Quantitative Aptitude Quiz |

**Dear Readers,**

Welcome to

**Mentor for Bank Exams.**Here I am presenting the**Quantitative Aptitude Mixed Quiz.**This will be helpful in the preparation of upcoming bank exams like IBPS PO, Clerk and RRB. Kindly Make use of these!!!**1. The total income of A and B is 33000. A and B spend 60% and 75% of his income respectively and their savings is in the ratio 4 : 3. Find the income of A.**

a) Rs.10000

b) Rs.12000

c) Rs.15000

d) Rs.18000

e) None of these

**2. A man is 24 year old than his son. After two years, his age will be thrice the age of his son. The present age of the son is**

a) 14 years

b) 18 years

c) 20 years

d) 22 years

e) 25 years

**3. A man purchased 2 lemons for a rupee and sells at the rate of 5 for Rs.3 What is the profit/loss%?**

a) 15% profit

b) 20% profit

c) 25% loss

d) 33 1/3% loss

e) None of these

**4. In which ratio water is mixed with milk so that by selling at the cost price he may gains 20%?**

a) 1 : 2

b) 2 : 3

c) 5 : 1

d) 1 : 4

e) 6 : 1

**5. A Business man purchased a 500 meter wire at the rate of Rs.7.50 per meter. He sold 60% of it at the profit of 8%. At what % profit the remaining wire would have been sold so that he gains 12% overall?**

a) 10%

b) 12%

c) 14%

d) 16%

e) 18%

**6. A cricketer has some average in 10 innings. If in the 11**

^{th}innings he makes 108 runs and there by his average run is increased by 6. Calculate his average at the end of 11 innings?
a) 12

b) 24

c) 36

d) 39

e) 48

**Directions (7 – 9): What value will come in the place of question mark (?) in the following questions?**

**7. 576 ÷ 36 × 85 = ?**

a) 1180.36

b) 188.25

c) 1350

d) 1460

e) None of these

**8. 145.05 + 236.125 – 98.75 = ?**

a) 282.38

b) 282.425

c) 283.10

d) 283.25

e) None of these

**9. (?)**

^{2}+ (79)^{2}= (172)^{2}– (88)^{2}– 8203
a) 96

b) 89

c) 83

d) 81

e) None of these

**Directions (10 – 12): What will come in place of question mark (?) in the following series?**

**10. 289, 303, 324, 352, 387, 429, ?**

a) 478

b) 508

c) 518

d) 558

e) 473

**11. 121, 144, 190, 259, ?, 466**

a) 351

b) 349

c) 374

d) 328

e) None of these

**12. 14, 43.5, 264, ?, 76188**

a) 3168

b) 3174

c) 1587

d) 1590

e) None of these

**Directions (13 – 15): In the following questions two equations I and II are given, you have to solve both the equations and give answer:**

a) if x > y

b) if x ≥ y

c) if x < y

d) if x ≤ y

e) if x = y or the relationship can
not be established

**13. I. x**

^{2}– 1 = 0 II. y^{2}+ 4y + 3 = 0**14. I. x**

^{2}– 7x + 12 = 0 II. y^{2}– 12y + 32 = 0**15. I. x**

^{3}– 371 = 629 II. y^{3}– 543 = 788**Directions (16 – 20): Read the following graph carefully and answer the given questions below**

**16. What is the respective ratio between the total number of runs scored by team A in last three matches and the total number of runs scored by team C in first three matches?**

a) 23 : 28

b) 37 : 20

c) 38 : 27

d) 31 : 23

e) None of these

**17. What is the average number of runs scored by team B in all the matches?**

a) 242.5

b) 240

c) 245.2

d) 243

e) None of these

**18. What is the difference between the total number of runs scored by team A in all the matches and the total number of runs scored by team C in all the three matches?**

a) 5

b) 8

c) 12

d) 2

e) None of these

**19. The number of runs scored by team C in match III is approximately what percent less than the number of runs scored by team A in match VI?**

a) 29%

b) 30%

c) 32%

d) 34%

e) 28%

**20. The number of runs scored by all the teams in match II is approximately what percent of the number of runs scored by all the teams in match IV?**

a) 72

b) 78

c) 75

d) 79

e) 69

**Answers:**

**1)c 2)d 3)b 4)c 5)e 6)e 7)e 8)b 9)e 10)a 11)a 12)b 13)b 14)d 15)c 16)c 17)e 18)a 19)a 20)b**

**Solutions:**

**1. C)**A’s savings 40% is 4 then 100% is 10

B’s savings is 25% is 3
then 100% is 12

Then ratio of Total
incomes = 10 : 12 = 5 : 6

So, 11 = 33000 then 5 =
15000

Therefore A’s income is
15000

**2. D)**let the age of son be ‘x’ then fathers age = 24 + x

After 2 years sons age is (x
+ 2) and fathers age is 26 + x

Given that 2(x + 2) = 26 +
x => 2x + 4 = 26 + x => x = 22

Therefore, sons present age
= 22

**3. B)**

**4. C)**Milk : Water = 100 : 20 = 5 : 1

**5. E)**By allegation rule

=> x = 18%

**6. E)**Increased run = 10 × 6 = 60

New average = 108 – 60 =
48

**7. E)**

**8. B)**

**9. E)**

**10. A)**+14, +21, +28, +35, +42, +49

**11. A)**The series is as follows

121 + 23 × 1 = 144; 144 +
23 × 2 = 190; 190 + 23 × 3 = 259; 259 + 23 × 4 = 351; 351 + 23 × 5 = 466

**12. B)**The series is as follows

14 × 3 + 1.5 × 1 = 43.5

43.5 × 6 + 1.5 × 2 = 264

264 × 12 + 1.5 × 4 = 3174

3174 × 24 + 1.5 × 8 =
76188

**13. B)**From I. x = -1, +1 and from II. y = -1, -3 so x ≥ y

**14. D)**From I. x = 3, 4 and from II. y = 4, 8 so x ≤ y

**15. C)**

**16. C)**Ratio = 760 : 540 = 38 : 27

**17. E)**Average = 1485/6 = 247.5

**18. A)**Difference = 1435 – 1430 = 5

**19. A)**Increase Percentage = (375 – 265)/375 x 100 = 29.33 = 29% (approx.)

**20. B)**Percentage = 650/950 x 100 = 68% (approx.)

**Thanks for visiting.**

**Keep visiting daily.**