Data Interpretation Quiz Practice Set - 8

Mentor for Bank Exams
Data Interpretation Quiz Practice Set - 8
Directions (1 – 5): Study the following graphs and answer the questions followed:
Number of candidate (in thousand) who appeared for RRB exam from 6 different cities

Percentages of female candidates from various cities among total female candidates are.
1. The average percentage marks obtained by the candidates from Bhopal was 40% of the maximum marks (maximum marks = 100) and the same for Chennai was 55%. Find the ratio of the average marks obtained by the candidates of these two cities?
(a) 11:8 (b) 8:11 (c) 12:11 (d) 8:9 (e) None of these
2. By what fraction was the total number of candidates from Delhi who appeared for RRB exam mor than that of those who appeared for the same exam from Patna?
(a) 1/8 (b) 1/9 (c) 1/11 (d) 1/12 (e) 1/10
3. What is the ratio of the total number of candidates who appeared from Delhi, Mumbai and Chennai to the total number of female candidates who appeared from Ranchi, Patna and Bhopal?
(a) 32:97 (b) 97:99 (c) 46:49 (d) 32:103 (e) None of these
4. The number of female candidates from Mumbai is what percent of the total number of candidates from Ranchi?
(a) 70.4% (b) 72.6% (c) 71.5% (d) 72.4% (e) None of these
5. What is the difference between the total number of candidates from Chennai and the total number of female candidates from Bhopal, Patna and Ranchi together?
(a) 72000 (b) 74000 (c) 75000 (d) 78000 (e) None of these
Direction (6 – 10): Answer the questions based on the following information.
The amount of money invested (rupees in crores) in the core infrastructure areas districts, Chittoor and Khammam, Andhra Pradesh, is as follows.

Chitoor District
Khammam District
Core Area/Year
1995
1996
1995
1996
Electricity
815.2
1054.2
2065.8
2365.1
Chemical
389.5
476.7
745.3
986.4
Thermal
632.4
565.9
1232.7
1026.3
Solar
468.1
589.6
1363.5
1792.1
Nuclear
617.9
803.1
1674.3
2182.1
Total
2923.1
3489.5
7081.6
8352.0
6. By what per cent was the total investment in the two districts more in 1996 as compared to 1995?
a) 14% b) 21% c) 24% d) 18% e) None
7. The investment in electricity and thermal energy in 1995 in these two districts formed what per cent of the total investment made in that year?
a) 41% b) 47% c) 52% d) 55% e) None
8. In Khammam district, the investment in which area in 1996 showed the highest percentage increase over the investment in that area in 1995?
a) Electricity b) Chemical c) Solar d) Nuclear e) None
9. Approximately how many times was the total investment in Chittoor to the total investment in Khammam?
a) 2.8 b) 2 c) 2.4 d) 1.7 e) None
10. What is the total of solar energy in 1995 at chittor district is increased by 20% and Nuclear energy in 1996 at khamman district is decreased 15% ?
a) 2505.5 b) 2416.505 c) 3217.85 d) 1928.406 e) None
Solutions:
1. B) The required ratio is 40% / 55% = 8:11.
2. E) Required fraction = (660 – 600)/600 = 60/600 = 1/10
3. E) The total number of candidates from all six cities together = 3000000,
The total number of candidates from Delhi, Mumbai and Chennai together = 660000+480000+405000 =
1545000
The total number of female candidates from Ranchi, Patna and Bhopal together = 3000000 × 40/100 × [(12 + 12 + 16)/100] = 480000
Required ratio = 1545000/480000 = 103/32
 4. A) Required % = [3000 × (40/100) × 22/100)]/375 × 100 = 264/375 × 100 = 70.4%
5. C) Total number of candidates from Chennai = 405000,
Total number of female candidates from Bhopal, Patna and Ranchi together = 3000000*40/100*40/100 = 480000
Required difference = 480000 – 405000 = 75000.
6. D) Total investment in the two districts in 1995 = 2932.1+ 7081.6 ≈ 10,000.
Total investment in the two districts in 1996 = 3489.5 + 8352 ≈ 11840.
Required percentage =( (11840 – 10000)/10000) * 100 = 18% (approx.)
7. B) Total investment in electricity and thermal energy in both the districts in 1995 = (815.2 + 632.4 + 2065.8 + 1232.7) = 4746.1.
Total investment made in that year = 2923.1 + 7081.6 = 10004.7 ≈ 10000
Hence required percentage = (4746.1/10000) * 100 = 47% (approx.)
8. B) Percentage increase in investment in electricity = (300/2070) * 100 = 14%
Percentage increase in investment in chemical= {(986.4 – 745.3)/745.31} x 100 = 240/745 = 32%
Percentage increase in investment in solar = (428.6/1792.1)
let’s take the approximate values = (430/1792) * 100 = 23%
And the Percentage increase in investment in nuclear = 507/1674
approximately = (500/1670 )x 100 = 23%
Clearly percentage increase in investment in chemical is the highest
9. C) Total investment in Chittoor = 2923.1 + 3489.5 = 6412.6 ≈ 6410.
Total investment in Khammam = 7081.6 + 8352 ≈ 15430.
Required ratio = (15430/6410) = 2.4 times
10. B) Solar energy in 1995 Increased by 20% = 468.1 / 100 * 110 = 561.72
Nuclear energy in 1996 decreased 15% = 2182.1 / 100 * 85 = 1854.785
Therefore required sum = 561.72 + 1854.785 = 2416.505