# Number Series Practice Quiz for NIACL and SBI PO Mains

Number Series Practice Quiz for NIACL and SBI PO Mains
Directions (1 – 10): In the given number series, what will come in place of question mark (?) ?
1. 1   3   10   ?    152    770    4632
A) 36
B) 42
C) 65
D) 86
E) 102
2. 1009    910    812   ?   619    524
A) 656
B) 715
C) 765
D) 802
E) 603
3. 1   0   8   19   45   ?   136
A) 85
B) 100
C) 93
D) 80
E) 63
4. 61,       68,       82,       92,       103,       ?,       115
A) 107
B) 110
C) 111
D) 108
E) 109
5. 4              6              9              13.5            20.25        30.375            ?
A) 40.625
B) 45.5625
C) 47.5625
D) 48.5625
E) None of these
6. 2,         8,         43,       211,       ?
A) 1051
B) 841
C) 631
D) 1055
E) 963
7. 118,         218,         339,        564,       789,       ?
A) 1365
B) 1014
C) 1518
D) 1150
E) 1318
8. 94,    92,    101,    73,    138,    ?
A) 12
B) 24
C) 161
D) 189
E) 63
9. 11,    6,    7,     12,     26,     ?
A) 62.5
B) 54
C) 67.5
D) 81
E) 75
10. 2,         3,         14,        69,         ?,       1825
A) 340
B) 344
C) 365
D) 141
E) 144
1. A) The given series is in the pattern:
→ 1
→ 1 × 1 + 2 = 3
→ 3 × 2 + 4 = 10
→ ? = 10 × 3 + 6 = 36
→ 36 × 4 + 8 = 152
→ 152 × 5 + 10 = 770
→ 770 × 6 + 12 = 4632
So, the required number is 36.
2. B) The given series is in following pattern:
1009 – 99 = 910
910 – 98 = 812
812 – 97 = 715
715 – 96 = 619
619 – 95 = 524
So, the required number is 715.
3. D) The given series is in following pattern:
1
1– 1 = 0
2 - 0 = 8
33 – 8 = 19
43 – 19 = 45
53 – 45 = 80
63 – 80 = 136
So, the missing number is 80.
4. A) Every term is obtained by adding the sum of digits of the previous term in itself.
So, the pattern of the given number series is as following:
→ 61,
→ 61 + 6 + 1 = 68,
→ 68 + 6 + 8 = 82,
→ 82 + 8 + 2 = 92,
→ 92 + 9 + 2 = 103,
→ 103 + 1 + 0 + 3 = 107,
→ 107 + 1 + 0 + 7 = 115
Hence, the required number is 107.
5. B) The pattern of given series is –
6 = 4 × 1.5
9 = 6 × 1.5
13.5 = 9 × 1.5
20.25 = 13.5 × 1.5
30.375 = 20.25 × 1.5
? = 30.375 × 1.5
? = 45.5625
6. B) The pattern of the given number series is as following-
→ 2
→ 2 × 7 - 6 = 8,
→ 8 × 6 - 5 = 43,
→ 43 × 5 - 4 = 211,
→ 211 × 4 - 3 = 841
Hence, the required number in the place of the question mark is 841.
7. A) The pattern of the given number series is as following-
→ 118
→ 118 + (1 + 1 + 8)2 = 218,
→ 218 + (2 + 1 + 8)2 = 339,
→ 339 + (3 + 3 + 9)2 = 564,
→ 564 + (5 + 6 + 4)2 = 789,
→ 789 + (7 + 8 + 9)2 = 789 + 576 = 1365
Hence, the required number in the place of the question mark is 1365.
8. A) The pattern of the given number series is as following-
→ 94
→ 94 - (13 + 1) = 92,
→ 92 + (23 + 1) = 101,
→ 101 - (33 + 1) = 73,
→ 73 + (43 + 1) = 138,
→ 138 - (53 + 1) = 12
Hence, the required number in the place of the question mark is 12.
9. C) The pattern of the given number series is as following-
→ 11
→ 11 × 0.5 + 0.5 = 6,
→ 6 × 1 + 1 = 7,
→ 7 × 1.5 + 1.5 = 12,
→ 12 × 2 + 2 = 26,
→ 26 × 2.5 + 2.5 = 67.5
Hence, the required number in the place of the question mark is 67.5.
10. A) The pattern of the given number series is as following-
→ 2
→ 2 × 1 + 13 = 3,
→ 3 × 2 + 23 = 14,
→ 14 × 3 + 33 = 69,
→ 69 × 4 + 43 = 340,
→ 340 × 5 + 53 = 1825
Hence, the required number in the place of the question mark is 340.