Data Interpretation Practice Questions for Bank Exams, RBI Assistants, IPPB Bank

Mentor for Bank Exams

Data Interpretation Practice Questions for Bank Exams, RBI Assistants, IPPB


Directions (1 – 5): Study the following graph carefully and answer the questions given below:


1. In the year 2006 the people preferring to play tennis is what percent of the people preferring to play cricket, football and tennis together in that year?
a) 25 1/3
b) 24 3/7
c) 21 ½
d) 22 2/9
e) 23 1/3
2. From 2001 to 2006, the total number of people who preferred to play Football was how much (in millions)
a) 1525
b) 1620
c) 1730
d) 1800
e) 1925
3. The number of people preferring to play Tennis in 2006, is how many millions fewer than the number of people preferring to play Tennis in 2005?
a) 115
b) 120
c) 100
d) 97
e) 95
4. What is the respective ratio of the number of people preferring to play Cricket to the number of people, preferring to play Tennis in the year 2003?
a) 14 : 15
b) 15 : 13
c) 15 : 17
d) 13 : 15
e) 17 : 14
5. How many people (in millions) have preferred to play Cricket in all the years together?
a) 2050
b) 2000
c) 1850
d) 1750
e) 1600
Directions (6 – 10): study the following table and answer the questions given below
Number of Shoe pairs for sale and percentage of Shoe pairs actually sold in 6 different shoe stores over the years
Store/
Year
R
S
T
U
V
W
No.of pairs for sale
% sold
No.of pairs for sale
% sold
No.of pairs for sale
% sold
No.of pairs for sale
% sold
No.of pairs for sale
% sold
No.of pairs for sale
% sold
1997
8950
42
4950
54
8620
7
6000
77
8980
45
5150
84
1998
9740
55
6500
87
4230
50
7500
68
8500
88
4800
63
1999
8760
25
7940
35
6120
65
7850
84
8120
90
6240
85
2000
7470
70
7550
64
8420
95
8260
75
9680
65
7860
55
6. What is the total number of shoe pairs that Store W did not manage to sell in the years 1997 and 1998 together?
a) 1860
b) 2542
c) 2190
d) 3759
e) None of these
7. The total number of shoe pairs actually sold by Store R over the years is approximately what percent of the total number of shoe pairs for sale in those years?
a) 42
b) 35
c) 38
d) 47
e) 52
8. What is the ratio of number of shoe pairs sold by Store U in 2000 to the number of shoe pairs sold by Store W in the same year?
a) 111 : 131
b) 2065 : 1441
c) 1447 : 2152
d) 1013 : 2613
e) None of these
9. What is the number of shoe pairs sold by store T in 1999?
a) 4248
b) 3526
c) 3215
d) 4501
e) None of these
10. What is the approximate average number of shoe pairs sold by store S over the years?
a) 5145
b) 4324
c) 3985
d) 4260
e) 2498
Solutions:
1. E) Number of Tennis liking persons = 175 million
Number of Tennis + Football + Cricket – liking persons = 300 + 275 + 175 = 750 million
Therefore required percentage = 175/750 × 100 = 70/3 = 23 1/3%
2. D) Number of people preferring to play football = (375 + 400 + 300 + 200 + 250 + 275) million = 1800 million
3. C) Required difference = 275 – 175 = 100 million
4. B) Required ratio = 375 : 325 = 15 : 13
5. A) Number of people preferring to play cricket = (400 + 375 + 375 + 250 + 350 + 300) million = 2050 million
6. E) Required number of pairs = (16 × 5150)/100 + (37 × 4800)/100 = 824 + 1776 = 2600
7. D) Total number of shoe pairs sale in store R over the years = 8950 + 9740 + 8760 + 7470 = 34920
Number of shoe pairs sold by store R in
1997 => (8950 × 42)/100 = 3759
1998 => (9740 × 55)/100 = 5357
1999 => (8760 × 25)/100 = 2190
2000 => (7470 × 70)/100 = 5229
Therefore, sold pairs = 3759 + 5357 + 2190 + 5229 = 16535
Therefore, required percentage = 16535/34920 × 100 = 47.351 ≈ 47%
8. B) Number of shoe pairs sold by store U in 2000 = (8260 × 75)/100 = 6195
Number of shoe pairs sold by store W in 2000 = 7860 × 55/100 = 4323
Therefore required ratio = 6195 : 4323 = 2065 : 1441
9. E) Number of shoe pairs sold by store T in 1999 = 6120 × 65/100 = 3978
10. C) Number of shoe pairs sold by store S in
1997 => 54 × 4950/100 = 2673
1998 => 6500 × 87/100 = 5655
1999 => 35 × 7940/100 = 2779
2000 => 64 × 7550/100 = 4832
Therefore required average = (2673 + 5655 + 2779 + 4832)/4 = 15939/4 = 3984.75 ≈ 3985