18th May: Data Interpretation Practice Quiz for NIACL and SBI PO Mains

Mentor for Bank Exams
Data Interpretation Practice Quiz for NIACL  and SBI PO Mains
Directions (1 – 5): Study the following information carefully and answer the given questions. 
In a school of 1200 students the number of male students and the number of female students are in the ratio of 7 : 5. They study 3 subjects — Sanskrit, Polity and Physics. Each students studies at least one of these subjects. 10% of male students study Sanskrit only, 20% study Polity only and 12% study Physics only. 10% study only Sanskrit and Physics. 18% study only Physics and Polity and 20% study only Sanskrit and Polity. The remaining male students study all the subjects. 18% of female students study Sanskrit only. 10% study Polity only and 12% study Physics only. 20% study only Sanskrit and Physics, 12% study only Physics and Polity and 8% study only Sanskrit and Polity. The remaining female students study all the three subjects.

1. The total number of male students studying less than two subjects is what per cent of the total number of female students studying more than one subjects.
A) 98%
B) 76%
C) 68%
D) 84%
E) None of these
2. What is the ratio of total number of female students who study all the subjects to the total number of male students who study all three subjects ?
A) 20 : 13
B) 29 : 15
C) 25 : 18
D) 10 : 7
E) 14 : 9
3. What is the ratio of the number of male students who study Polity to the number of female students who study Sanskrit?
A) 171 : 60
B) 238 : 165
C) 238 : 61
D) 14 : 15
E) 165 : 238
4. The number of male students studying only Polity is what per cent of the number of female students who study only Physics and only Sanskrit ?
A) 95 1/3%
B) 98 1/3%
C) 93 1/3%
D) 93 2/3%
E) 87 1/3%
5. The number of female students studying Physics only is approximately what per cent less than the number of male students studying Sanskrit only ?
A) 14%
B) 24%
C) 18%
D) 20%
E) 30%
Directions (6 – 10): Given below is the percent of the number of lawyers fromBRICS countries attended a different number of conferences in the year 2016.
Country
No. of conferences attended – 5
No. of conferences attended – 6
No. of conferences attended – 7
No. of conferences attended – 8
No. of conferences attended – 9
No. of conferences attended – 10
India
22
18
25
10
-
12
Russia
-
14
28
-
-
20
China
12
20
32
-
-
-
Brazil
-
-
25
16
24
15
South Africa
23
-
25
-
35
7
6. The percentage of lawyers from Russia who attended 8 conferences is 28% and 22% of lawyers from Brazil attended 8 conferences. If the total number of lawyers from Russia is 550, then find the ratio of lawyers from Russia who attended 8 conferences to the lawyers from Brazil who attended 8 conferences ?
A) 15 : 56
B) 14 : 9
C) 8 : 5
D) 11 : 50
E) 11 : 40
7. If the number of lawyers from China who attended at most 7 conferences is equal to the number of lawyers from Brazil who attended at least 7 conferences and the total number of lawyers from Brazil is 175, then find the number lawyers from China who attended 7 conferences.
A) 35
B) 70
C) 80
D) 75
E) 50
8. The number of lawyers from India who attended more than 6 conferences is approximate what percent less than the number of lawyers from Brazil who attended at least 7 conferences if the number of lawyers who attended 6 conferences from India is 63. The number of lawyer of Brazil who attended 9 conferences is 28 more than the number of lawyers from India, who atteneded 5 conferences ?
A) 39%
B) 35%
C) 53%
D) 40%
E) 57%
9. If the difference between the numbers of lawyers from South Africa who attended 7 conferences and lawyers who attended 9 conferences is 25, and the total number of lawyers from China are 74% of the total number of lawyers from South Africa then, find the number of lawyers from China who attended 6 conferences?
A) 37
B) 40
C) 39
D) 32
E) 35
10. If the total number of lawyers from India who attended at most 6 conferences is eqaul to the sum of a number of lawyers from South Africa who attended 5 conferences, and the number of lawyers from the same country who attended 10 conferences, then the total number of lawyers from India is what per cent of total number of lawyers from South Africa?
A) 65%
B) 70%
C) 80%
D) 75%
E) 85%
Solutions:
(1 – 5):
Total number of students = 1200
Male students = 1200 × 7/12 = 700
Female students = 1200 – 700 = 500
Subjects
Male Students (700)
Female Students (500)
Only Sanskrit
700 × 10/100 = 70
500 × 18/100 = 90
Only Polity
700 × 20/100 = 140
500 × 10/100 = 50
Only Physics
700 × 12/100 = 84
500 × 12/100 = 60
Only Sanskrit and Physics
700 × 10/10 = 70
500 × 20/100 = 100
Only Physics and Polity
700 × 18/100 = 126
500 × 12/100 = 60
Only Sanskrit and Polity
700 × 20/100 = 140
500 ×8/100 = 40
All the subjects
700 – (70 + 140 + 84 + 70 + 126 + 40) = 700 – 630 = 70
500 – (90 + 50 + 60 + 100 + 60 + 40) = 500 – 400 = 100
1. A) Total number of male students who study less than two subjects = 70 + 140 + 84 = 294
Total number of female students who study more than one subjects = 60 + 100 + 40 + 100 = 300
Therefore, required percentage = 294/300 × 100 = 98%
2. D) Required ratio = 100/70 = 10/7
3. D) The number of male students who study polity = 140 + 126 + 140 + 70 = 476
The number of female students who study Sanskrit = 90 + 100 + 40 + 100 = 330
Therefore required ratio = 476/330 = 238/165 = 238 : 165
4. C) Required percentage = [140/(60 + 90)] × 100 = 140/150 × 100 = 93 1/3%
5. A) Required percentage = [(70 – 60)/60] × 100 = 14 2/7% = 14% less
6. D) Total number of lawyers from country Russia = 550
No. of lawyers from country Russia who attend 8 conferences = 28% = 28% of 550 = 154
154 is 22% of number of lawyers from country Brazil who attend 8 conferences
Total number of lawyers form Brazil who attend 8 conferences = 154/22 × 100 = 700
Therefore, required ratio = 154/700 = 11 : 50
7. B) Total percentage of lawyers from China who attended at most 7 conferences = 32% + 20% + 12% = 64%
Total percentage of lawyers from Brazil who attended at least 7 conferences = 25% + 16% + 24% + 15% = 80%
Total number of lawyers from Brazil = 175
According to the given information, 140 is 64% of total number of lawyers from China
Total no. of lawyers from China = 140/64 × 100
Therefore, required lawyers = 140/64 × 100 × 32/100 = 70
8. D) Total no. of lawyers from India = 63/18 × 100 = 350
No. of lawyers from India who attended more than 6 conferences = 60% of 350 = 210
No. of lawyers from India who attended 5 conferences = 350 × 22/100 = 77
Total no. of lawyers from Brazil who attended 9 conferences = 77 + 28 = 105
Therefore, no. of lawyers from Brazil who attended at least 7 conferences = 105 × 100/24 × (25% + 16% + 24% + 15%) = 105 × 100/24 × 80/100 = 350
Now, required percentage = [(350 – 210)/350] × 100 = 140/350 × 100 = 40%
9. A) Total no. of lawyers from South Africa = 25 × 100/10 = 250
Now total no. of lawyers from China = 250 × 74/100 = 185
Therefore, required no. of lawyers = 185 × 20/100 = 37
10. D) Total percentage of lawyers from India who attended at most 6 conferences = (22 + 18)% = 40%
Total percentage of lawyers from South Africa = (23 + 7)% = 30%
Therefore, required percentage = 30/40 × 100 = 75%