Data Interpretation Practice Quiz for SBI PO Mains

Mentor for Bank Exams
Data Interpretation Practice Quiz for SBI PO Mains
Direction (1 – 5): Study the following line graphs carefully and answer the given questions.
Table shows the number of the students studying in six different department in six different colleges.
1. Which departments has lowest total number of students among all the given colleges?
A) MBA
B) BSC
C) BA
D) M.COM
E) None of these
2. Total number of students in MCA department is approximately what percent of the total number of students in BSC department?
A) 115%
B) 120%
C) 106%
D) 110%
E) None of these
3. What is the ratio between the totol number of students studying in MCA department of college A and B together and those studying in M.COM department of College C and D together?
A) 53 : 52
B) 43 : 47
C) 25 : 27
D) 53 : 43
E) None of these
4. What is the approximate average number of students studying in BA department from all the colleges together?
A) 48
B) 50
C) 40
D) 43
E) 46
5. The number of students studying in M.COM department in college E is what per cent of same department in college D?
A) 128%
B) 132.5%
C) 124%
D) 137.5%
E) None of these
Direction (6 – 10): Study the following tables carefully and answer the given questions.
Table shows the total number of candidates in six different exams in three different years in a coaching institute and the ratio between successful and unsuccessful candidates among them.

Note: S means Sucesseful; U means Unsucessesful
6. What is the difference between the total number of successful candidates in IBBS RRB in the year 2014 and the total number of unsuccessful candidates in IBPS clerk in the year 2016
A) 76
B) 80
C) 63
D) 66
E) 72
7. What is the total number of unsuccessful candidates in SBI clerk in all the three years together?
A) 1345
B) 1235
C) 4325
D) 2415
E) 2105
8. What is the total number of successful candidate in all six exams in the year 2015?
A) 2530
B) 1940
C) 2190
D) 3010
E) 3213
9. What is the average number of unsuccessful candidates in IBPS Po in all the three years together?
A) 441
B) 284
C) 334
D) 417
E) 511
10. The total number of successful candidates in SBI PO in the year 2014 is approximately what percentage of the total number of unsuccessful candidates in IBPS PO in the year 2015?
A) 176%
B) 180%
C) 125%
D) 145%
E) 150%
Solutions:
1. C) Total no of student in
B. A = 42 + 50 + 40 + 45 + 48 + 52 = 277
MBA = 50 + 45 + 42 + 52 + 60 = 301
BSC = 38 + 46 + 54 + 50 + 48 + 54 = 290
M.Com = 58 + 45 + 46 + 40 + 55 + 42 = 286
Therefore, Required answer is B.A
2. C) Total no. of students in MCA department = 48 + 58 + 58 + 46 + 44 + 54 = 308
Therefore required % = (308/209) x 100 = 106.20% ≈ 106%
3. E) Required ratio = (48 + 58) : (46 + 40) = 106 : 96 = 53 : 48
4. E) Required Average = 277/6 = 46.16 ≈ 46
5. D) Required % = (55/44) x 100 = 137.5%
6. C) No. of successful candidates in IBPS RRB in the year 2014 = 876/12 x 7 = 511
No. of unsuccessful candidates in IBPS clerk in the year 2016 = 952/17 x 8 = 448
7. B) Required total = [986/29 x 12] + [867/17 x 5] + [924/21 x 13] = 408 + 255 + 572 = 1235
8. D) Required total = [754/13 x 7] + [845/13 x8] + [792/11 x 7] + [828/18 x 11] + [726/11 x 7] + [867/17 x 12]
= 406 + 520 + 504 + 506 + 462 + 612 = 3010
9. C) Total no. of unsuccessful candidates in IBPS PO in all the three years together = [646 / 19 x 8] + [754/13 x 6] + [672/7 x 4] = 272 + 348 + 384 = 1004
Therefore, required average = 1004/3 ≈ 334
10. E) No. of successful candidates in SBI PO in the year 2014 = 870/5 x 3 = 522
No. of unsuccessful candidates in IBPS PO in the year 2015 = 754/13 x 6 = 348
Therefore required % = (522/348 x 100)% = 150%


You may also like: Data Interpretation Practice Quiz