Mentor for Bank Exams |

**Dear Readers,**

Welcome to

**Mentor for Bank Exams.**Here I am presenting the**Aptitude Mixed quiz of clerical level.**This will be helpful in the preparation of upcoming bank exams like IBPS PO Prelims, Clerk Prelims and RRB Prelims and Mains. Kindly Make use of these!!!**1. The cost of five chairs and three tables is Rs.3365. Cost of One chair is 175 less than the cost of other table. What is the cost of two tables and two chairs?**

a) 1770

b) 1860

c) 2600

d) 1940

e) Can’t be determined

**2. The respective ratio between the present ages of Akhil, Anil and Amith is 3 : 4 : 5. If the average of their present ages is 28 years then what would be the sum of the ages of Akhil and Anil together after 5 years?**

a) 45

b) 55

c) 52

d) 59

e) 61

**3. The total area of a circle and a rectangle is equal to 1156 sqcm. The diameter of the circle is 28cm. What is the sum of the circumference of the circle and the perimeter of the rectangle if the length of the rectangle is 25 cm?**

a) 186 cm

b) 182 cm

c) 184 cm

d) 176 cm

e) 180 cm

**4. Raju scored 456 marks in an exam and Sanjay got 54% marks in the same exam which is 24 marks less than Raju. If the minimum passing marks in the exam is 34%, then how much more marksdid Raju score than the minimum passing marks?**

a) 184

b) 196

c) 190

d) 180

e) None of these

**5. A 320 meter long train moving with an average speed of 120 kmph crosses a platform in 24 seconds. A man crosses the same platform in 4 minutes. What is the speed of man in meter/Second?**

a) 2.4

b) 1.5

c) 1.6

d) 2.0

e) 2.5

**6. The simple interest accrued on a sum of certain principal is Rs.7200 in six years at the rate of 12%. What would be the compound interest accrued on that principal at the rate of 5% in 2 years?**

a) Rs.1020

b) Rs.1055

c) Rs.1050

d) Rs.1025

e) Rs.1065

**7. The sum of eight consecutive odd digit numbers is 656. Also average of four consecutive even numbers is 87. What is the sum of the smallest odd number and second largest even number?**

a) 165

b) 175

c) 163

d) 171

e) 169

**8. Krishna purchased an item for Rs.10800 and sold it for a loss of 5 percent. From that money she purchased another item and sold it for a gain of 5%. What is her overall gain/loss?**

a) Loss of Rs.36

b) Profit of Rs.54

c) Loss of Rs.54

d) Profit of Rs.36

e) Loss of Rs.27

**9. The ratio of the speed of a bus to that of a train is 15:27. Also, a car covered a distance of 720km in 9 hours. The speed of the bus is three-fourth the speed of the car. How much distance will the train cover in 7 hours?**

a) 760 km

b) 756 km

c) 784 km

d) 770 km

e) 840 km

**10. A can finish a work in 12 days. B’s efficiency is 50% more than that of A and C’s efficiency is 50% more than that of A. If A, B and C all start working together then in how many days will the work be finished?**

a) 4 days

b) 5 days

c) 6 days

d) 8 days

e) 9 days

**Answers:**

**1)a 2)d 3)b 4)a 5)d 6)d 7)c 8)e 9)b 10)a**

**Solutions:**

**1. A)**

Let the CP of a
chair be P, then cost of a table = P + 175

=> 5P + 3(P
+ 175) = 3365 => 8P + 525 = 3365 => P = 355

Cost of two
tables and two chairs = 2 x 355 + 2 x 530 = 710 + 1060 = 1770

**2. D)**

Let the Present
ages of Akhil, Anil and Amith be 3n, 4n and 5n respectively

(3n + 4n +
5n)/3 = 28 => 4n = 28

Hence their
respective ages are 21, 28 and 35 years respectively

After 5 years, Akhil
will be 26 and Amith 33

Hence sum = 59
years

**3. B)**

Area of circle
= 22/7 x 14 x 14 = 616 sq cm

Hence the area
of rectangle = 1166 – 616 = 550 sq cm

Breadth of rectangle
= 550/25 = 22 cm

Circumference
of the circle = 22/7 x 28 = 88 cm

Perimeter of
the rectangle = 2(22 + 25) = 94 cm

Sum = 88 + 94 =
182cm

**4. A)**

Let the maximum
marks be 100a

Sanjay’s score
= 54a = 456 – 24 = 432 => a = 8

Passing marks =
34 x 8 = 272

Raju score 456 –
272 = 184 marks more than the passing marks.

**5. D)**

Speed of the
train = 120 x 5/18 = 100/3 m/s

Distance
covered by train in 24 seconds = 24 x 100/3 = 800m

Length of the
platform = 800 – 320 = 480m

The man’s speed
= 480/240 = 2m/s

**6. D)**

7200 = P x 12 x
6/100 => P = Rs.10000

CI = 10000 x
1.05 x 1.05 – 10000 = 1025

**7. C)**

Let the eight
consecutive odd numbers be a – 7, a – 5, a – 3, a – 1, a+1, a + 3, a + 5 and a
+ 7 and the four consecutive even numbers be b – 3, b – 1, b + 1 and b + 3.

=> 8a = 656
=> a = 82

Smallest number
= 82 – 7 = 75

Also (b – 3 + b
– 1 + b + 1 + b + 3)/4 = 87 => b = 87

Second largest
number = 87 + 1 = 88

Required sum =
75 + 88 = 163

**8. E)**

First SP =
10800 x 0.95 = 10260

Second SP =
10260 x 1.05 = 10773

Loss = 10800 –
10773 = Rs.27

**9. B)**

Speed of car =
720/9 = 80 kmph

Speed of bus = ¾
x 80 = 60 kmph

Speed train =
60 x 27/15 = 108 kmph

Distance
covered in 7 hours = 108 x 7 = 756 km

**10. A)**

A is able to
finish the work in 12 days hence in one day he will do 1/12 unit of work.

Since, B’s
efficiency is 50% more than that of A hence B will do 50% more work than A in
one day

So work done by
B in one day = (3/2) x (1/12) = 1/8

Similarly work
done by C in one day = (1/2) x (1/12) = 1/24

So, total work
done by (A + B + C) in one day = 1/12 + 1/8 + 1/24 = ¼

So A, B and C
together will finish the work in 4 days.

**Thanks for visiting!!!**

**Keep visiting daily!!!**

**Like my Facebook Page**