Directions (1 – 5): Study the following table
carefully and answer the question.
Publishing house

No. of books Published

Ratio of academic and nonacademic books

Percentage of books distributed

No. of distributors in publishing house

A

28200

7 : 3

81

17

B

32200

5 : 9

74

23

C

29700

6 : 5

92

18

D

31200

8 : 5

86

24

E

33800

7 : 6

79

25

F

35700

11 : 6

82

21

G

37800

5 : 13

89

24

1.
What is the difference between the number of academic books published by
publishing house A and D?
(a) 450 (b)
640 (c) 540 (d) 504 (e) None of these
2.
How many books were given to each distributor by publisher E if each publisher
gets equal number of books?
(a) 1806 (b)
1068 (c) 1608 (d) 1308 (e) None of these
3.
What is the average number of nonacademic books published by publishers F and
G?
(a) 18750 (b)
18850 (c) 19950 (d) 18950 (e) 19990
4.
If the total number of books published by publishers D, E and F is increased by
30% and the total number of books published by remaining publishers be
decreased by 20%, what will be the new average of books published by all the
publishers?
(a) 33418 (b)
33318 (c) 32518 (d) 33618 (e) None of these
5.
What is the total number of books distributed by publishers C and E?
(a) 26702 (b)
27324 (c) 55026 (d) 54026 (e) None of these
Directions
(6 – 10): Study the following table which shows the data of different PSUs
which interviewed a certain number of candidates on different days and answer
the following questions:
ONGC

BHEL

BEL

NTPC

NALCO


Monday

25





28

45

Tuesday

30

25



36



Wednesday

15



45

20



Thursday



18

32



25

Friday

20

30

10



10

Saturday



20



10

35

Total

134



171

134



The number of
candidates interviewed on Thursday by ONGC is 50% more than the number of
candidates interviewed by BHEL and is 2 more than the number of candidates
interviewed by NTPC on the same day. BEL interviewed same number of people on
Monday and Saturday which is 10% less than the number of people it interviewed
on Tuesday. The total number of candidates interviewed by BHEL and NALCO on
Wednesday was equal. Total number of candidates interviewed by NALCO on
Wednesday was 20% more than the candidates interviewed by NTPC on Friday. Total
number of candidates interviewed by BHEL on Monday is 5 more than the number of
candidates interviewed by NALCO on Tuesday.
6.
The total number of candidates interviewed on Wednesday is what percent of the
number of candidates interviewed on Saturday?
(a) 103.5%
(b) 120.1% (c) 110.2% (d) 106.42% (e) None of these
7.
The number of people interviewed by ONGC is what percent of the number of
candidates interviewed by BEL?
(a) 79% (b)
78.36% (c) 75.25% (d) 76.89% (e) None of these
8.
What is the difference between the number of candidates interviewed by BHEL and
BEL on Monday?
(a) 15 (b) 8
(c) 14 (d) 10 (e) None of these
9.
What is the total number of candidate interviewed by BHEL and NALCO?
(a) 148 (b)
134 (c) 160 (d) 190 (e) None of these
10.
By what percent is the total number of candidates interviewed by NALCO more
than that of the Candidates interviewed by NTPC?
(a) 38.06%
(b) 35.12% (c) 42.26% (d) 35.78% (e) None of these
Solutions:
1. (c), academic books published by A
= 28200/10 *7=19740, academic books published by D = 31200/13 * 8 = 19200
Required
difference = 1974019200 = 540
2. (b), number of books distributed by
publisher E = 33800*79/100 = 26702
Number of
books were given to each distributor by publisher Q = 26702/25 = 1068 (appox.)
3. (c), nonacademic books published
by F = 35700/17 *6 = 12600, none academic books published by G =
37800/18 *13
= 27300
Required
average = (27300 + 12600)/2 = 19950
4. (b), total number of
books published by P, Q, R = 31200+33800+35700= 100700, increased number of books
= 100700/100 * 130 = 130910
Total number
of books published by A, B, C, D, E, F, G, = 28200+32200+29700+37800 = 127900
Decreased
number of books = 127900/100 * 80 = 102320
Required
average = (130910+102320)/7 = 33318
5. (d), total numbers
of books distributed by publishers C and E = 29700*92% + 33800*79% = 54026.
(6 – 10):
The solution
is
The number of
candidates interviewed on Thursday by ONGC = 27, number of candidates
interviewed by NTPC
on Thursday =
272 = 25
Number of
candidates interviewed by NTPC on Friday = 134119 = 15
Number of
candidates interviewed by BEL on Tuesday = x
So no. of
candidates interviewed by BEL = on Monday, Saturday = 0.9x
0.9x+x+45+32+10+0.9x
= 171
2.8x=84
x= 30, 0.9x =
27
Total number
of candidates interviewed by BHEL and Nalco on Wednesday = 1.2*15=18
The number of
candidates interviewed by NALCO on Tuesday = y
25+y+5+27+28+45+30+25+30+36+y=315
Y = 32
The number of
candidates interviewed by BHEL on Monday = 37
ONGC

BHEL

BEL

NTPC

NALCO


Monday

25

37

27

28

45

Tuesday

30

25

30

36

32

Wednesday

15

18

45

20

18

Thursday

27

18

32

25

25

Friday

20

30

10

15

30

Saturday

17

20

27

10

35

Total

134

148

171

134

185

6). (d), number of
candidates interviewed on Wednesday = 116
Number of
candidates interviewed on Saturday = 109
Required
percentage = 116*100/109 = 106.42%
7). (b), required
percentage = 134*100/171 = 78.36%
8). (d), required
difference = 3727 = 10
9). (e), total number
of candidates = 148+185 = 333
10). (a), total number
of candidates interviewed by NALCO = 185
So x*134/100
= 185, x = 138.06%.
It is more than candidates
interviewed by NTPC = 38.06%
You may also like: Data Interpretation Practice Set  1