Directions
(1 – 5): Study
the following Pie  chart carefully and answer the questions given below.
The pie chart given below gives the population
share of six states in India. The numbers given in each segment gives the angle
occupied by it. Total population of six states is 1050000.
1. What is the respective ratio of number of females in A.P and M.P to number of males in A.P and M.P?
a) 41 : 44
b) 25 : 60
c) 34 : 69
d) 26 : 57
e) 26 : 59
2. The population of Odisha is
approximately, what percent of population of U.P?
a) 95
b) 98
c) 90
d) 85
e) 80
3. What is the difference between the
total number of females and males in the given six states?
a) 116500
b) 166550
c) 105440
d) 116440
e) None of
these
4. Male population of U.P is
approximately what percent of the male population of Karnataka?
a) 93
b) 83
c) 97
d) 87
e) 79
5. What is the ratio of the number of
males of Tamil Nadu to females of A.P?
a) 11 : 16
b) 11 : 2
c) 5 : 11
d) 3 : 11
e) None of
these
Directions
(6 – 10): Study
the table carefully and answer the questions given below it.
A sales executive travels in the following metros
for promoting sales. In this way, he travels by road or by rail. The table
shows the TA per km in different cities and distance travelled in different
cities.
Cities

Distance
Travelled
(in km)

Distance by
Rail : Distance
By road

TA per km


Rail (in Rs.)

Road
(in Rs.)


Kolkata

432

11 : 1

12.60

15.20

Chennai

4256

3 : 16

12.90

11.0

Mumbai

3528

5 : 13

13.40

14.40

Hyderabad

3350

7 : 18

12.90

16.30

Bengaluru

1456

4 : 9

16.70

11.70

Lucknow

2016

1 : 7

11.50

13.90

Delhi

1024

3 : 1

12.10

16.10

6. What is the total TA earned by him
in Kolkata and Delhi?
a) Rs.
16894.4
b) Rs.
18951.20
c) Rs. 15088
d) Rs.
20443.6
e) None of
the above
7. TA earned by him in Delhi by road
is approximately what percentage of TA earned by rail?
a) 60%
b) 44%
c) 30%
d) 66%
e) 25%
8. In which of the following cities
does he travel maximum distance by rail?
a) Kolkata
b) Chennai
c) Mumbai
d) Hyderabad
e) None of
the above
9. What is the TA earned by him while
travelling in Chennai by rail?
a) Rs. 4422
b) Rs. 3922.4
c) Rs. 6592
d) Rs. 8668.8
e) None of
these
10. In Hyderabad, the distance
travelled by road is what per cent of distance travelled by road in Lucknow?
a) 136.73%
b) 372.22%
c) 166.7%
d) 189.9%
e) None of
these
Solutions:
(1 – 5): Population of A.P = 0.16 × 1050000 = 168000
Population of
U.P = 0.21 × 1050000 = 220500
Population of
M.P = 0.18 × 1050000 = 189000
Population of
Tamil Nadu = 0.11 × 1050000 = 115500
Population of
Karnataka = 0.15 × 1050000 = 157500
Population of
Odisha = 0.19 × 1050000 = 199500
No. of Males

No. of. Females


A.P

0.8 × 168000 = 134400

0.2 × 168000 = 33600

U.P

0.4 × 220500 = 88200

0.6 × 220500 = 132300

M.P

0.6 × 189000 = 113400

0.4 × 189000 = 75600

Tamil Nadu

0.2 × 115500 = 23100

0.8 × 115500 = 92400

Karnataka

0.6 × 157500 = 94500

0.4 × 157500 = 63000

Odisha

0.65 × 199500 = 129675

0.35 × 199500 = 69825

1. E) Number of females in A.P and M.P = 33600 + 75600 = 109200
Number of
males in A.P and M.P = 134400 + 113400 = 247800
Required
ratio = 109200 : 247800 = 26 : 59
2. C) Required percentage = 19/21 × 100 ≈ 90%
3. E) Required difference = Number of males – Number of
females = 134400 + 88200 + 113400 + 23100 + 94500 + 129675 – 33600 – 132300 –
75600 – 92400 – 63000 – 69825 = 116550
4. A) Required percentage = 88200 × 100/94500 = 93.3 %
5. A) Ratio of number of females of Tamil Nadu to females of
A.P = 23100/33600 = 11/16
6. B) From the given table:
Total
distance travelled by him in Kolkata = 432 Km
Ratio of
distance travelled by Rail to distance by road = 11 : 1
Hence,
distance travelled by rail =11/(11+1) × 432 = 396 Km
Also,
distance travelled by road =1/(11+1) × 432 = 36 Km
From table,
TA per Km while travelling by rail in Kolkata = Rs. 12.60
∴ TA earned by
sales person by rail = 396 × 12.60 = Rs. 4989.6
From table,
TA per Km while travelling by road in Kolkata = Rs. 15.20
∴ TA earned by
sales person by road = 36 × 15.20 = Rs. 547.2
Total TA
received while in Kolkata = 4989.6 + 547.2 = Rs. 5536.8
Also, from
the given table:
Total
distance travelled by him in Delhi = 1024 Km
Ratio of
distance travelled by Rail to distance by road = 3 : 1
Hence,
distance travelled by rail =3/(3+1) × 1024 = 768 Km
Also,
distance travelled by road =1/(3+1) × 1024 = 256 Km
From table,
TA per Km while travelling by rail in Delhi = Rs. 12.10
∴ TA earned by
sales person by rail = 768 × 12.10 = Rs. 9292.8
From table,
TA per Km while travelling by road in Delhi = Rs. 16.10
∴ TA earned by
sales person by road = 256 × 16.10 = Rs. 4121.6
⇒ Total TA
received in Delhi = 9292.8 + 4121.6 = Rs. 13414.4
Hence, Total
TA collected by him in Kolkata and Delhi = 5536.8 + 13414.4 = Rs. 18951.2
7. B) From the given table:
Total
distance travelled by him in Delhi = 1024 Km
Ratio of
distance travelled by Rail to distance by road = 3 : 1
Hence,
distance travelled by rail =3/(3+1) × 1024 = 768 Km
Also,
distance travelled by road =1/(3+1) × 1024 = 256 Km
From table,
TA per Km while travelling by rail in Delhi = Rs. 12.10
∴ TA earned by
sales person by rail = 768 × 12.10 = Rs. 9292.8
From table,
TA per Km while travelling by road in Delhi = Rs. 16.10
∴ TA earned by
sales person by road = 256 × 16.10 = Rs. 4121.6
Hence, the
required percentage =4121.6/9292.8 × 100 = 44% (appox …)
8. C) From the given table:
Total
distance travelled by sales executive in Kolkata = 432 Km
Also, ratio
of distance travelled by Rail to distance by road = 11 : 1
Hence,
distance travelled by Rail in Kolkata =11/(11+1) × Total distance
travelled in Kolkata =11/12 × 432 = 396 Km
Similarly,
the distance travelled by rail in different cities is shown in the table below:
Cities

Distance
Travelled
(in km)

Distance by
Rail : Distance
By road

Distance
Travelled by
Rail(Km)

Kolkata

432

11 : 1

396

Chennai

4256

3 : 16

672

Mumbai

3528

5 : 13

980

Hyderabad

3350

7 : 18

938

Bengaluru

1456

4 : 9

448

Lucknow

2016

1 : 7

252

Delhi

1024

3 : 1

768

∴ He travels
maximum distance by rail in Mumbai i.e. 980 Km.
9. D) From the given table:
Total
distance travelled by him in Chennai = 4256 Km
Ratio of
distance travelled by Rail to distance by road = 3 : 16
Hence,
distance travelled by rail =3/(3+16)× 4256 = 672 Km
From table,
TA per Km while travelling by rail in Chennai = Rs. 12.90
∴ TA earned by
sales person = 672 × 12.90 = Rs. 8668.8
10. A) From the given table:
Total
distance travelled in Hyderabad = 3350 Km
Ratio of
distance travelled by Rail to distance by road = 7 : 18
Hence,
distance travelled by road in Hyderabad =18/(7+18) × 3350 = 2412 Km
Also, total
distance travelled in Lucknow = 2016
Ratio of
distance travelled by Rail to distance by road = 1 : 7
Hence,
distance travelled by road in Lucknow =7/(1+7) × 2016 = 1764
∴ Required
percentage = 2412/1764×100 = 136.73%