in Hyderabad is 12 : 13,
Number of boys passing from Hyderabad = [12/(12 + 13)] of 8% of 85000 = (12/25) of 10% of 85000
Difference between the number of boys passing from Kolkata and Hyderabad
= (9/17) of 10% of 85000 – (12/25) of 10% of 85000
= 9/17 × 10/100 × 85000 – 12/25 × 10/100 × 85000
= 4500 – 3264 = 1236
2. B) Total number of students passing in class X exam = 120000
Number of passed students in the remaining part of the country = 25% of 120000
= (25/100) × 120000 = 30000
the ratio of passed boys to passed girls in the remaining part of country is 5 : 9,
Number of boys passing in class X exam in rest part of the country = 5/(5+9) of 30000
= (5/14) × 30000 = 10714 ≈ 10720
3. B) Let’s assume that the total number of students passing the XII examination is x.
Number of students passing from Chennai = 18% of x
the ratio of boys to girls passing the XII examination is 9 : 7 in Chennai,
number of boys passing from Chennai = 9/(9+7) of 18% of x = (9/16) of 18% of x
Similarly, number of students passing from Delhi = 16% of x
the ratio of boys to girls passing the XII examination is number of boys passing from Chennai = 3/(3+5) of 16% of x = (3/8) of 16% of x
According to the information given in the problem, the difference between the number of boys passing from Chennai and that from Delhi in XII exam is 3630.
(9/16) of 18% of x (3/8) of 16% of x = 3630
[(9/16 × 18) – (3/8 × 16)] × x/100 = 3630
(81/8 – 6) × x = 3630 × 100
33/8 × x = 363000
x = 363000 × (8/33)
x = 88000
4. D) Let’s assume that the total number of students passing the X examination is y.
City
Percentage of students passing from that city
(a)
Number of students passing from a city
(b = a% of y)
Ratio of boys to girls in a city
(p:q)
Number of girls passing from a city
=q/(p+q)×b
Ratio of girls to total students
(b/y)
Delhi
18
0.18y
2 : 3
0.108 y
0.1080
Mumbai
12
0.12y
4 : 7
0.0764 y
0.0764
Chennai
20
0.2y
13 : 11
0.0917 y
0.0917
Rest
25
0.25y
5 : 9
0.1607 y
0.1607
Hyderabad
8
0.08y
12 : 13
0.0416 y
0.0416
Clearly, the ratio of Number of girls passing with respect to total number of students is the maximum in other states. 
5. C) Let’s assume that the total number of students from all the states is x.
Number of students passing class XII from Mumbai = 15% of x
9000 = 15% of x = 0.15 × x x = 60000
Now, number of students passing from Delhi in the same exam = 16% of 60000
= (16/100) × 60000 = 9600
Ratio of boys and girls passing from Delhi in this exam is 3 : 5,
Number of girls passing from Delhi in the same exam = 5/(5 + 3) × 9600 = 6000
(6 – 10):
Total number of players = 1000
Since ratio between female and male players is 3 : 7
Number of female players =3/10 × 1000 = 300
Number of male players = 1000 - 300 = 700
Since 25% of the total players are in Cricket
Number of cricket players = 25% of 1000 = 250
Since 28 per cent of cricket players are female
Number of female cricket players = 28% of 250 = 70
Number of male cricket players = 250 - 70 = 180
Number of Badminton players = 112
Since number of male badminton players is one fifth of male cricketers,
Number of male badminton players = 180/5 = 36
Number of female badminton players = 112 - 36 = 76
Since 30 per cent of the total players are in Chess,
Number of Chess players = 30% of 1000 = 300
Since Badminton players are 56% in number of Basketball players,
Number of Basketball players =100/56 × 112 = 200
Since 50% of total badminton players is equal to number of female players in Basketball,
Number of female Basketball players = 50% of 112 = 56
Number of male Basketball players = 200 - 56 = 144
Since remaining players are in Kabaddi,
Number of Kabaddi players = 1000 - (250 + 112 + 300 + 200)
1000 - 862 = 138
Number of female Kabaddi players = 76/2 = 38
Number of male Kabaddi players = 138 - 38 = 100
Clearly, Number of female Chess players
= 300 - (70 + 76 + 56 + 38) = 60
Number of male Chess players = 300 - 60 = 240
6. B) Required percentage = 56/100 × 100 = 56%
7. A) The required difference = males in Chess - Males in Kabaddi = 240 - 100 = 140
8. D) In Badminton female players are maximum and male players are minimum as well.
9. B) total number of males in Basketball, Cricket, Chess and Kabaddi together = 144 + 180 + 240 + 100 = 664
10. B) required ratio = female Basketball players : male Badminton players = 56 : 36 = 14 : 9