Data Interpretation Practice Set - 6

Mentor for Bank Exams
Data Interpretation Practice Set - 6
Directions (1 – 5): Number of mobile phones manufactured by five different companies over the years is given below:
Mobile Phones
Micromax
Lenova
Sony
Samsung
Gionee
2012
515000
862000
495000
600000
785000
2013
480000
423000
755000
715000
747000
2014
624000
612000
650000
850000
812000
2015
786000
876000
794000
860500
921000
2016
892000
842000
750000
898000
850000
Bar graph showing the percentage of mobile phones sold over the years

Mentor for Bank Exams
 1. How many more mobile phones of Samsung company remains unsold in years 2014, 2015 as compared to combine unsold phones of Sony in the same years?
(a) 29992
(b) 34455
(c) 34754
(d) 45653
(e) None of these
2. What is the average number of mobile phones sold by Micromax in the following years?
(a) 673432
(b) 564230
(c) 600231
(d) 510045
(e) None of these
3. What is the difference between the mobile phones sold in year 2013 to unsold mobile phones in 2016 of all the companies?
(a) 313028
(b) 410000
(c) 345201
(d) 400031
(e) None of these
4. What is the percentage increase of sales of mobile phones of Sony and Lenovo in year 2015 with respect to previous year?
(a) 99.9%
(b) 97%
(c) 99.4%
(d) 111%
(e) None of these
5. What is the difference between the average numbers of mobile phones sold in 2012 to average number of mobile phones sold in 2014?
(a) 59080
(b) 45670
(c) 55808
(d) 67089
(e) None of these
Directions (6 – 10): Study the following the table and answer the questions followed:
Players
No. of Matches played
Average runs scored
Total Balls faced
Strike rate
Virat Kohli
20
-
1500
-
Rohit Sharma
-
90
-
90
Yuvraj Singh
25
70
1200
-
M.S.Dhoni
-
-
900
-
Suresh Raina
20
-
-
128
Strike rate = (total runs scored * 100)/total ball facedGiven: total runs scored = number of matches played*average runs scored
6. What is the total number of matches played by all players if total ball faced by Rohit is half of the ball faced by Virat and M.S.Dhoni together?
(a) 18
(b) 12
(c) 15
(d) 25
(e) None of these
7. What is the ratio of strike rate of Yuvraj Singh and Virat kohli together to M.S.Dhoni and Suresh Raina together?
(a) 23:24
(b) 24:29
(c) 8:11
(d) Data inadequate
(e) None of these
8. If average runs scored by Dhoni are 75 and matches played were 4/5 of Yuvraj, then what will by the strike rate of Virat if it is 3/5 of strike rate of Dhoni?
(a) 166.67
(b) 112.47
(c) 101.67
(d) 100
(e) None of these
9. If average runs scored by Suresh is 80 then what will be total balls faced by him?
(a) 2000
(b) 1500
(c) 1250
(d) 1450
(e) None of these
10. What is the total numbers of ball faced by Rohit and Suresh together if it is known that ball faced by Rohit is 4/5 of Suresh and matches played by him is 5/4 of Suresh?
(a) 5635
(b) 5675
(c) 4955
(d) 4445
(e) None of these
Solutions:
1. (b), total unsold Samsung mobile phones in 2014 and 2015 together = (850000 25%) + (860500 31%) = 212500 + 266755 = 479255
Total unsold Sony mobile phones in 2014 and 2015 together = (650000 44%) + (794000 20%) = 286000 + 158800 = 444800
Number of unsold Samsung phones remains unsold as compared to Sony = 479255-444800 = 34455
2. (d), total mobile phones sold by Micromax = (515000 75% + 480000 88% + 624000 90% +
78600065%+89200075%= 2550225
Average = 2550225/5 = 510045
3. (e), mobile phones sold in 2013 = (480000 88% + 423000 55% + 755000 25% + 715000
80%+74700035%= 1677300
Total unsold mobile phones in 2016 = ( 892000 25% + 842000 40% + 750000 38% + 898000
45%+85000020%= 1418900
Difference = 1677300-1418900 = 258400
4. (c), sales of mobile phones of Sony and Lenovo in 2014 = (56% 650000 + 50% 612000) = 670000
Sales of mobile phones of Sony and Lenovo in 2015 = (80% 794000 + 80% 876000) = 1336000
% increase = (1336000 – 670000)/670000 * 100 = 99.4%
5. (c), Average mobile phones sold in 2012 = (75%575000+72%862000+85%495000+70%600000+70%7850)/5 = 510828
Average mobile phones sold in 2014 = (90%624000+50%612000+56%650000+75%850000+50%812000)/5 = 455020
Therefore difference = 510828 – 455020 = 55808
6. (b), total ball faced by Rohit = (900+1500)/2 = 1200
Total matches played by him = total runs scored/avg. runs scored
Total runs scored = 90*1200/100=1080,
Total matches played= 1080/90=12
7. (d), data inadequate
8. (d), average runs scored by Dhoni = 75, total runs scored by him = 75*20 = 1500
Then strike rate of him is 1500*100/ 900
Strike rate of Virat kohli = 3/5 * 1500*100/900 = 100
9. (c), average runs scored by Suresh = 80, total runs = 80*20 = 1600
Total ball faced = 1600*100/128 = 1250
10. (e), matches played by Rohit = 5/4 of Suresh = 5/4*20 = 25,
Total runs scored by Rohit = 90*25 = 2250, total ball faced by him = 2250*100/90 = 2500,
Total ball faced by Suresh = 2500*5/4 = 3125
Total ball faced by them = 3125+2500 = 5625