__Quantitative Aptitude Practice Questions for IBPS RRB, IBPS Clerk, IBPS PO__**Directions (1 – 5): What approximate value should come in place of question mark (?) in the following questions? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)**

**1. 11.25% of 135 + 8.72% of 463 = ?**

a) 45

b) 55

c) 35

d) 65

**2. 26.89 × 168.98 + 5317 = ?**

a) 8980

b) 8880

c) 10980

d) 9880

e) None of
these

**3. 3 2/7 + 6 1/7 - 2 1/7 + 13 2/3 = ?**

a) 19

b) 18

c) 21

d) 23

e) 24

**4.**

**63.5% of 8924.19 + 22% of 5324.42 = ?**

a) 6278

b) 6128

c) 6228

d) 5624

e) 6817

**5. 134% of 3894 + 38.94% of 134 = ?**

a) 5300

b) 5500

c) 5000

d) 4900

e) 5280

**Directions (6 – 10): What will come in place of the question mark (?) in the following series.**

**6. 15 16 19 18 ? 20 27 22**

a) 23

b) 20

c) 21

d) 22

e) None of
these

**7. 6 8 10 13 16 ? 24**

a) 19

b) 18

c) 21

d) 20

e) None of
the above

**8. 27 32 59 91 ? 241 391**

a) 110

b) 130

c) 145

d) 160

e) 150

**9. 29, 31, 37, 49, 69, ?**

a) 108

b) 99

c) 94

d) 103

e) 88

**10. 26, 12, 11, 15.5, 30, ?**

a) 72

b) 68

c) 74

d) 82

e) 78

**Solutions:**

**1. B)**? = 11.25 × 135 /100 + 8.72 × 463/100

=
15.1875 + 40.37 = 55

**2. D)**? = 27 × 169 + 5317

=
4563 + 5317 = 9880

**3. C)**? = 3 2/7 + 6 1/7 – 2 1/7 + 13 2/3

=
(3 + 6 + 13 – 2) + ( 2/7 + 1/7 - 1/7 + 2/3) = 20 + (6 + 3 – 3 + 14)/21 = 20 +
20/21 = 21

**4. E)**? = (63.5 × 8924.19)/100 +(22 × 5324.42)/100

=
63.5 × 89 + 22 × 53 = 5651 + 1166 = 6817

**5. E)**134 × 3894 /100 + 38.94 × 134/100

=
134 × 3900/100 + 39 × 134/100 = 5226 + 52 = 5278 ≈ 5280

**6. A)**The series is a combination of two series:

Series
I: 15 + 4 = 19; 19 + 4 = 23; 23 + 4 = 27

Series
II: 16 + 2 = 18; 18 + 2 = 20; 20 + 2 = 22

**7. D)**The series is: +2, +2, +3, +3, +4, +4, ...

**8. E)**The series is: 27 + 32 = 59; 32 + 59 = 91; 59 + 91 = 150; 91 + 150 = 241; 150 + 241 = 391

**9. B)**The sequence of series is as follows

29
+ 2 × 1 = 31, 31+ 3 × 2 = 37

37
+ 4 × 3 = 49, 49 + 5 × 4 = 69

69
+ 6 × 5 = 99

Or

Difference
of series is = 2, 6, 12, 20, 30

Difference
of difference = 4, 6, 8, 10, 12

**10. C)**The sequence of series is as follows.

26
× 1/2 − 1 = 12, 12 × 1− 1 = 11

11
× 3/2 − 1 = 15.5, 15.5 × 2 − 1 = 30

30
× 5/2 − 1 = 74